Mavi Ekran

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Fighter-Fb
13-03-2006, 22:22   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

iyi akşamlar herkese
ben yeni bir pc aldım nerdeyse 1 ay oluyor ve casper bilgisayarı aldığımda anakartında sorun vardı klavye ve maus çalışmıyordu pc servisten geldikten sonra her ne olduysa oldu ve çalışırken mavi ekran gelmeye başladı bu mavi ekranda yazan hata kodları şöle
Bad_Pool_Caller diye acayip kodlar geliyor ve rakamlar filan çıkıyor
bilgisayarım 1 - 1.30 dakikada bir kendi kendine o mavi ekran çıkıyor ve her defasında reset atmam gerekiyor ki bu da benim canımı bir hayli sıkıyor
acaba sorun nedir? formatta attım.
@edit:artık açılıncada bir mavi ekran geliyor ve resetleyince pc açılıyor..
cevaplarınız için teşekkürler.

Son Düzenleme: Fighter-Fb ~ 14 Mart 2006 08:54
TT06
14-03-2006, 09:01   |  #2  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Ramlerin ve diğer parçaların yuvalarına iyi oturuğundan emin ol,banada buna benzer bir olay olmuştu ram tam olarak oturmuyodu ama düzeltince sorun çözüldü,tabii casper sana ait olan öz be öz bilgisayarın kasasını açmana izin verirse

Fighter-Fb
14-03-2006, 09:03   |  #3  
OP Taze Üye
16 mesaj

anladım açarsak sanırım garanti gidecek:( öff be bunu bir araştırmam lazım... teşekkrü ederim kardeşim

TT06
14-03-2006, 09:08   |  #4  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Yanlış anlama ama niye markalı pc aldın??yani farkı ne idi?

Fighter-Fb
14-03-2006, 09:11   |  #5  
OP Taze Üye
16 mesaj

yok ya şöle bir durum oldu bende parça br pc toplamak dı amacım ama kredi kartı ve nakit para olmadığı için bari taksitle bir pc alalım dedik ki nerden aldığımı biliyorsunzudur:) o yönden yoksa kafamda toplama bir pc vardı.

Fighter-Fb
14-03-2006, 09:13   |  #6  
OP Taze Üye
16 mesaj

ya hadi diyelim açtık hocam kasayı yeniden oturtturduk yine aynı problemi veriyo ee bunun sorunu nedir acaba?

TT06
14-03-2006, 09:16   |  #7  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

artık parça toplarken bile peşin fiyatına taksit yapan yerler var her neyse...valla format diyeceğim attım diyorsun çok büyük ihtimal donanımsal çakışma fln olabilir en iyisi sen CASPER teknik servisine başvur..

Fighter-Fb
14-03-2006, 09:18   |  #8  
OP Taze Üye
16 mesaj

yeni takılan anakart bunun sebebi olabilir herhalde... çünkü anakart takılmadan önce böle bir sorunda yoktu yani...

TT06
14-03-2006, 09:25   |  #9  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Büyük ihtimal o ozmn,zaman geçirmeden deiştirmeyi dene anakartı..

Fighter-Fb
14-03-2006, 09:27   |  #10  
OP Taze Üye
16 mesaj

anladım tt06 dememkki casperin yeni taktdığı anakart sağolsun bu probleme sebep oldu cevaplar için teşekkür ederim.

TT06
14-03-2006, 09:30   |  #11  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Önmli değil;sorunun çözülürse yaz buraya bizde öğrenelim yoksa bildiğimizle kalırız:)..kolay gelsin

Fighter-Fb
14-03-2006, 09:32   |  #12  
OP Taze Üye
16 mesaj

tabi ki:=)

Banned
14-03-2006, 12:07   |  #13  
Banlandı
621 mesaj

anakartın biosunu güncelle ve derdinden kurtul bu kadar basit.

Fighter-Fb
14-03-2006, 12:35   |  #14  
OP Taze Üye
16 mesaj

nasıl oluyor acaba ? yardım edebilirmisiniz...

