Microsoft bir vuruyor, bir seviyor!

CHIP Online
13-09-2009, 15:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft şaşırtıyor: Linux kullanan ve açık kaynak kodlu projeler yapanların kafası iyice karıştı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/micr ... -seviyor_15189.html

Resimlerle: Microsoft tarihinin en önemli 10'u...

Microsoft, açık kaynak ve muadil yazılım şirketlerinin bir arada açık kaynak kodlu çalışmalar yürütebileceği bir platform kuruyor. Microsoft'un fon ayırdığı bu oluşumun adı CodePlex.

Bu isim bir süredir mevcut ve aynı isimli sitede Microsoft açık kaynak kodlu projelerini yayınlıyor. Açık kaynak kodlu yazılım geliştiren şirketlerin toplanıp birlikte çalışabileceği, ortak projelere imza atabileceği oluşumun sbaşında yer alacak isim, Sam Ramji olacak. Ramji'yi destekleyen yönetim kurulu ağırlıklı olarak Microsoft çalışanlarından oluşuyor. Bunların arasında Bill Staples, Stephanie Boesch ve Britt Johnson da yer alıyor. Microsoft çalışanı olmayan üyeler ise Novell'den açık kaynak kodu guru'su Miguel de Icaza ve DotNetNuke kurucularından Shaun Walker oluyor.

Kar amacı gütmeyen bu projenin başında, daha önce Microsoft'un açık kaynak kodlu projelerini yürütmüş birinin olması hem doğru, hem de Linux kullanıcıları tarafından şüpheyle karşılanan bir hareket.

Microsoft Sam Ramji'nin projeleriyle daha önce hiç yapmadığı kadar açık kaynak kodlu proje üretse ve destek olsa da, öbür yandan Linux'la rekabet içerisinde. Linux her ne kadar Microsoft'a direkt bir tehdit sayılabilecek kadar yaygın kullanılmasa da, Microsoft geçtiğimiz yıllarda pek çok Linux patenti alarak çeşitli tazminat davaları açtı. Microsoft bunun Linux'u baltalamaya yönelik olmadığını söylüuor. Ancak Microsoft'un bu davalarla saldırı amacı gütsün ya da gütmesin, Linux'ta iş yapan firmaların işini zorlaştırdığı bir gerçek.

Tüm konu: Microsoft bir vuruyor, bir seviyor!

İzleyin: MS kusmaktan vazgeçti!

Resimlerle: Microsoft tarihinin en önemli 10'u...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft'un amacı ne?

AkyüzCan
13-09-2009, 16:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
278 mesaj

Açık kaynak kodun amacı paylaşım ya da geliştirme değilmidir ??? ya da öyle olduğu savında değilmiyiz..? microsoft  kendi var olan işletim sistemlerinden çok farklı platformda ve asla kendine zararı dokunmayacak bir denek ortamında açık kaynak kod çalışmalarına fon ayırmasının birincil nedeni stabil olan sistemine ve kernel taban gelişmelerine zarar vermeden oluşucak yeni projeleri kendi hedef sistemleri ve 7.0 kernel alanına  sınanmış test edilmiş olarak transfer etmek...İkincil (tali) neden ise % 92 lik ezici kullanıcı oranı ile şimdilik  rakip olarak görülmesede oluşacak rakip işletim sistemi  platformunun olası ataklarını aynı alanda aynı silahlar aynı savaşım stratejileri ile ki buna ticari lisanslar ve telif hakları da dahildir... kendi denetimindeki  kontr platformun'un defansı -şimdilik adı codeplex yarın ne olur bilinmez-ile karşılamak... 

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 13 Eylül 2009 16:40
melen
13-09-2009, 16:45   |  #3  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Yalan.Kahkaha

Kapalı Hesap (130880)
13-09-2009, 16:47   |  #4  
Kapalı Hesap
1,418 mesaj
Alıntı: HP-Tubos Melen  
Yalan.Kahkaha
:d

posicor
13-09-2009, 17:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Tabii ki tedbir amaçlı.Açık kaynak koduna karşı bir firma aslında ama es kaza açık kaynak kodu daha popüler olursa diye önlem alıyor.

