Merak edenler için işte SteamOS

CHIP Online
16-12-2013, 18:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İşletim sistemlerinin yeni ve farklı üyesi sahaya ilk adımını attı! Siz de indirip deneyebilirsiniz.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mer ... -steamos_44272.html

Resimlerle: Unutulan işletim sistemleri

Günümüz teknoloji tüketicilerinin en büyük tartışmalarının başında işletim sistemleri arasındaki fark geliyor. iOS'dan Android'e, Windows'tan Linux'a kadar geniş bir yelpazede farklı tartışma alanları bulunabilir. Bu hummalı yarışa uzun süre önce gireceğini açıklayan Valve ise, sonunda şaka yapmadığını resmen göstermiş oldu...


Evet, Valve'ın üzerinde sıkça konuşulan SteamOS işletim sistemi sonunda kendisini gösterdi ve tüketicilerin beğenisine sunuldu. Fakat an itibarı ile üretilen sistem beta aşamasında ve Valve'dan gelen açıklamaya göre sadece ve sadece kendisini Linux tabanlı işletim sistemlerine adamış kullanıcıların kullanabileceği bir yapıda. Tüm kullanıcıların rahat edebileceği, sistemin bitmiş hali içinse ne yazık ki 2014 yılını beklemek durumundayız. Bu arada Valve, Sıkça Sorulan Sorular kısmında SteamOS'u sistemine kuracak kullanıcıların dikkatli olmasını, kurulumdan sonra bilgisayardaki diğer tüm verilerin silineceğini de bildirdi.


SteamOS'u şu ana kadar indirenler arasından gelen bilgilere göre, kendisine ulaşmak biraz zor zira birçok kullanıcının beklediği bu özel işletim sistemine talep bir hayli büyük. Eğer sizler de kurulum yapmak istiyorsanız, Steam Database tarafından sağlanan bu linke bakabilirsiniz.


Esasen Steam Machine prototipleri ile aynı gün 3.000 beta kullanıcısına dağıtılarak kullanıma açılan yazılım, her geçen gün artan son kullanıcı miktarına sahip. Özellikle PC oyunlarını televizyonda oynamak konusunda büyük iddiası olan sistem, uyumlu olduğu ilan edilen Steam oyunlarını çalıştırabildiği gibi, klasik Linux uygulamalarını çalıştırmamıza imkan tanıyan bir de masa üstü moduna sahip. Sıkça Sorulan Sorular kısmında yer alan bir diğer bilgiye göreyse sistem Debian GNU/Linux üzerine kurulu. SteamOS'u çalıştırmak için gerekli olan bilgisayar donanımıysa şöyle; AMD 64-bit çalıştırabilecek herhangi bir işlemci, 4GB ve üzeri RAM, 500GB ya da daha fazla sabit disk, UEFI boot desteği ve USB port.


Son olarak değinmekte fayda var ki SteamOS hiçbir şekilde Windows oyun ya da uygulamalarını kullanmamıza imkan sunmayacak. Diğer taraftan Windows kurulu bir cihaz üzerinden oyunları stream etmemize de engel olmayacak. Sistem hakkında sıkça konuşulan, internet üzerinden müzik dinleme, televizyon ve film izleme gibi detaylar hakkında henüz bir bilgi yok. Şimdilik gözler CES 2014'e çevrilmiş durumda.  

Tüm Konu: Merak edenler için işte SteamOS

Resimlerle: Unutulan işletim sistemleri

Kaynak: www.chip.com.tr