Mavi ekran

HPQ-User
30-07-2008, 18:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

BigNight sormuş:
bilgisayarım açılırken mavi ekran veriyor 15sn sonra windows açılıyor açıldıktan sonra ort 30 dk içinde yine mavi ekran veriyor mavi ekran yaklaşık 30 sn kadar kaldıktan sonra tekrar masaüstüne geri dönüyor birdahaki maviğ ekranda esc tuşuna basmamı isyitor bastıktan sonra pc kendini yeniden başlatıyormuş gibi yapıyor ama sadece windows xp ekranını 1 kere gösterip kapatıyor yani 5 sn falan sürüyor yeniden başlaması yaklaşık 1.5 dk sürüyor ne yapmam lazım pcye format attım disk arazılı die diski garantiye gönderdim anakartı değiştirdim ramı değiştrdim artık sorunun cvb sizde ben bulamadım teşekkür ederim iyi çalışmalar

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
core2duo 2.0 2 gb ddr2 800 ram 1 terabyte hdd 1 gb ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

SAİNT
30-07-2008, 18:28   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bence kardeş hdd bad sektör olma ihtimali çok yüksek çok fazla format beta sürümü programlar ve çok fazla program kurup kaldırma olayından dolayı olduğunu biliyorum eğer hdd tara ve düzelt yapabiliyorsan bir dene hdd bad olan kısımları işaretleyip temiz kalan kısmını kullanmanı sağlar yanlız bad sektör başlangıçtaysa dediğim olur ama yok bad sektör içerideyse bi an önce bilgilerini yedeklemeye bak birdaha bu şansın olmayabilir aklımdan geçen bunlar arkadaşlar daha iyi yardımcı olacağını düşünüyorum nacizhane bi cevap

bektash
30-07-2008, 18:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

evet hdd bad sector olmus. yani kurtarılcak bi yanı yok diye dusunuyorum Yeni bir hdd gerek.

Fatih_ARMAĞAN
30-07-2008, 18:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Madem bir çok donanımmınız değiştirdiniz. Birde PSU nizi değiştirmenizi öneririm. Belirttiğiniz sisteminize tahmini olarak Geçek bir 550 WATT civarı bir PSU ye ihtiyaç duyabileceğini düşünüyorum.

diğer bir alternatif ise yüklemiş oldunuz sürücüler ile ilgili olabilir. elinizdek, donanım sürücüleri yerine donanımların kendi sitelerinde bulunan orjinal sürücüleri indirip kurmanızı tavsiye ederim bazen kutudan çıkan orjinal cdlerde sorun çıkabiliyor.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 30 Temmuz 2008 18:41
BigNight
30-07-2008, 18:50   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

hddyi değiştirdim sıfırı ile power sublyide bilgisyarcım 550w taktı diğerleri kaldırmaz die

Fatih_ARMAĞAN
30-07-2008, 18:57   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
BigNight
hddyi değiştirdim sıfırı ile power sublyide bilgisyarcım 550w taktı diğerleri kaldırmaz
Gerçek bir 550 watt olduğundan eminmisiniz  marka modeli nedir psu nin. bir çok psu de üzerinde yazan değerleri alamazsınız.   imkanınız varsa iyi bir psu ile denemenizi tavsiye ederim..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 30 Temmuz 2008 18:57
BigNight
30-07-2008, 19:24   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

evet gerçek 550w psu markası asus kasada asus ama psu eminim 550w sorun çok ilginç nası çözücem bilmiyorum

Fatih_ARMAĞAN
30-07-2008, 21:53   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Donanım Sürücülerinden eminseniz...

ramlerinizi tek tek farklı slotlarda deneyebilirsiniz.. yada farklı bir ram ile deneyin..

PSU nizde arızada olabilir..

bilgisayarın bağlı olduğu priz i değiştirip farklı bir priz de denemenizi öneririm..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 30 Temmuz 2008 22:12
alpernayci
31-07-2008, 10:55   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

Madem arkadaşım bütün bu parçaları değiştirdin sana bir tavsiye, anakart ve kasa temasın ve kısa devre olabilir, bence anakartını kasaya monte etmeden önce ayaklara plastik yalıtım contalarından tak, sanırım kasanda kısadevre oluyor. Bir dene, kolay gelsin...

