Microsoft'u Yanlış Anlamışız.

lujiyano
11-07-2008, 10:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
251 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

Microsoftun Vista için yazdığı makale
Windows Vista henüz beta aşamasında olduğu dönemlerde XP ile kıyaslanarak sevdirilmeye çalışılmıştı. Microsoft, kendi işletim sistemi olan Windows XP'yi kötüleyerek ve kötülediği o özelliklerin Vista'da daha iyi olduğunu söyleyerek XP kullanıcılarını Vista'ya terfi ettirmek istiyordu. Bu yöntem işe yaramayınca, daha makul bir yol seçildi; Vista'yı XP'nin halefi olarak değil, kendi başına Vista olarak tanıtmak.
Yayınlanan makalenin giriş cümlesi şu şekilde:

"Hiç kimse yeni bir işletim sisteminin, özellikle farklı bir masaüstü altyapısı olan Vista gibi bir işletim sisteminin benimsenmesinin kolay olmasını beklemez. Bu makalede, Windows Vista'nın sıkça yanlış anlaşılan 5 özelliğine, onların gerçekte ne olduğuna ve bu özellikleri nasıl kullanmamız gerektiğine değineceğiz."
Devam eden cümlede Microsoft, "belki de bu beş özelliği tahmin ettiniz bile, ama biz tahminlere göre değil, yazılım uzmanlarından (IT Pro) gelen geribeslemelere göre konuşuyoruz" diyerek durumun vehametini gözler önüne seriyor.

"Bizi Yanlış Anladınız" Denilen 5 Özellik
1- Kullanıcı Hesap Yönetimi (UAC - User Account Kontrol)
2- İmaj yönetimi (Image management)
3- Görüntü Sürücü Modeli (Display Driver Model)
4- Arama Ne kadar ilginç değil mi?
5- 64 bit teknolojisi

Microsoft, bu beş özelliğin, Vista'nın benimsenme sürecini yavaşlattığını ifade ederek, aslında hepsinin nevi özelliklerine münhasır faydalarının olduğunu eklemeyi de unutmadı.

Kullanıcı Hesap Yönetimi (User Account Control - UAC)

Micorosft, kullanıcıların "bilgisayarı yavaşlatıyor" gerekçesiyle sistem kurulumunun hemen ardından UAC özelliğini kapatmalarına çok içerlemiş olacak ki, "eğer gerçekten kötü puan alan bir özellik varsa, o da UAC dir" diyerek dert yandığı makalede, bu özelliğin tek başına bir özellik olmayıp, aksine önemli bir teknolojik özellik seti olduğunu vurguladı. Bu özelliğin en önemli fonksiyonu, kullanıcıların bilgisayarı standart yetkilerle kullanabilmesini sağlamak. Bu sayede, yönetici hesaplarının sadece yazılım geliştiriciler tarafından kullanılması amaçlanıyor.

Peki Neden?

"Peki neden" diye sorulduğunda, alacağınız cevap kuşkusuz "güvenlik için" olacaktır. Hepinizin bildiği gibi, Microsoft uzun yıllardır işletim sistemlerindeki ciddi güvenlik açıklarıyla boğuşuyor. Bu açıkların en önemli özelliği ise, bilgisayara sızan kötü niyetli kişilerin, tüm yönetici yetkilerine sahip olabilmesi dolayısıyla, bilgisayarın uzaktan yönetilebilmesini mümkün kılması. Microsoft, UAC ile, yetkilendirme sistemini bütünüyle değiştirmiş ve aslında tam olarak Linux sistemlerini kendisine bu konuda örnel almış. Zira Linux'te hiç bir zaman root yani yönetici hesabıyla oturum açılmaması gerektiği vurgulanır. Hatta gerekli olduğu zaman bile root hesabıyla oturum açılmadan, sadece komutlarla işlem yapılması gerektiği savunulur.

"UAC Yoksa Kendinizi Güvende Hissetmeyin!"