Microsoft, yeni kavramlara ve trendlere tamamen karşı gelmemesi gerektiğini tarihte acı gerçeklerle öğrenmiş ve dersini iyi almış bir firma.Geçmişte pek çok kez gittiği yoldan geri dönmek zorunda kalmıştı.Bu nedenle tedbirli davranıyor.En uç örneği, 90'ların başında Bill Gates'in yaptığı talihsiz internet açıklamasıdır ki çok değil bir 6 ay sonra sözünü geri almak zorunda kalmıştı.

toddler
13-09-2009, 18:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Kendi ticari ürünlerine rakip olabilecek açık kaynak kodlu yazılımlara izin verebileceğini sanmıyorum.

AkyüzCan
13-09-2009, 20:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
278 mesaj
Alıntı: posicor  
 90'ların başında Bill Gates'in yaptığı talihsiz internet açıklamasıdır ki çok değil bir 6 ay sonra sözünü geri almak zorunda kalmıştı.
hangisi posicor alıntı yaparmısın geri aldığı yanılmışım dediği söz olarak  Bill Gates in benim belleğimde kalan  "512KB ram herkese her zaman yetecek" sözü var dı o da bellek ile ilgili ayrıca dosya indirme ile ilgili espriside var tabiii .. de senden öğrenelim internet ile ilgili hangi sözünden esinlendin...Bill Gates bir şirketin yönetim kurulu başkanı olduğunu ve teknik açıklamaları konusunda uzman danışmanların yapması gerektiğini çok sonra öğrenmiştir gerçi bir takım açıklamalar basın muhabirlerinin bireysel hüneride olsa Bill Gates de  konuşmayı hiç sevmezdi yaniGülüş 
Bill Gates tarafından denilmiş gösterilen aslı olmayan sözlerde var tabii bu nedenle;"talihsiz internet açıklaması" ile ilgili alıntını bekleyeceğiz..

posicor
13-09-2009, 21:33   |  #8  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

O zamanki bilgisayar dergilerinde vardı (ki zaten böyle şeyleri başka yerden takip edemiyordunuz) Arşiviniz varsa 94 ortası 95 başı PC Magazine veya Pc World dergilerinden birinde bulabilirsiniz.Asli olarak BBS'lere laf atıyordu ki ben de sıkı bir BBS'çi olduğum için dikkatimi çekmişti.Yanlış hatırlamıyorsam " www de BBS'ler gibi gelip geçici bir moda" demişti.

Şurada, şurada ve şurada da konuya atıf yapılmış.

AkyüzCan
13-09-2009, 22:24   |  #9  
Yıllanmış Üye
278 mesaj
O zamanki bilgisayar dergilerinde vardı (ki zaten böyle şeyleri başka yerden takip edemiyordunuz) Arşiviniz varsa 94 ortası 95 başı PC Magazine veya Pc World dergilerinden birinde bulabilirsiniz.Asli olarak BBS'lere laf atıyordu ki ben de sıkı bir BBS'çi olduğum için dikkatimi çekmişti.Yanlış hatırlamıyorsam " www de BBS'ler gibi gelip geçici bir moda" demişti.
World Wide Web nasıl oluşmuştu anımsayalım  senin de bildiğin gibi 1989 larda Uniform Resource Locator  URL adres sistemi  HTTP ağ protokolu oluşmaya başladı 1991 lerde ilk hiper metin işaretleme dili HTML  WWW in ilk omurgası idi ve browserlerde ilk kez kullanılacaktı ve her tarayıcı kendi kod sistemleri ile internete bağlanıyordu ...Hyper-Text Markup Language standartları sonrası protokol oturmuştu  bu nedenle çok da soru vardı öngörünemeyen toz duman karmaşa içinde o sıralar herkes bir şeyler diyordu ve her browser ortak olamayan kendine özgü kodları kullanıyordu  1993-94 lere gelindiğinde içinde microsoft unda  bulunduğu World Wide Web konsirsiyumu ortak anlaşılmış HTML  kodlar ve standartları yaşama geçirmeye başladı  ...işte o karmaşa günlerinde her kafadan bir ses çıkan yıllarda  varsayımsal olarak, anımsadığım kadarıyla diyerek hatırlanmaya çalışılan bir sözü alıntı yapamadan talihsiz açıklama diye betimlemek pekde doğru olmasa gerek değil mi.?.Saygılarımla