BigNight
31-07-2008, 11:17   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj

arkadaşım dediğin gibi anakartımı dışarıda da denedim ama yine aynı sorunlarla karşılaştım hade ben yapamadım die bilgisayarcıya götürdüm onunla beraber dışarıda denedik yine aynı sorun valla burdaki tüm bilgisayarcıları gezdim bir çözüm bulamıyorlar çok ilginç diyiyorlar asus türkiye ile görüştüm onlarda birşey diyemedi

burakkcbyk
31-07-2008, 11:56   |  #11  
Yeni Üye
30 mesaj

Arkadaşım olaya bir el atayım.Bu "Blue Screen" sorununun binlerce nedeni vardır.Ama sistemine bakınca DDR2 800mhz bellek görüyorum...Bunu KİNGSTON olarak kabul ettim(Doğru mu?Kingston mu?).
Kingston olmasa bile senin sorununun çözümünü biliyorum ve denemedni şiddetle öneriyorum...
Çözüm: Bios ile yakından uzaktan alakan vardır umarım.Asusların Bios yapısını bilmiyorum(büyük iht. award ama neyse).
Bilgisayar açılınca/ilk anlarda "Delete" tuşuna hep bas çek.Karşına Bios ana menüsü gelecek burda bileşenleri OC yaptığımız yere gel(neresi olduğunu bilmiyorsan hepsine gir ve aşağıdakileri bulmaya çalış) ve;

"SYSTEM VOLTAGE CONTROL"  = Manual
"DDR2 OverVoltage Control"  = +0.2V

yap ve F10 tuşuna bas y deyip enterle...Sistem baştan başlar ve bu sorunun çözülmüş olur.Saygılarımla...(Riskli bir iş kesinlikle yok gönül rahatlıhı ile yapabilirsin.)Göz kırpma

Güncelleme=
Arkadaşlar yöntem bu.Ama sizin önerdiğiniz yöntemlerde doğruluk payı var.Çünkü bu mavi ekranın sayılmayacak derecede çok nedeni var.Göz kırpma

Son Düzenleme: burakkcbyk ~ 31 Temmuz 2008 11:59
niko
31-07-2008, 12:16   |  #12  
Yeni Üye
26 mesaj

kardeş hata kodlarını verirsen neyden kaynaklandığını bulabiliriz

burakkcbyk
31-07-2008, 12:57   |  #13  
Yeni Üye
30 mesaj
niko
kardeş hata kodlarını verirsen neyden kaynaklandığını
Klasiktir bu hata kodu.Bunun kesin bir çözümü yoktur.Ama dediğimi yaparsa çözüme ulaşacağı muhtemel.Göz kırpma
Saygılar...

Fattur
31-07-2008, 16:37   |  #14  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

bir adet live cd ile bilgisayarını aç ve CHKDSK yap.
Not: Live CD windows tabanlı olmadılır. Bildiğim kadarıyla bu pc yi açıp verilerini yedeklmene yardım edebilir.Eğer alacak hiç birşeyin yoksa İnternetten MaxBlast 4 diye arattır ve onla Zero fill drive yap sorunana çözüm olacaktır.(HDD yi kurtarabilirsin)
--
Şimdi aklıma geldi birde başka bir hdd ile açıp düzeltmeyi deneyebilirsin.Ama sonra da gene maxblast kullanmak durumundasın.
Eğer Overclocko tarzı bir şey yaptıysan onları kaldırıp ramlerin voltajını normale indir.
Şimdilik daha fazla birşey söyleyemiyorum

Son Düzenleme: Fattur ~ 31 Temmuz 2008 16:41
burakkcbyk
31-07-2008, 16:45   |  #15  
Yeni Üye
30 mesaj
Fattur
bir adet live cd ile bilgisayarını aç ve CHKDSK yap.
Not: Live CD windows tabanlı olmadılır. Bildiğim kadarıyla bu pc yi açıp verilerini yedeklmene yardım edebilir.Eğer alacak hiç birşeyin yoksa İnternetten MaxBlast 4 diye arattır ve onla Zero fill drive yap sorunana çözüm olacaktır.(HDD yi kurtarabilirsin)
--
Şimdi aklıma geldi birde başka bir hdd ile açıp düzeltmeyi deneyebilirsin.Ama sonra da gene maxblast kullanmak durumundasın.
Eğer Overclocko tarzı bir şey yaptıysan onları kaldırıp ramlerin voltajını normale indir.
Şimdilik daha fazla birşey sö
Bence sorun ram ile alakalıysa voltajı kaldırması deil default voltajın üstüne +0.2V  vermesi sorunu çözer.

BigNight
31-07-2008, 22:21   |  #16  
Taze Üye
4 mesaj

arkadaşım çok güzel yazmışsın ramların voltajlarını ayarla diye :) ama sana birşey dicem onuda yaptım hatta bilgisayarcıya götürdüm oda aynısı dedi sonra biosa baktı evet yapmışsın dedi oda olmadı yani çözüm oda değil