Microsoft, kullanıcıları biraz da korkutmak için olsa gerek, "UAC kapalıyken kendinizi güvende hissetmeyin" dedi. Makalenin devamında şöyle deniliyor:

"Yazılım geliştirenler hala yönetici hesaplarını baz alarak program yazıyorlar. Oysa Vista, bir programın tüm kayıt defterini (registry) yönetmesine, dosya sistemine, kernel katmanlarına müdahale etmesine izin vermek yerine, programın veri yazabileceği yerleri kısıtlıyor. Bunu da standart yetkilendirme yaparak sağlıyor. Bu şekilde amaçladığımız şeyin, yazılmların standart yetkilerle çalışabilmesini sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

UAC kapalı iken, sisteminizde çalışan tüm programlara yönetici yetkileri vermiş olursunuz. Bu sayede, kötü niyetli programlar sisteminizi kolayca ele geçirebilirler. Ancak standart yetkilendirmede, son kullanıcının sisteme müdahale etmesi şöyle dursun, değişiklik yapabileceği ayarlar dahi kısıtlanmıştır."

İmaj yönetimi (Image management)

Hemen açıklayalım, imaj yönetiminden maksat, işletim sistemini otomatik kurmak üzere hazırlanan dağıtım dosyalarının yönetimidir. İmaj yönetiminin yanlış bilinen özelliği, her değişiklik yapıldığında yeni bir imaj kaydedilmeye çalışılması. Oysa Vista ile gelen yeni altyapıda, farklı dil seçenekleri, sürücüler, güncelleştirmeler, genellikle tüm imajı yeniden almadan kolayca entegre edilebiliyor. Ayrıca USB, DVD ve ağ üzerinden kurulumları kolaylaştırdığı savunulan bu özellik, multicasting denilen dağıtım şekli sayesinde, ağda transfer edilmesi gereken veri miktarını önemli ölçüde azaltıyor.

Görüntü Sürücü Modeli (Display Driver Model)
Vista'nın, geçmişteki Windows sistemlerine göre en önemli farklarından birisi kuşkusuz görüntüdeki tasarım farkı. Ancak Micorosft bunun sadece bir tasarım değil, aynı zamanda bir teknoloji farkı da olduğunu iddia ediyor. Bu teknolojiyle Aero gibi tasarım harikalarının daha kararlı çalışabildiği söyleniyor.

Bu modelin gözden kaçmayan en önemli özelliklerinden bir tanesi, ekran kartınızın sürücüsünde ölümcül bir hata meydana geldiğinde, sistemi yeniden başlatmadan, sadece ekran kartı sürücüsünün yeniden başlatılmasının sağlanabilmesi. Makalede, bu modelin grafik işlem maliyetleri azalttığı da iddia ediliyor.

Görüntü sürücüsü modelinden tam verim alabilmek için, modeli destekleyen ve kendine has bir belleği olan ekran kartları gerekiyor. Ancak anakartlara entegre olan ekran kartlarında Aero'dan yararlanılamasa da aynı performansın beklenebileceği söyleniyor.

Arama (Search)

Windows Vista'nın performanslı arama motoru, XP'deki gibi bir program olarak çalıştırılmaktansa, sisteme entegre olan bir servis olarak yer alıyor. Yani Windows XP'de arama yapmak için arama programını açmamız gerekiyordu, oysa Vista'da arama servisi sürekli çalışıyor.

Sürekli çalışmaktaki temel amaç, dosya dizinleri çıkarılarak sistemin performansını etkilemeden çok daha hızlı aramalar yapabilmek. Çoğunuz farkına varacaktır, Windows XP'de de sonradan etkinleştirilebilen bir dizinleme hizmeti var, ancak Vista'daki dizinlemenin sistem performansını düşürmediği iddia ediliyor. Vista'daki dizinleme, kullanıcı oturum açmamışken bile yapılabiliyor.

Windows XP'de sonradan etkinleştirilebilen dizinleme hizmeti tüm sabit diski sürekli olarak tarayıp dizinleri güncellerken, Vista bir defa tam dizin oluşturduktan sonra, sadece değişiklikleri dizine aktararak, yani bir daha sabit diski taramaya gerek olmadan kolayca dosya arayabiliyor. Bu şekilde sistem performansından maksimum verim alınabilirken, Vista'da ayrıca bir dizinleme programının çalıştırılması tavsiye edilmiyor.

