Mavi ekran

HPQ-User
28-03-2008, 18:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ufucuk sormuş:
2 ayrı bilgisayarımda 2 ayrı mavi ekran alıyorum ilki dellin sitesinden driver güncelledikten sonra oldu! mavi ekrandaki hatanın kodu c5.
bilgisayar açılıyor ancak başlat çubuğu açılmayıp ağa bağlanılmıyor driverın eski sürümlerinden birisini cdye atıp çalıştırmayı denediğimde rpcye bağlanamama gibi bir hata veriyor. mavi ekran da bilgisayarı kapatmak istediğimde çıkıyor ve bilgisayarı yeniden başlatıyor.

diğeri ise yeni aldığım bilgisayarda! mavi ekran düzensiz zamanlarda bazen windows açıldığı anda bazen durup dururken çıkıveriyor ve yeniden başlatılıyor. bununla bağlantısı olabileceğini tahmin ettiğim bir sorun daha yaşadım. bir seferinde tüm dosyalar silinmiş gibi gözüktü yeniden başlatınca düzeldi. bir seferinde de mavi ekrandan sonra windows yeniden başlatılırken boot edemedi sistem geri yüklemeyle kurtardım.

biri driver yüklerken öteki yepyeni bilgisayarımda olmak üzere çok canımı sıkan 2 mavi ekranla karşı karşıyayım yardımcı olur musunuz?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
ilki:
dell inspiron 510m
xp professional
intel pentium m 1.6 ghz
512mb ram 40gb hard disk

ikincisi:
dell inspiron 1520
vista home premium
intel core duo t2370 1.73 ghz
2048 mb ram 160 gb hard disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.8.1.13) Gecko/20080311 Firefox/2.0.0.13

Borga-x
28-03-2008, 18:30   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

ilk sıstemı sıstem gerı yukleme ile eskı suruculerıne kavusturabılırsınız. Bu ışlemi guvenlı kıpte yapın yanlız.

2.sıstem sanırım Ram veya HDD'den kaynaklı bır donanım arızası yuzunden hata verıyor. Once ram ve HDD'ınızı bır kontrol edın mumkunse baska bır sısteme bağlayıp deneyın