posicor
13-09-2009, 22:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Haklısınız,

O yıllarda her kafadan bir ses çıkıyordu, bu da o seslerden biri, Bill Gates'in sesi :)
Benim hatırladığımı geçtim, verdiğim referansların nesini beğenmediniz onu anlamadım? Ki bunlar sağlam olanlarından seçtiklerim, internette konu ile ilgili onlarca referans var.

Haksızsınız,

w3c kurulduğunda içersinde microsoft yoktu.Microsoft olaya o kadar uzaktı ki şu an kullandığınız IE'nin ilk versiyonunu bile kendi yazmamış, Spyglass Mosaic'in haklarını alıp adını IE olarak değiştirmişti.Bunu da siz araştırın biraz isterseniz ;)

Son Düzenleme: posicor ~ 13 Eylül 2009 23:03
AkyüzCan
14-09-2009, 02:16   |  #11  
Yıllanmış Üye
278 mesaj
Haklısınız,

O yıllarda her kafadan bir ses çıkıyordu, bu da o seslerden biri, Bill Gates'in sesi :)
Benim hatırladığımı geçtim, verdiğim referansların nesini beğenmediniz onu anlamadım? Ki bunlar sağlam olanlarından seçtiklerim, internette konu ile ilgili onlarca referans var.

Haksızsınız,

w3c kurulduğunda içersinde microsoft yoktu.Microsoft olaya o kadar uzaktı ki şu an kullandığınız IE'nin ilk versiyonunu bile kendi yazmamış, Spyglass Mosaic'in haklarını alıp adını IE olarak değiştirmişti.Bunu da siz araştırın biraz isterseniz ;)

Bakın posicor konu haklılık ya da haksızlık değil peşin yargılı olup olmamamız microsoftun adının geçip de eleştiri getirmediğiniz tek bir pasaj yok bunu daha önceki yanıtlarda kendinizde tespit edip sitede bu tür polimiklere girmeyeceğinize kendiniz söz vermştiiniz yaptığınız eleştiri nedeni bilinmez bir iç güdüsel tepki ile   kişiyi karalama kampanyası ki alıntı bile yapamıyorsunuz nerde kaldı gerçekliik.w3c kurucularından microsoft diye bir deyim hiç kullanmadım 1; internet explorer 1 in oluşumunu bill gates yaptı demedim 2 microsoft kurum olarak internet -tarayıcısını keşfetmedi. IE'den önce Netscape Navigator en yaygın sörf programıydı. bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok 3 MS internet konusunda çok geç kalmıştır o yıllar daha çok  taşaronluk yaptığını macintoush la olan ilişkileri ve de sonrasında IE kurucularının isteği ile konsiryum kurucu olarak değil katılımcısı olarak hatta davet edildidği halde gidilmediğini bilirim.Ancak oyun sonrasında değişmiş tir Ağustos 1995'te "Microsoft Internet Jumpstart Kits" çerçevesinde 1.0 numaralı sürüm yayımlanmış. Bu perspektif içinde Windows 95'e  ve IE ile konsirsiyumda microsoft adı geçmiştir bu belgelidir...
yaptığımızın bir "sidik yarışı" olarak algılanmasını istemediğimden  sadece konuyu bilmeyen insanları microsoft ya da bill gates için şartlı yönlendirmenize  olan tavrımı şahsi düşüncemce  konudan fazla sapıldığı için bu yazıyı sürdürmeyip;  Şu an kullandığım tarayıcı da bilmişliğinizi kahinliğinize verip Alkış;microsofta sataşma içermeyen ve de demogojii unsuru taşımayan her karşılığınızı yanıtsız bırakacağım.Ayrı parkurlarda da olsak aynı sitede olmamızın onuru ile yeniden saygılar... 

