Microsoft ve Adobe yeni savaşın eşiğinde!

CHIP Online
26-08-2008, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft ve Adobe, internette başlayan yeni savaşta kozlarını paylaşmaya hazırlanıyor. İşte o savaş

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... -esiginde_8391.html

Microsoft'un Silverlight teknolojisi ve Adobe'un Flash formatı, online video konusunda büyük bir rekabet içinde. Bu rekabetin sonucunda yeni jenerasyon Web yazılımlarının kim tarafından geliştirileceği belirlenebilir.

Silverlight kullanan NBC'nin sitesinde kullanıcılar aynı anda dört videoya kadar izleyebiliyor ve videonun yanında online yorumları da dinleyebiliyor. 40 milyondan fazla Amerikalı kullanıcı Pekin Olimpiyat Oyunları'nı seyredebilmek için NBC'nin sitesini tercih etti. Kullanıcıların bu videoları seyredebilmeleri için tarayıcılarına Silverlight oynatıcı yazılımını kurmaları gerekiyor.

Microsoft Silverlight için bir kullanıcı kitlesi yaratarak bu teknolojiyi diğer yazılımcıların da tercih edebileceği bir platform haline getirmeyi planlıyor. Ancak günümüzde multimedya platformu Adobe tarafından domine ediliyor.

Yazılım satın alma davranışlarının değişmekte olduğu günümüzde Microsoft için başka yazılımcıları kendisine bağlı tutması oldukça önemli. Yıllarca bireysel bilgisayarların hard disklerinde çalışan yazılımlar için lisans satan Microsoft, artık yazılımlarını tarayıcıda bedava olarak kullandıran ve online reklamla para kazanan rakiplerle baş etmeye çalışıyor.

Tüm konu: Microsoft ve Adobe yeni savaşın eşiğinde!


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Flash ve Silverlight... Kimin eli daha güçlü?