Microsoft ve Linux bu kez aynı safta...

CHIP Online
20-05-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Onları hep karşı kutuplarda gördürüdük ama MS ve Linux bu kez aynı cephede buluştu. İşte nedeni...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... ni-safta_12861.html

Resimlerle: Windows içinden Linux'a

ABD'de yakın zamanda yürürlüğe girmesi planlanan bir yasa, Microsoft ve ezeli rakibi Linux'u birlikte hareket etmeye itti. Hem Linux, hem de Microsoft kanadından bu ortak hareketle ilgili olarak bazı karışık yorumlar gelse de, iki tarafın da hem fikir olduğu nokta şu an için bu iş birliğinin zorunlu olduğu yönünde.

Bu iki rakibi aynı saflarda yan yana hareket etme iten kanun ise, yazılımların teknik destek konusu ile ilgili. 2004 yılından beri üzerinde çalışılmakta olan yasa yazılım ürünlerinde garanti kapsamını genişletmeyi hedefliyor. Özellikle ticari yazılımları konu alan yasanın, açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan yazılımlarla ilgili özel bir bölümü bulunmuyor. Fakat yasayı inceleyen hukukçular, ücretsiz olarak dağıtılmasına rağmen, eğer reklam ve benzeri elir kaynakları varsa bu tip yazılımların da yasa kapsamında kaldığını düşünüyorlar.

Microsoft ve Linux bu yasa üzerine, en azından yasanın yürürlüğe geçmesinin geciktirilmesi amacıyla ortak imzalı bir mektup yazarak, Amerikan Hukuk Enstitüsü'ne gönderdiler. Her iki tarafta bu genişleyen garanti kapsamının, yazılım üreticilere altından kalkılması imkansız zorunluluklar dayattığını iddia ediyorlar.

Tüm konu: Microsoft ve Linux bu kez aynı safta...

İzleyin: iPhone'da Linux devri

Resimlerle: Windows içinden Linux'a

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Linux ve Microsoft arasında farklı konularda iş birlikleri de doğabilir mi?

AkyüzCan
20-05-2009, 11:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
278 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

Murphy ünlü yasasında der ki ; "Altın kimdeyse kuralı o koyar" iş menfaat ve de kazanç olunca sistemsel ayrılıklar anında unutulur...İş ortak çıkarlara dokunma olunca tabiiki işbirliklerini daha çok göreceğiz...ne demişler "men dakka dukka varsa yoksa cukka..."

Fattur
20-05-2009, 17:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

elbetteki...