Banned
14-03-2006, 15:47   |  #15  
Banlandı
621 mesaj

bu iş bilgisayarı garanti kapsamı dışına çıkarabilir.pc yi aldığın yere götür ve biosunu güncellemelerini söyle.

darkstar
15-03-2006, 00:00   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

forumu taratirsan bios guncellemeyi anlatmistim ben

Fighter-Fb
15-03-2006, 08:19   |  #17  
OP Taze Üye
16 mesaj

valla hocam gittim garantiye dedim böle böle bakıcaz artık incelesinler biraz... sorun neymiş gelir burda anlatırım:)

Fighter-Fb
17-03-2006, 08:18   |  #18  
OP Taze Üye
16 mesaj

şimdi şöyle bir durum var gitti casper bayisine götürdüm pc yi adamlar da 2 gün kaldı aradığımda ise bizde 2 günden beri çalışıyor ama mavi ekran hiç çıkmadı ve bize geri postaladılar bu pc yi eee artık çıldırma noktasındayım aldım bende çalışıken yine aynı sorun
rami çıkardım temizledim filan yine aynı sorun zaten ramden kaynaklanıcağını hiç sanmıyorum çünkü pc açılıyor ve 1 saat sonra bu sorunu veriyor
kalıyor ki ya anakart uyuşmazlığı ki bunu adamlara sölediğimde olmaz dedi o zaman tek anakart biosunun güncellenmesi kalıyor buunuda kabul eymiyor adamlar ama bence anakartın biosundan gibi geldi bana ama anakartın modelini tam bilemediğim için sorunu çözemiyorum... artık pazar günü arkadaşlarla toplanıp:) şu pc yi halletmenin zamanı geldi yoksa ben bu pc yi hallediceğim:)

Carcharoth
17-03-2006, 09:13   |  #19  
Üye
70 mesaj

Güncellesende bence problem hallolmayacak adam zaten bilgisayarı yeni almış mavi ekranın güncellemekle bence pek bir alakası yok. Mavi ekran hatasının sebebi %90 ramlerdir. Ama sen anakarttan şüpheleniyorsun. Aşağıda mavi ekran hatalarının açıklamasını verdim ama bence senin o anakartta problem var hata kodlarının anlamlarına aşağıda bakabilirsin. Allah sabır versin o mavi ekranla ne uğraştığımı bi allah bilir birde ben :)

Windows XP'de Mavi Ekran Hataları

Genel Durma Hataları
Durma hatası ekranında da gösterilen aşağıdaki adımlar hatanın nedenini belirlemenize ve sorunu düzeltmenize yardımcı olur.

Genel Durma Hatalarında Sorun Giderme

1. Bilgisayarınız yeniden başlatın.

2. Yeni donanım veya yazılımın düzgün bir şekilde kurulmuş olduğundan emin olun. Her seferinde yeni donanım aygıtlarından birini çıkararak hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Hata giderilmiş ise 3. adıma geçin.

Bu test sırasında hatalı olduğunu anladığınız donanımı değiştirin. Ayrıca, bilgisayar üreticileri tarafından verilen donanım tanılama yazılımını çalıştırmayı deneyin.

Eğer bu, yeni yüklenmiş bir donanım veya yazılım ise, üretici firma ile irtibat kurarak, Windows XP Professional için ihtiyacınız olabilecek herhangi bir güncelleştirme veya sürücünün olup olmadığını öğrenin.

3. Başlat'ı tıklayın ve sonra Yardım ve Destek'i tıklayın. Destek alın veya Windows XP haber gruplarından bilgi bulun'u tıklayın ("Yardım isteyin" seçeneğinin altında) ve sonra sol sütunda bulunan Microsoft'tan yardım alın seçeneğini tıklayın.

