Microsoft'tan eski telefonlara ödeme çözümü

CHIP Online
25-08-2013, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft, NFC özelliği olmayan eski telefonlar için ilginç bir ödeme çözümü geliştirdi.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mic ... e-cozumu_42146.html

Microsoft'un Hindistan'daki araştırma laboratuvarları, ilginç bir çözüme imza attılar. Çok sayıda, eski nesil telefonun bulunduğu Hindistan'da ve elbette dünyada uygulanabilecek bu teknoloji sayesinde, eski nesil standart cep telefonları, alışverişlerde, NFC özelliği olan akıllı telefonlar gibi, ödeme aracı olarak kullanılabilecek. Aynı şekilde NFC özelliği olmayan akıllı telefonlar için de bu çözüm ilaç gibi gelebilir.


Telefonların ödeme aracı olarak kullanılabilmesi için, çalışır bir mikrofonu ve hoparlörü olması yetiyor zira teknoloji, internetin ilk dönemlerinden alışık olduğumuz dial-up modem'lerdeki ses sinyallerine benzer sesler vasıtasıyla kasa ve telefon arasında iletişim kuruyor.


Telefonun ve kasanın sesle iletişmesi sırasında, mikrofonlar sesi alıp çözüyor ve veriye dönüştürüp gerekli işlemleri yapıyor. Bu teknolojiyle telefonlar 2,4 kbps hızında modemlere dönüşüyor. Bu hızde bir MP3 indirmek 8 saat sürebiliyor ancak standart NFC ödeme işlemlerini hızla yapmak için yeterli oluyor.


Microsoft, telefonların dışarıdan gelen diğer sesleri filtrelemesi ve başka sinyaller ile karışmaması için özel yazılımsal önlemler de almış. Bu sayede kasada ödeme yapmak güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek. Telefonunun son model akıllı bir telefon olması gerekmeden, kullanıcı, GSM hattı üzerine tanımladığı kredi kartından veya mobil cüzdanından ödeme gerçekştirebilecek.

Tüm Konu: Microsoft'tan eski telefonlara ödeme çözümü

Kaynak: www.chip.com.tr