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 14 Eylül 2009 02:29
International Affairs
14-09-2009, 02:49   |  #12  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj

Microsoft kısa yoldan para kazanma peşinde.

posicor
14-09-2009, 03:45   |  #13  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Merhabalar,

Microsoft, yeni kavramlara ve trendlere tamamen karşı gelmemesi gerektiğini tarihte acı gerçeklerle öğrenmiş ve dersini iyi almış bir firma.Geçmişte pek çok kez gittiği yoldan geri dönmek zorunda kalmıştı.Bu nedenle tedbirli davranıyor.En uç örneği, 90'ların başında Bill Gates'in yaptığı talihsiz internet açıklamasıdır ki çok değil bir 6 ay sonra sözünü geri almak zorunda kalmıştı.
Bu kısımdan nasıl bir hakaret veya karalama algılıyorsunuz tam olarak anlamıyorum açıkçası.

Gelelim w3c konusuna,
Sizin verdiğiniz cevap :

1993-94 lere gelindiğinde içinde microsoft unda  bulunduğu World Wide Web konsirsiyumu ortak anlaşılmış HTML  kodlar ve standartları yaşama geçirmeye başladı
Bunun üzerine benim cevabım :

w3c kurulduğunda içersinde microsoft
Bilmem anlatabiliyor muyum? :)

Daha önce de dediğim gibi külliyen microsoft'a karşı filan değilim (sitede ararsanız microsoft "tarafında" da yazılmış mesajlarım var), 20 yıldır microsoft işletim sistemleri kullanıyorum, işimin büyük kısmında da microsoft yazılımları ile uğraşıyorum, hatta bu yazıyı bile bir microsoft klavye ile yazıyorum.Benim karşı olduğum "Microsoft ne yapsa en iyisini yapar" düşüncesi.

GigaByte
14-09-2009, 04:10   |  #14  
Yeni Üye
45 mesaj

Oladabilir olmaya dabilir.. Sonuçta hepsi microsoftun tekelciliğini kazançlılığını arttırmaya yönelik çalışmalardan başka olaylar değil ya..Sinsi

AkyüzCan
14-09-2009, 09:47   |  #15  
Yıllanmış Üye
278 mesaj
.Benim karşı olduğum "Microsoft ne yapsa en iyisini yapar" düşüncesi.
   w3c zamanlaması konusunda yazımda da belirttim zaten, kesinlikle haklısınız sonradan intikal ile ilgili yazılan tümce okunduğunda içinde microsuftunda olduğu konsirsiyumu cümlesi o yorucu trendin başından beri microsoftun olduğu izlenimini verebilir -ki dediğiniz gibi o süre de microsoft çok farklı noktalarda idi Anonim şirketleşme süreci dahi başlamamıştı zaten...Verdiğim söz doğrultusunda üslubunuz ve örneklerle ilgili alıntı yapmayacağım;
   Yukarıdaki sözünüzün altına ben de tereddütsüz imza atalım...Emim olun benimde karşı olduğum "microsoft ne yaparsa muhakkak altında bir cinlik vardır vurun k..peye" mantilitesi.Hem ne şekilde kullandığım belirsiz (aslında belli) -sizi kastetmiyorum- bir sürü microsoft yazılımını kullanacağım hem bir sürü nimetten yararlanacağım hem de her fırsatta küfür edeceğim...-gene sizi kastetmiyorum-
   Bu şekilde düşünmediğinizi fantastik de olsa yazılarınızı bile bir microsoft keyboardla Gülümsemeyazdığınızı vurgulayarak " valla ben değilim" dediğinize göre :) sorun kalmamış olsa gerek microsoft  ya da mac ya da mozilla vakfı hiç biri bizim ya da CHIP onlinedeki hiç kimsenin ortaklık bağı olduğu firma değil ama bu ayırım bile asla vurun abalıya yaklaşımını kime yapılırsa yapılsın görmezden gelmemizi getirmemeli... 
Asıl olan bence CHIP in içindeki her "üye"nin bu seviyedeki yaklaşım ve duyarlılığı buna en azından şu andan itibaren sizinde dahil olduğunuzdan eminim...
  Teşekkürlerimle;Bu arada üyeliğiniz hayırlı olsun..