4. Başlat'ı, Yardım ve Destek'i ve sonra Sorun Gidericilerin bir listesini görmek için Sorun çözme ("Bir Yardım konusu seçin"in altında) seçeneğini tıklayın.

5. Microsoft Donanım Uyumluluğu Listesi'ni (HCL) kontrol ederek tüm donanım ve sürücülerinizin Windows XP Professional ile uyumlu olduğundan emin olun.

HCL'nin en güncel sürümünü görmek için Microsoft Web sitesi'ni ziyaret edin.

6. Yeni yüklenmiş tüm donanımı (RAM, bağdaştırıcılar, sabit diskler, modemler v.b.), sürücüleri ve yazılımı devre dışı bırakın veya kaldırın.

o Eğer Windows XP Professional'i başlatabiliyorsanız, Olay Görüntüleyicisi'ndeki Sistem Günlüğü'nü kontrol ederek, soruna neden olan aygıt veya sürücüyü belirlemenize yardımcı olabilecek diğer hata mesajlarına bakın. Sistem Günlüğü'nü görmek için Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklayın. Performans ve Bakım'ı tıklayın ve sonra Yönetimsel Araçlar'ı tıklayın. Olay Görüntüleyicisi'ni çift tıklatarak açın ve Sistem Günlüğü'nü açarak mesajları kontrol edin

o Windows XP Professional'i başlatamıyorsanız, bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin ve sonra yeni eklenmiş olan programları ve sürücüleri kaldırın veya devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın; sonra, mevcut işletim sistemlerini içeren liste karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında, Güvenli Mod'u seçin ve ENTER'a basın.

Daha fazla bilgi için Yardım ve Destek Merkezine girerek Ara kutusuna "Güvenli Mod Seçenekleri" yazın.

7. Internet erişiminiz varsa, Microsoft Support sitesi'ni ziyaret edin.

Microsoft Knowledge Base'de "Windows XP Professional" ve aldığınız durma hatası ile ilişkilendirilmiş numarayı arayın. Örneğin mesaj "Dur: 0x0000000A" şeklindeyse "0x0000000A" araması yapın.

8. Antivirüs yazılımınızın güncel bir sürümünü kullanarak bilgisayarınızda virüs taraması yapın. Bir virüs bulmanız durumunda, bu virüsü bilgisayarınızdan silmek için gerekli adımları uygulayın. Bu adımlar için antivirüs yazılımınızın talimatlarına bakın.

9. Donanım aygıtlarınızın sürücülerinin ve sistem BIOS'unuzun en güncel sürümler olduğunu onaylayın. Donanım üreticileriniz en güncel sürümü bulmanızda veya bu sürümü elde etmenizde size yardımcı olabilirler.

10. Caching veya shadowing gibi BIOS bellek seçeneklerini devre dışı bırakın. Yardıma gereksiniminiz olursa donanım üreticisi ile irtibat kurun.

11. Bilgisayar üreticiniz tarafından verilen, özellikle bellek denetimi amaçlı bir sistem tanılama yazılımı varsa çalıştırın.

12. Bilgisayarınızda en son çıkan Hizmet Paketi'nin yüklü olduğundan emin olun. Hizmet paketlerinin bir listesini ve bunları indirmek için gerekli talimatları görmek için, Windows Update Web sitesi'ne gidin.

13. Oturum açamıyorsanız bilgisayarınız yeniden başlatın. Kullanılabilir işletim sistemlerinin listesi karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında, En Yeni İyi Yapılandırma seçeneğini seçin ve ENTER'a basın.

Belirli Durma Hataları
Bazı durma hataları, hatanın nasıl giderilebileceğini belirlemenize yardımcı olacak "DATA_BUS_ERROR" gibi açıklayıcı mesajlar görüntüler. Bu bölümde belirli durma hatalarında, aldığınız mesajın türüne göre sorun giderme işleminin nasıl yapılacağı açıklanmaktadır.

ÖNEMLİ

Bu bölümde anlatılanlar sadece uzman kullanıcılar tarafından uygulanmalıdır,sadece bilgi olarak verilmiştir.

