Microsoft Tibet kelimesini sansürlüyor mu?

CHIP Online
11-08-2008, 21:29   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

MS'te sansür krizi: Tibet sansürü yalanlandı; peki ama bu yalanlama iddiaları durdurdu mu?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... rluyor-mu_8194.html

Pekin Olimpiyatları'nın başlamasıyla beraber Tibet tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmiş durumda. Bazı bloglarda, Microsoft Live ve Hotmail servislerine içinde Tibet kelimesi geçen kullanıcı adlarıyla giremeyen kullanıcılarla ilgili haberler çıkmaya başladı.

Dedikodular üzerine açıklama yapan Microsoft'un belirttiğine göre bunun başka bir sebebi var. Yasaklanan kelime üç harflik TIB kelimesi, çünkü hackerlar bu kelimeyi kullanarak küçük bir Amerikan bankasının ismiyle spam posta gönderebilir. Açıklamaya göre Florida'daki TIB bankasının bu korumaya ihtiyacı var. Bu yüzden Tibet, Tiberius, tibia gibi kelimeler yasak listesinde.

Fakat diğer banka ve finans kurumlarının isimlerinin yasak kelimeler listesinde bulunmaması biraz düşündürücü. Ayrıca Hotmail kullanıcılarının isim olarak Apple, Sony ve Windows Live gibi kelimeleri kullanabiliyor olması da açıklamanın inandırıcılığını biraz sarsıyor.

Tüm konu: Microsoft Tibet kelimesini sansürlüyor mu?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft'un TIB açıklaması ne kadar tatmin edici?

SLayeR06
13-10-2009, 05:12   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2009

Bence artniyet aramamak lazım, tamamen talep ile ilgili olabilirGülümseme Diğerleri talep etmemiştir böyle birşeyi, şeffaf bakalım derim.