Mobil Satış Oranını Arttırmak için Öneriler

Stratejik1SEO
02-02-2017, 12:47   |  #1  
Stratejik1SEO avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 5
69 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2016

Günden güne mobil cihaz kullanımı ve mobil cihazlar üzerinden internet kullanımı katlanarak artış göstermektedir. Ülkemizde mobil üzerinden internete erişim oranları masaüstü cihazları geçmiş durumdadır. Bu değişimlerin temel sebepleri içerisinde teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve zaman kavramının insanlar için daha önemli bir hal alması etkili olmuştur. İnsanların mobile bu denli yönelmesi elbette beraberinde kullanıcı davranışlarında da değişimlere yol açmıştır. Artık insanlar araştırmalarını mobil cihazdan internete bağlanarak yapmakta veya alışverişlerini mobil cihaz üzerinden gerçekleştirmektedir. Kullanıcı davranışlarının mobil üzerine doğru evrilmesi de mobil web site tasarımı ve yazılımını daha da önemli bir hale getirmiş. Bununla birlikte arama motorlarının ve en önemlisi olan Google’ın mobil sitelere verdiği önem son derece artmıştır.

Mobil hem e ticaret hem de perakende sektörü için oldukça önemli bir hal almıştır. Birçok marka ve firma mobili stratejilerinin odak noktasına koymuş durumdadır. Kullanıcıların ilk başta satın almaya yönelik araştırma ve incelemeleri mobil üzerinden yapmaları, zamanla mobilden alışveriş yapmaya doğru kaymıştır. Bu da markaların mobile yönelik stratejilerini gözden geçirmelerine ve daha fazla önem vermelerine iten bir etken olmuştur. Ayrıca tüketiciler mobil üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirmenin yanında herhangi bir mağazaya gitmeden önce lokasyon bilgisini öğrenmek, ürün ya da marka ile ilgili kullanıcı yorumlarını okumak veya fiyat karşılaştırması yapmak içinde mobilden fazlasıyla yararlanmaktadır. Bu da markaların sadece mobil bir web siteye sahip olmalarının tek başına yeterli olmayacağı, internette firma ve marka için online marka yönetimi ile birlikte sürekli geliştirme çalışmaları yapmalarını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda gelim şimdi, mobil ziyaretçilerin satış dönüşüm oranını arttırmak için yapılması gerekenlere bir göz atalım.

Mobil Uyumlu Web Siteye Sahip Olun ve Analiz Yapın

Hiç şüphesiz ilk yapmanız gereken çalışmalardan birisi mobil uyumlu bir web siteye sahip olmaktır. Eğer kullanıcılara mobil cihazlardan iyi bir deneyim yaşatmak istiyorsanız ve mobil üzerinden satışınızı arttırmak istiyorsanız kaliteli bir mobil siteye sahip olmalısınız. Mobil site tasarımı konusunda responsive, dinamik sunum ya da paralel site tasarımlarından birini tercih edebilirsiniz. Mobil sitenizle ilgili gerekli çalışmaları eksiksiz yürütmeye başladığınıza inandığınız zaman dilerseniz markanız ile ilgili bir mobil uygulamaya sahip olabilirsiniz. Mobil uygulamalar tüketicilere kullanım kolaylığı sunan birer araçtır. Zaten günümüzde çoğu marka ya da firma mobil uygulamaya sahiptir. Ancak tüketiciler düzenli veya düzensiz olarak birçok farklı markadan alışveriş yapmaktadırlar. Bu bakımdan her mobil uygulama kullanıcılar tarafından yoğun olarak kullanılmamaktadır. Hatta indirilen mobil uygulamalar bir, iki kullanımdan sonra silinmektedir. Ama bu demek değildir ki mobil uygulamaya sahip olmayın. Aksine mobilde rakiplerinizin önüne geçmek ve daha kurumsal bir firma imajına sahip olmak için kendinize bir mobil uygulama edinin. Kullanıcı tarafından mobil uygulamanız bir kere kullanılıp, silinmiş olsa dahi aynı kullanıcı tekrar size ulaşmak istediğinde, mobil uygulamanızı hatırlayıp, alışverişini rahatlıkla yapacaktır.