64 Bit Teknolojisi

Microsoft'a göre, 64 bit hesaplama yöntemi tam olarak geleceğin yöneldiği yer. 64 bitlik hesaplamanın 32 bite göre en büyük farkının ise, bellek erişiminde olduğu söyleniyor. Windows Vista'nın 32 bitlik sürümlerinde 4 GB bellek (RAM) kısıtlaması var ve kullanıcılar ile programlar, 3.5 GB'tan fazla bellek adresleyemiyorlar. Ancak 64 bit Vista sürümlerinde 128 GB'a kadar adresleme yapılabiliyor.

Peki 32 Bit mi Yoksa 64 Bit mi Kullanmalıyız?
Bu soru, "64 bit nedir, yenir mi" sorusuyla birlikte uzun zamandır teknoloji forumlarını meşgul ediyor. Microsoft'un görüşü, önümüzdeki bir kaç yıl için müşterilerin çok büyük kısmına 32 bitlik sistemlerin yeterli olacağı yönünde. Yüksek performansa yönelik dizayn edilmiş iş istasyonları (high end workstation) içinse 64 bitlik teknoloji tercih edilmeli. Bunlara örnek olarak karmaşık mühendislik uygulamaları, ses işleme ya da ek belleğe ihtiyaç duyan grafik uygulamalarını gösterebiliriz. Örneğin 3DS Studio, Maya ve Cakewalk gibi önemli yazılımların hali hazırda 64 bitlik sürümleri mevcut. Elbette henüz 64 bit yazılımların 32 bit olanlara göre çok az olduğu da belirtilmiş.

Bugün 64 bit teknolojisi her ne kadar işlemcilerde standart olarak gelmeye başlamış da olsa göz önünde bulnudurmanız gereken şeyler var.

1- 64 bit ile 32 bit arasındaki uyum, 32 bit ile 16 bit arasındaki uyumdan daha iyi olsa da, 64 bitlik sistemler 16 bitlik uygulamaları ve Windows 3.1 altyapısını desteklemez. Ayrıca bazı eski 32 bit uygulamalar 16 bit kurulum yardımcıları kullandıklarından Vista'nın 64 bitlik sürümlerine kurulamayacaklardır.

2- Kuşkusuz 64 bit kullanmaktan çekinenlerin en önemli sebeplerinden bir tanesi 64 bit sürücü bulunamasında yaşanan sıkıntı. Microsoft'un belirttiğine göre, Vista logolu tüm donanımların hem 32 bit hem de 64 bit sürücü desteği vermesi zorunlu, dolayısıyla aynı iddiaya göre bir kaç yıl içinde geniş bir 64 bit sürücü yelpazesi oluşacak. Tabi "bir kaç yıl" kaç kişiye göre "kısa" bir süre orasını kestirmek zor.

3- Bazı 32 bit yazılımlar işletim sistemine sanal sürücü kurarlar, bu yazılımların kendileri 64 bit sistemde çalışabilse de, kurmaya çalıştıkları 32 bit sürücüler çalışmayacaktır.

4- Karmaşık matematiksel işlemler gerektiren yazılımlar 64 bit teknolojisine uygun olarak derlendiğinde çok büyük performans artışları göstereceklerdir. Ancak 32 bit uygulamalarda performans artışı çok az olacaktır. Dolayısıyla 32 bit yazılımların (örneğin Office 2007) performansını değerlendirirken onları 64 bit sistemden sorumlu tutmamalı; 32 bit sisteme göre değerlendirmelisiniz.

Microsoft'un önerisine göre eğer 64 bit sisteme geçiş yapmak istiyorsanız, öncelikle uygulamalarınızı ve donanımınızı 64 bit ile deneyin ve belki de şu an için 32 bitin sizin için daha iyi olduğuna karar vereceksiniz.

Makalenin devamında Microsoft bazı iddialara cevap vererek ayrıntılı açıklamalarda bulunmuş, onları ayrıca bir başlık altında inceleyeceğiz.