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 14 Eylül 2009 11:31
PcMaKeR
14-09-2009, 11:53   |  #16  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Microsoft 3 senedir açık kaynak kodlu site sunuyor.

Alın size açık kaynak kod örnekleri:
Dotnetnuke.
Rawr.
Silverlight Toolkit,
ASP.NET Ajax Toolkit
bunlar günde binlerce download yapılan ve geliştirilen ürünler.

Dotnetnuke için bir kaç düzenlemede ve dil düzeltmesinde bulundum bir kaç kez.
Ajax Toolkit i geliştiren Microsoft,
Silverlight Toolkit geliştiren Microsoft.

Dikkat edin ücretsiz bunlar ve Microsoft tamamen Adobe a karşılık çıkarttı bu ikisi ve ücretsiz ve açıkkaynak kodlu sürüyor.

Microsoft parayı zaten bunlardan kazanmıyor.
Linux a verse nolcak vermese nolcak.

Mantıklı düşünürseniz Microsoft un para kaynağı şu: Windows(Ev Kullanıcıları, İş Kullanıcıları), Office, Sql Server(Büyük kurumlar)

bunlardan milyon dolarlar dönüyor.

codeplex.com, asp.net, silverlight.net, iis.net, msdn.com, on10.net bunlar ms nin sadece belirli kitleye özel siteleri ve hiçbir ücret istemiyor ve hepside açık kaynağa yönelik.

Son olarak CodePlex sadece Microsoft tarafından host edilen ve sponsorlukla devam edilen bir site. Ben hiçte şaşırmadım Codeplex i 2007 yılında gördüğümde.

Dotnetnuke takip ederdim o yıllarda. SourceForge.net teydi o dönemlerde. Sonra Codeplex e geçti.

Linux için bir kaç kod paylaştı diyorlar. Hiç .NET in kodlarını paylaştığını haber yapmadınız ya. .NET 3.5 in kodları şuan açık ve microsoft un visual studio 2008 i ile iki küçük ayar ile kodlar görünür hale geliyor. milyonlarca satır kod görünür durumda.

Microsoft paralı program satıyor diye açık kaynak kodlu projelere katılamaz diye birşey yok!

posicor
14-09-2009, 11:54   |  #17  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Teşekkür ederim, yine gereksiz yere bir Microsoft tartışması açmış oldum böylece, tüm forumdan özür dilerim :)

Bu konuda zamanında önce BBS'lerde sonra da haber gruplarında 3dfx/nvdia, RISC/CISC mac/windows gibi pek çok tartışmaya taraf olmuş ve o dönemlerdeki fanatikliğimden bir derece zarar görmüş (3dfx ölene kadar, hatta öldükten sonra bir süre daha voodoo kullanmak zorunda kaldım) biri olarak bunu söyledim ama sanırım hâla içimde bir yerlerde "fanatik forum kullanıcısı" yaşıyor ki refleks cevap veriyorum :)

Dediğiniz gibi iki türü de yanlış sonuçta, bunlar büyük firmalar ve yaptıkları hatalar (yamayı kötü bir şeymiş gibi gösteren apple reklamları, google'ın arama sonuçlarıyla taş atması, micrsoft'un dosya formatlarını lisanslama inadı, vb.) da, gelişmeler (iphone ara yüzü, google wave, win7, vb.) de büyük oluyor.