Microsoft'un yeni klavyesi büyülüyor...

CHIP Online
12-09-2009, 15:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft sadece Windows 7 ile uğraşmıyor: İşte yazılım devinden "müthiş ince" bir klavye...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/micr ... uyuluyor_15175.html

Resimlerle: Klavye tasarımında yaratıcı fikirler

Microsoft şimdiye kadar ürettiği en ince klavye olan Bluetooth Mobile Keyboard 6000'ı resmen duyurdu. Bu yeni klavye özellikle netbook kullanıcıları düşünülerek üretilmiş durumda. Bu klavyenin özellikle, Bluetooth desteği bulunan fakat netbook'un kendi küçük klavyesinden memnun olmayan kullanıcıların ilgisini çekmesi umuluyor.

Klavye standart bir AAA pilden sadece birkaç milimetre daha kalın. Microsoft'un pek çok klavyesinde olduğu gibi Bluetooth Mobile Keyboard 6000'de de kullanım kolaylığı sağlayan eğimli tasarım tercih edilmiş durumda. Bu eğime yol açan 6 derecelik açı sayesinde daha ergonomik hale gelen ürün isteyenlere ek olarak bağımsız bir nümerik klavye de sunuyor. Böylece nümerik klavyeye ihtiyaç duymayan kullanıcılar klavye daha da küçük halde kullanılabiliyor.

2010 yılında tüm netbook'ların %55'inin Bluetooth desteğine sahip olacağı tahmin ediliyor ve bu istatistik aslında Microsoft'un bu ürünü ile önemli bir pazara hitap ettiğini de gösteriyor. Bluetooth Mobile Keyboard 6000'ın 90 dolar (yaklaşık 135 TL) ve ek nümerik klavyenin fiyatı 45 dolar (yaklaşık 67 TL) olarak duyuruldu.

Tüm konu: Microsoft'un yeni klavyesi büyülüyor...

İzleyin: Gigabyte GK-K7100

Resimlerle: Klavye tasarımında yaratıcı fikirler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce netbook sahipleri bu klavyeye ilgi gösterir mi?

PcMaKeR
12-09-2009, 15:40   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

gösterdim de çok pahalı yahu. Yazık değilmi.

AkyüzCan
12-09-2009, 17:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
278 mesaj

Gösterir Gülümseme forumda işin sırrını çözdüm bir kelime yazacaksın mesaj adedinde artacak;
Ama biz yapamayız can çıkmayınca demişler ya huyda çıkmazmış...
   Bence gösterir çünkü özelikle eski versiyon dizüstü kullanımında-benim tercihim hep deck olmuştur-
 en büyük sorun klavye...Çoğu  tanıdığım "o" numerik aparata ilgi duyacaktır. Özellikle "laptop"unu iş amaçlı kullananlarla küçük klavye tablalı netbook kullanıcıları için düşünülmüş bir ürün;ben şahsen sevdim masa üstü için bile şık ve ergonomik ,Türkiye pazarına girsin göreceğiz...

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 12 Eylül 2009 22:13
melen
12-09-2009, 20:35   |  #4  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Çok pahalı. Gösterir ama.Gülümseme

toddler
13-09-2009, 06:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Netbook için bi anlamı yok bence. Adam zaten netbook'u kolayca yanında taşımak için almış bir de o klavyeyimi taşıyacak yanında. Evde kullanırmı derseniz onun içinde o kadar para vermeye değmez bence. Fakat alan olacaktır mutlaka.

AkyüzCan
13-09-2009, 12:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
278 mesaj
Alıntı: toddler  
Netbook için bi anlamı yok bence. Adam zaten netbook'u kolayca yanında taşımak için almış bir de o klavyeyimi taşıyacak yanında. Evde kullanırmı derseniz onun içinde o kadar para vermeye değmez bence. Fakat alan olacaktır mutlaka.
   Ofisinde iş amaçlı kullanıyor netbook u bütün verileri içinde ne yapacak..? Ya da otelde odasında çalışılacak küçücük netbook keyboarduna esirmi kalınsın..? o kadar para vermeye değmez denmeyecek çok durumlar vardır;bence tam tersine netbooklar için üretilme amacı doğru bir seçim olmuş.
   Bir ürün özelliklede microsoft tarafından üretilirken piyasa pazar araştırması yapılmadan satış trendleri hesaplanıp varsayımsal satış grafikleri gelmeden kimse o ürünün ya tutarsa diye üretim emrini vermez...He ben kullanmam derseniz saygım var tabii...Ben de kullanırım; özellikle iş amaçlı gezilerimde en bunaldığım konu "laptop"larda -şimdi bazı modellerde var artık ama netbooklarda gene yok-numerik bölümün olmayışı olurdu...Her şey  arz- talep. Fiyatı belirleyende arz talep değilmidir ???
   Bir ürünün pazar şansını değerlendirirken ya da üretim anlamı olup olmadığı saptamamızda ,öznel olarak  ya da bireysel ekonomik durumumuz açısından değilde ; global açıdan bakmak çok daha gerçekçi olacaktır...

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 13 Eylül 2009 13:12
toddler
14-09-2009, 12:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Ben netbookları kolay taşınabilir olması ve heryerden nete girmek, mailleri kontrol etmek ya da çalışmalarınızı ofis dışında gözden geçirmek amaçlı kullanılacağını düşünerek böyle birşey söyledim. Zaten işi olan adam netbook değil notebook alır. Yanında klavye taşımak netbook'un ruhuna aykırı. Kolay taşınabilirlik nerde kaldı o zaman?

PcMaKeR
14-09-2009, 12:38   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

toddler haklısın.

netbook un amacı o. taşınabilirlik. İş adamıysan çalışacaksan netbook seni en fazla internet konusunda iş yaptırır yada arada belge görüntülemek için.

Yoksa netbook klavye takmak ne işe yarar. küçücük çantaya bir klavye koyacaksın işin yoksa onla uğraşacaksın.

Evde masaüstü yerine netbook kullanıp klavye takıyorsan artık birşey diyemem. gözleri boz sonra gözüm bozuldu de.

Mantıken netbook a ters bir konu.

toddler
14-09-2009, 20:05   |  #9  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Yahu neden insanlar inatla M$ imzası olan herşeyi savunma ihtiyacı duyuyor. Netbook iş için tasarlanmış bir şey değil evde yada ofiste klavye ile kullanmak isteyen herhangi bir klavyeyle kullanabilir. Bu kadar para vermeye gerek yok. Yanında klavye taşıyacak insan gider notebook alır. Zaten ilk mesajımda da belirttim alan olacaktır mutlaka.