Microsoft: Sahte Windows paketlerine dikkat!

CHIP Online
17-05-2009, 14:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft uyarıyor: Etiketi yanıltan sahte Windows paketlerine aldanmayın, başınıza iş açmayın...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... e-dikkat_12623.html

Resimlerle: Microsoft tarihinin en önemli 10'u...

Son günlerde kötü ambalajlar içinde, kurulum CD'si olmayan, el kitapçığı fotokopileri ve hatalı etiketlerle satılan sahte ve ikinci el Windows paketleri, yetkilileri harekete geçirdi. Bu tip ürünleri satanların hem dolandırıcılık, hem de telif hakları suçu işlediğine dikkat çeken yetkililere göre farkında olmadan bu ürünleri kullananlar da büyük tehdit altında.

Geçtiğimiz günlerde yazılım endüstrisine zarar veren sahtecilik uygulamalarından bir yenisi daha yetkililerce ortaya çıkarıldı. Pazarda sahte ve kullanılmış ikinci el Windows işletim sistemi ürünlerinin dolaştığını tespit eden yetkililer, gerekli uyarılar üzerine bu ürünleri satanları tespit edip yasal süreci başlattılar.

İçinde kurulum CD'leri bile olmayan sahte ambalajlar içinde satılan bu yazılımlar, düşük bayi alış fiyatıyla pazarlanırken, Microsoft yetkilileri bu tür sahtecilik girişimlerinin tüketiciyi ciddi olarak yanılttığına dikkat çekiyor. Sahte ürün paketlerinde kılavuz olarak sadece kitapçıkların renkli fotokopileri yer alıyor. Ürün CD'lerinin üzerindeki lisans etiketlerinde yazılı olması gereken yerde ise işletim sisteminin tam adı yerinde sadece basit bir Windows ibaresi bulunuyor.

Konuyla ilgili bir açıklamaya yapan Microsoft Telif Hakları Müdür Elçim Barkay, bu tür girişimlerin, tüketicileri aldatılmasının yanı sıra TCK'ya muhalefet eden iki tür suç oluşturduğunu da ifade ederek şunları söyledi:  "Bilgisayar sektöründe haksız rekabet yaratan ve dürüst bilgisayar firmalarının ticaretini olumsuz etkileyen bu tarz sahte bilgisayar programlarının satışına karşı tüketicileri uyarma ihtiyacı duyuyoruz. Sahte lisans ile ikinci el lisans etiketlerinin (COA) son kullanıcıya satışı ve son kullanıcının bu şekilde hile ile kandırılması ve güveninin kötüye kullanılması sadece telif haklarına aykırılık suçuna yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda Türk Ceza Kanunu'nda yer alan dolandırıcılık suçunu da oluşturuyor."

Dürüst çalışan firmalar haksız rekabetle karşı karşıya
Dünyada en yüksek Ar-Ge harcaması yapan şirket olan Microsoft, yazılım ve teknolojilerinin geliştirilmesi için her yıl 8 milyar dolarlık fon ayırıyor. Geçen yıl 6 bine yakın ürün geliştiren Microsoft, verimliliğe odaklanan mevcut ürünlerini dünyada geniş bir ekosistem üzerinden kullanıcının hizmetine sunuyor.

Microsoft Türkiye de 7 bini aşkın iş ortağından oluşan ekosistemiyle, yenilikçi teknoloji, ürün ve hizmetlerini bireylerin ve kurumların hizmetine sunarken Türk ekonomisine yüksek oranda katma değer yaratıyor.

Korsan yazılım piyasası, dolayısıyla işini dürüst olarak yapan ve rekabet koşullarında mücadele eden bilişim şirketlerine çok büyük boyutta zarar veriyor.


Tüm konu: Microsoft: Sahte Windows paketlerine dikkat!

Resimlerle: Microsoft tarihinin en önemli 10'u...


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Korsan yazılımın önüne geçmek için...

H@ckerCesur
17-05-2009, 15:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

Çok tartıştık bu konuyu. Sanırım korsanın önüne geçmek için yapılacak en güzel şey. Bilinçlenmek ve msnin fiyatları düşürmesi olacaktır.