Son Düzenleme: lujiyano ~ 11 Temmuz 2008 14:45
eolos
11-07-2008, 15:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

çok uzun bi makale olmuş hepsini okuyamadım ama eline saglık

hiko91
11-07-2008, 15:34   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2008
eolos
çok uzun bi makale olmuş hepsini okuyamadım ama eline saglı
aynen:)

ersinbakar
11-07-2008, 18:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,253 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008

emeğine sağlık teşekkürler

soulmy
11-07-2008, 18:09   |  #5  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006
eolos
çok uzun bi makale olmuş hepsini okuyamadım ama eline saglı
Ben de flash diske kaydettim eve gidince okurum artık. İnternet cafedeyim de Kahkaha

alito
11-07-2008, 20:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
317 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Microsoft hala vistayı kurtarmaya çalışıyor oysa kullanıcılara karşı daha esnek ve daha dürüst olsaydı vista daha çok satabilirdi belkide gerçekten xp nin yerini alabilirdi.

waybe
11-07-2008, 20:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,376 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2008
eolos
çok uzun bi makale olmuş hepsini okuyamadım ama eline saglı
ewet ama genede sagol

PcMaKeR
11-07-2008, 21:18   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2005

Zira Linux'te hiç bir zaman root yani yönetici hesabıyla oturum açılmaması gerektiği vurgulanır. Hatta gerekli olduğu zaman bile root hesabıyla oturum açılmadan, sadece komutlarla işlem yapılması gerektiği savunulur.


Mesela rootla açıldığı anda en ufak bir script hatası bile ssiteme erişim yaptırabiliyor. Windowstan alıştığım için linuxtada rootla gezdim başıma geldi.

64 Bite gelince. Ram 4 gb den yüksekse ve performansı yüksek olan bir pc niz varsa kurun derim.

2007 den bu yana bütün donanımlar ve yazılımlar uyum sağlamaya başladı bile.

Ama 2 gb ram var işlemcim ii ben64 bit kurayım derseniz o makina yavaşlar vistayı kötüleme başlar bu sebeble.

Der Rote BaroN
12-07-2008, 22:25   |  #9  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,531 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Makaleyi büyük oranda okudum. Doğrusu Vista'nın yepyeni bir sistem olduğunu söylemeleri karşısında sadece gülüyorum. Bana yabancı gelen hiç bir özeliği olmadı.

Mustafa Akın
13-07-2008, 18:41   |  #10  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2006
kickshaw
Makaleyi büyük oranda okudum. Doğrusu Vista'nın yepyeni bir sistem olduğunu söylemeleri karşısında sadece gülüyorum. Bana yabancı gelen hiç bir özeliği olmadı.
Aynı 98-Me gibi , 2000-XP-Vista. 95 de 98 gibi aslında. Adamlar bi işletim sistemi yapıyor sonra onu 2 kere geliştirip 3.cüde başka yapıyor. Başka da değil aslında da. Windows 8 inşallah tamamen farklı olur da hantallıktan kurtulurlz.

DeePBluESeA
13-07-2008, 18:59   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
281 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2005

Hiçkimse microsoft a kızmamalı çünkü bu firma bu yazılımı hazırlarken ne kadar çok satarsam o kadar iyi düşüncesiyle hazırlanıyor (yani ticari amaçlı) bu sebeple tamemen bilgisayar kullanıcıları ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda hazırlıyor yani demekki bunlara ihtiyaç var ki koyuyorlar

Bir bilgisayar tamircisinde çalışan birisi olarak şunu söyleyebilirim bazen öyle bilgisayarlar geliyor ki (vista olanlardan bahsediyorum) program ekle kaldır listesi herhalde küçük bir hikaye kadar gelir :) bunun sebebi de birisinin onu kardeşim her önüne geleni kurma yeter artık dememesinden kaynaklanıyor bana göre

evet ben bu işi az çok bilen birisi olarak bir programdan ne kadar çok fonksiyon kullanıyorsam bu benim listemde çok daha az program kurmam demek ama bunu bilmeyen bir kulllanıcı hafta da bir format atsan dahi yetmez

Bu sebeple Vistayı ve her türlü fonksiyonunun gerekli olduğunu düşünüyorum helede UAC ı

ama rofesyonel bir kullanıcı için kapatılmasının bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum

Son Düzenleme: DeePBluESeA ~ 13 Temmuz 2008 19:01
Mustafa Akın
13-07-2008, 19:00   |  #12  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2006

İyi de UAC yasaklamıyor ki, adam kuracaksa kurar zaten programları. Yanlış anlamış olabilirim?