Tablo 1 Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları

Hata Numarası Açıklayıcı Metin
0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH

Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları genel donanım hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Donanım Arızalarından Kaynaklanan Hatalar konusunda anlatılan adımlara bakın.

Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Yazılım ve aygıt sürücüsünden kaynaklanan durma hatalarını gidermek

1. Durma mesajında belirtilen sürücünün Windows Donanım Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.

2. Durma mesajında belirtilen sürücüyü yükleme ortamınızdaki daha iyi bir kopyasıyla veya üreticiden edineceğiniz güncelleştirilmiş bir sürümü ile değiştirmeyi deneyin.

3. Durma mesajında belirtilen sürücüyü veya yeni yüklenen sürücüleri devre dışı bırakın.

4. Windows XP Professional ile birlikte verilmeyen bir video sürücünüz varsa, onun yerine standart VGA sürücüsünü veya Windows XP ile birlikte verilen uyumlu bir sürücüyü kullanmayı deneyin.

5. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları kaldırın.

6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.

7. Eğer hata, bilgisayarınıza RAM ekledikten hemen sonra oluştuysa, sayfalama dosyası hasar görmüş veya yeni RAM bozuk ya da uyumsuz olabilir. Bu durumda, Pagefile.sys dosyasını silin ve sistemin RAM yapılandırmasını eski haline getirin.

Dosya sistemi hataları

Hata Numarası
Açıklayıcı Metin

0x00000023
FAT_FILE_SYSTEM

0x00000024
NTFS_FILE_SYSTEM

Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Dosya sistemi durma hatalarında sorun giderme

1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısı kullanıyorsanız, donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professional sürücüsünü edinin, SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışı bırakın, SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından emin olun ve aygıtların SCSI ID'lerini kontrol edin. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız, kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın. IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit disk hariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın.

4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /f komutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunu çalıştıramıyorsa, sürücüyü Windows XP Professional işletim sistemini kullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdsk komutunu o bilgisayardan çalıştırın.

Tablo 3 Donanım Arızaları ile ilgili hataları

Hata Numarası
Açıklayıcı Metin

0x0000001E
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

0x0000000A
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

0x0000007B
INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

0x0000007F
UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

0xC0000218
UNKNOWN_HARD_ERROR

Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları yazılım ve aygıt sürücüsü hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Yazılım ve Aygıt Sürücüsü Hataları konusunda anlatılan adımlara bakın.

Bu kitabın önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hataları konusundaki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında sorun giderme

1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.

2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.

3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları güncelleştirin.

4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.

5. Windows XP'yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyü bulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.

6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.

Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?
Bazı ender durumlarda, Windows XP Professional'i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.

Windows XP'yi kaldırmak için

§ Başlat'ı, Denetim Masası'nı, Program Ekle Kaldır'ı tıklayın.

§ Windows XP Professional'i tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçerek ekranınızda beliren talimatları uygulayın.

Son Düzenleme: Carcharoth ~ 17 Mart 2006 09:16
sentanoo
18-03-2006, 14:07   |  #20  
Taze Üye
4 mesaj

Carcharoth
arkadaşıma katılıyorum sorunun buyuk ihtimalle ramlerden kaynaklanıyor.. genelde bu hatayı overclok yapan arkadaşlar fazla fps arttırınca görürler ramler cakılır Gülümseme ramın arızalı oldupunu dusunuyorum.. başka bir ram ile denedin mi hiç.. bence bir dene.. söle diyim ramin uzerinde chipler varya mesela ranın ramın 512 diyelim chip tam 384 un rame denk gelen chipte problem var ve sistem acılırken ve bir süre 384 e kadar ram kullanmıyorsun sonra birkaç program acıpta ram kullanımını arttırıp hatalı ramıde kullanmaya kalktığında sistem mavı ekran hatası veriyor.. bu sekılde olabılır dıye dusunuyorum.. kolay gelsin.. umarım yardımcı olmusumdur..