Mobil web sitenizdeki kullanıcı davranışlarını sayısal verilere dökmek için analiz araçlarından faydalanın. Bu konuda Google Analytics ya da bir başka araçtan faydalanabilirsiniz. Mobil trafiğinizin ne durumda olduğunu, kullanıcıların sitede kalma süreleri, hangi sayfaların daha çok ziyaret edildiği, satın alma işlemi gerçekleştirme oranları ve benzeri birçok bilgiyi yapacağınız analizler ile edinebilirsiniz. Çoğu zaman analiz kısmı atlanmakta ya da gözardı edilmektedir. Aslında yapılan en büyük yanlışlardan biri budur. Çünkü size neyin fayda sağlayıp, sağlamadığı ya da neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmeden çalışmalarınıza devam etmek ya da strateji oluşturmak doğru yanlıştır. Bu yüzden yaptığın çalışmaların verimliliğini ölçümlemek için analiz araçlarından düzenli olarak faydalanarak kendinize raporlamalar çıkartın.

Mobil Sitenizi Hızlandırın

Kullanıcılar açısından mobil sitelerdeki en büyük faktör sitenin hızlı olmasıdır. Eğer mobil siteniz hızlı değilse, sayfalarınız geç açılıyorsa bu kullanıcı kaybetmenize sebep olacaktır. İnternet kullanıcıları için bir internet sitesinin hızlı olmasının ne kadar önemli bir durum olduğu bilinmektedir. Ancak mobil sitenin hızı bu durumdan daha da önemlidir. Çünkü mobil kullanıcıları, masaüstü kullanıcılara nazaran girdikleri siteleri üç kat daha hızlı terk edebilmektedir. Bununla birlikte arama motorları da hızlı açılan mobil sitelere daha fazla önem vermektedir. Mobil sitenizi hızlandırmak için mobil SEO çalışmalarına gereken önemi eksiksiz bir şekilde vermelisiniz. Öncelikle mobil sitenizin teknik ve kodsal yani yazılım kısmındaki aksaklıkları tespit edip, düzenlemeniz gerekmektedir. Mobil sitelerde pop-up kullanmakta az da olsa site hızına olumsuz etki eden bir durumdur. Ayrıca mobil sitelerde çıkan pop-up genelde kullanıcılar tarafından hoş karşılanmamaktadır. Mobil sitelerde flash öge kullanımı da site hızına olumsuz etki eden bir durumdur. Ayrıca flash ögeler mobil cihazlar tarafından desteklenmemektedir. Bundan dolayı mobil sitenizde flash öge kullanmamalısınız. Mobil sitelerin hızına olumsuz etki eden bir diğer önemli faktörde görsellerdir. Bundan dolayı sitede kullanılacak olan görsel dosyalarının çok büyük boyutlarda olmamasına dikkat edin.

Mobil sitenin hızlı olması demek, kullanıcıların aradığına, istediğine daha hızlı ulaşması demektir. Bu da satın alma işlemi gerçekleştirecek olan kullanıcı için oldukça olumlu bir durumdur. Çünkü sonuca yani satın alma safhasına hızla ulaşabilen bir kullanıcı, bu işlemi memnuniyetle gerçekleştirebilecektir. Ama yavaş açılan bir sitede kullanıcı satın alma işlemini gerçekleştirmeden o siteyi terk edecektir. Çünkü kullanıcının kıymetli zaman kavramı ile içinde bulunduğu site ters düşmektedir.

