Microsoft'un ürün anahtarı konusunda affı yok

CHIP Online
31-07-2014, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft'tan çalınan ürün anahtarlarını satmaya çalışan "uyanığın" zenginlik hayali suya düştü!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mic ... affi-yok_48643.html

Resimlerle: Microsoft tarihinden 14 donanım

Microsoft artık donanım alanında da söz sahibi ama firmanın gelirinin büyük bir kısmı halen yazılım satışları ve lisanlar üzerinden geliyor. Başka bir deyiş ile, eğer Microsoft'un ürün anahtarlarını çalıyor ve bu anahtarları bir kez daha satıyorsanız, Microsoft'un sizden şikayetçi olduğuna ve kanuna haber verdiğine emin olabilirsiniz.


Hindistan'da yaşanan bir olay da, tam olarak bu izden ilerlemekteydi. Microsoft IP'lerini çalan Bay Prabhu, ürün kodlarını satmaktaydı ve tahmin edebileceğiniz gibi bu durum Microsoft'un hiç işine gelmedi. Bunun sonucu olarak da firma, yerel yetkililere durumu duyurarak gerekli işlemleri başlattı.


Yazılım anahtarları, fiziksel öğeler olmamalarına rağmen oldukça yüksek değere sahipler. Bu anahtarların çalınması durumu ise, Microsoft'u en derinden etkileyen olaylardan biri. Çalışma sisteminin çoğunluğu ürün anahtarlarına bağlı olan Microsoft'un bu şekildeki hırsızlıkları önemsemediğini düşünenler ise büyük bir yanılgı içerisindeler.


Tabii ki Prabhu'nun hırsızlığı ilk MS hırsızlığı değildi ve son da olmayacaktır. Ancak, geçtiğimiz Mart ayında benzer bir sebeple dava açılan Alex Kibkalo'nun mahkeme kararı ardından, Prabhu'nun davası, Microsoft'un gelirini korumak konusunda ciddi olduğunu kanıtlamasına yardımcı olacaktır...

Tüm Konu: Microsoft'un ürün anahtarı konusunda affı yok

Resimlerle: Microsoft tarihinden 14 donanım

Kaynak: www.chip.com.tr