Fighter-Fb
21-03-2006, 14:30   |  #21  
OP Taze Üye
16 mesaj

selamlar servise verdik pc yi durum şudur adamlar işletim sistemini yeniden kurmuşlar parçaları tekrar çıkarıp takmışlar ... bu işlemlerden sonra servis bana bilgisayarı getirdi bakalım artık mavi ekran gleicek mi adam ısrarla ramde sorun yok diyor!

Banned
21-03-2006, 19:13   |  #22  
Banlandı
621 mesaj

bir kere adamlar sana yalan söylemişler nasıl oluyorda sende 1 saat düzgün çalışmayan pc onlarda 2 gün arızasız çalışıyor

niye bios güncellemesini kabul etmediler

ben olsam yine aldığım yere götürür ve pc yi kafalarında parçalarım

kesin emin olmamakla beraber bios güncellemesiyle derdinden kurtulacaksın.

Fighter-Fb
22-03-2006, 07:39   |  #23  
OP Taze Üye
16 mesaj

evet bilgisayar geldi ve kullanmaya başladım
kullanmaya başlamamdan 3 saat geçmişken karşıma yine o allahın belası mavi ekran geldi ve şöle dedi bios güncellemeleri ile ilgili bir yazı yazdı işte servisten önce ise ram diyordur ama artık ram demiyor...
evet artık sadece bios kaldı geriye bunuda arkadaşıma yaptırdıktan sonra bu çıkarsa ne olur bilmioprum:)
@edit: bu arada anakartın modeli foxconn bios güncellemesi yaparken bunun modelini nereden anlıyacağım cd sinde 3 tane model yazıyor...

Son Düzenleme: Fighter-Fb ~ 22 Mart 2006 08:37
Fighter-Fb
28-03-2006, 08:31   |  #24  
OP Taze Üye
16 mesaj

Bir Sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı.

Bu durdurma hatasını ilk defa görüyorsanız; bilgisayarı yeniden başlatın. Bu ekran
yeniden karşınıza çıkarsa aşağıdaki adımları izleyin;

Yeterli disk alanınız olduğundan emin olun. Dur iletisinde sürücü tanımlanmışsa, sürücüyü
devre dışı bırakın veya bir sürücü güncelleştirmeleri için üreticiye başvurun. Görüntü bağdaştırıcısını
değiştirmeyi deneyin.

Donanım satıcınızdan bios güncellemesi olup-olmadığını öğreni. Önbellekleme veya gölgeleme
gibi bios bellek seçeneklerini devre dışı bırakmayı deneyin. Bileşenleri kaldırmak veya devre dışı
bırakmak için gücenli mod kullanmanız gerekirse, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Gelişmiş
başlatma seçeneklerinde F8 tuşuna basın ve sonra Güvenli Mod u seçin.

Teknik Bilgiler:
*** STOP: 0x0000008E (0x0000005,0xF856AFDC 0xB0870BOC,0x00000000)
*** Mount.sys Address F856AFDC base at F8566000, DateStamp 41107B05

Fiziksel bellek dükümüne başlanıyor.
aynen bu sorun çıktı servisten sonra dün bios update yaptım işte bugün sadece durup duruken reset attı pc ama mavi ekran gelmedi
bakkalım ne olucak bi daaha gelirse çıldırcam servistewn öcnce ram hatası veriodu arık vermio bunun sebebi nedir acaba?

Fighter-Fb
11-04-2006, 11:42   |  #25  
OP Taze Üye
16 mesaj

Herkese tekrardan selamlar
pc servisten geldi ve adamlar anakartı değiştirmişler:) zaten ilk gittiğinde de anakart değişmiş ve pc de mavi ekran çıkmıştı
bu gösteriyorki adamlar yanlış anakart takmışlar herhalde:) şimdide değiştirdiler
Casper Türkiyenin Prestiji:)