DeePBluESeA
14-07-2008, 13:04   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
281 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2005

Tamam da bilgisayardan hiç anlamayan insanlar bu uyarıyı görünce bilgisayarıma birşey olabilir düşüncesine kapılabiliyor yani az da olsa bir caydırıcığı var ve bu bence çok güzel birşey

LeyLa081
14-07-2008, 17:35   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
132 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

kullanıcı hesap denetimi benim en işe yarar gördüğüm özelliklerden birisiBeğendimAlkış eğer bnm gibi dalgın olanlar anlıyacaktır SinsiKahkaha yani,yanlıslıkla actığım sakıncalı ya da yanlıslamaya tıkladığım programlar,otomatik acılan programlar derken zaten bnm en işe yarar gördüğüm özelliklerinden birisi olarak gördüğüm güzel bir işlev.Alkış

Son Düzenleme: LeyLa081 ~ 14 Temmuz 2008 17:41
mobidik
14-07-2008, 21:27   |  #15  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Az çok bu işten anlayan birisi olarak , Son Kullanıcıya ne kadar çok yetki verirseniz , teknik personel olarak o kadar çok başınız ağrır.Tecrübeyle sabittir...Ev kullanıcılarına bişey diyemem , ne kadar fazla bilgiye sahipseler onlarda o kadar rahat ederler...Bu yüzden Microsoft un Vista da böyle bir kısıtlamaya ( Uyarıda diyebiliriz) gitmesi tamamen kullanıcıyı koruyan bir uygulamadır...Yani kısaca " Biliyorsan Kur , Bilmiyorsan Dur" demek yanlış olmaz herhalde...

tesisatci
16-07-2008, 21:14   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
449 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008
mobidik
Az çok bu işten anlayan birisi olarak , Son Kullanıcıya ne kadar çok yetki verirseniz , teknik personel olarak o kadar çok başınız ağrır.Tecrübeyle sabittir...Ev kullanıcılarına bişey diyemem , ne kadar fazla bilgiye sahipseler onlarda o kadar rahat ederler...Bu yüzden Microsoft un Vista da böyle bir kısıtlamaya ( Uyarıda diyebiliriz) gitmesi tamamen kullanıcıyı koruyan bir uygulamadır...Yani kısaca " Biliyorsan Kur , Bilmiyorsan Dur" demek yanlış olmaz herhalde...
birinin format canavar larına dur demesi lazımdı kur kaldır kur kaldır ne oldu yavaşladı bastırt formatıGülüş
vist doğru adım lı kurma demesede düşün diyor ne azından bence türkçe versiyonun şöle bir ekleme olmalı sen bunu kuruyon ama işine yarıcakmı ne kadar bellek yiyo biliyonmu sen falan dese süper olur bize bölesi lazım her hafta bir  kaç arkadışımın  ve onların arkadaşlarının bilgisayarlarına format atıyorum ve artık paramı alsam die düşünüyorumKahkaha adam beşyüz tane program kurmuş pc çok yavaşladı dio formatı basınca aaaaa dio uçak gibi oldu dio eline sağlık dio uçak gibi olur tabi makinanın üstünden öküz kalkmış gibi oluyoKahkahaKahkahaKahkaha

tesisatci
16-07-2008, 21:16   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
449 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

en güzeli zamanda geri gitmek Beğendim

PcMaKeR
20-08-2008, 00:32   |  #18  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2005
ibrahim7892
microsoftun ne vistası ne internet exproser i nede xbox 360 ı bir halta yaramaz.yavas yavs google mmicrosofta yetisiyor.isallah  google bunları pıyasadan ezer
hangi işletim sistemini kullanıyorsun hangi chatleşme programını kullanıyorsun hangi yazılımları kullanıyorsun ? bir zahmet açıklayıverir misin?