Mobil Sitenizin Kullanım Kolaylığını Arttırın

Web siteniz ya da mobil siteniz hangisi olursa olsun her zaman ilk önceliğiniz kullanıcı deneyimini arttıracak ve kullanıcıyı memnun edecek şekilde bir site sunmalısınız. Kullanıcı deneyimine yönelik olarak hazırlanan siteler hem marka değerini arttırır hem de kullanıcıların sizden son derece memnun kalmasını sağlar. Mobil siteniz ile kullanıcı deneyimini arttırmak için sitenizin görsel tasarımı ile birlikte kullanılabilirlik düzeyine de dikkat etmelisiniz. Kullanıcılar site içerisinde aradıklarına kolay ulaşabilmelidirler. Sitenizin kategori, menü yapısı düzenli ve basit olmalı aynı zamanda kullanıcıları site içerisinde iyi yönlendirmelisiniz. Mobil sitenizi hazırlarken, kullanıcı deneyimine odaklı olmalı ve her zaman telefonlardaki küçük ekran faktörüne dikkat etmelisiniz. Yani kullanıcıların, mobil cihazlarının ekranlarında sitenizi nasıl daha rahat görebileceklerini ve site içerisinde nasıl daha rahat gezinebilecekleri üzerine kafa yormalısınız. Mobil site içerisinde yer vereceğiniz linkleri, kullanıcıların rahat tıklayabilecekleri uygunlukta ayarlamalısınız. Bir bilgisayarda mouse yardımıyla kolay tıklanabildiği gibi kullanıcıların telefon ekranında parmaklarıyla kolayca tıklamasını sağlamasınız. Bunun içinde genel olarak linklerin 28×28 yapılması uygun görülmektedir.

Mobil site üzerinden bir linke tıklandığı zaman masaüstüne nazaran daha yavaş bir geçiş olmaktadır. Bundan dolayı kullanıcılara ilgili yere yönlendirildiklerine dair feedbackler vermeniz, kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Yoksa kullanıcı sayfanın açılıp açılmayacağı konusunda belirsizlik yaşayabilirler. Bir başka önemli durum ise mobil sitenizde yer alan tüm linklerin tıklanabilir olup, olmadığını sürekli kontrol etmelisiniz. Sonuçta bir bilgisayar ekranında kullanıcı mousu linkin üzerine götürdüğünde bunu anlayabilir ancak mobilde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden linklerinizi sürekli kontrol etmeli ve tıklanabilir olanların belli olmasını sağlamalısınız. Yine alta doğru açılabilir menüleriniz varsa bunların yanına bu özelliğin anlaşılmasını sağlayacak ikonlar koyarak, kullanıcıların bunu fark etmesini sağlamasınız. Mobil sitenizde aşırı yoğun bir şekilde metin kullanımından da kaçmalısınız. Kısıtlı bir alan olduğunun bilincinde olup, kullanıcıyı yormayacak ve kafasını karıştırmayacak bir şekilde oranlama yapmalısınız. Yine kullanıcıları memnun etmenin bir yolu da mobil sitede pop-up kullanmamaktadır. Web sitelerde karşılaştığımız pop-up uygulaması belki kullanıcıyı aşırı rahatsız etmemektedir. Ancak mobil cihazlarda aynı durum söz konusu değildir. Zaten cihaz ekran boyutları ufak olduğundan siteye ulaşmaya çalışan kullanıcı karşısında ekranı kaplayan bir pop-up gördüğünde, siteden uzaklaşma hissine kapılmaktadır.

Kullanıcı deneyimini arttırmanın bir diğer yolu da sitede flash ögeler kullanmamaktır. Çünkü resim, video ve benzeri flash ögeler mobil sitelerde görüntülenmemektedir. Sitenizde yer alan JS, CSS ve görsel dosyalarını kullanıma açmayı unutmayın. Genelde site hızını arttırmak için kapatılan bu ögeler kullanıcıların aklını karıştırabilmektedir. Kullanıcıları en çok rahatsız eden durumların başında şüphesiz yanlış yönlendirmeler gelmektedir. Mobil sayfası olmayan diğer sayfalara yönlendirme yapılması, gözden kaçırılan en büyük yanlışlardandır. Bu yüzden böyle hatalı sayfalara yönlendirme yapmaktan kaçının. Mobil sitenizde açılmayan sayfalarınız için 404 sayfaları oluşturmanız da kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Bunlarla birlikte site açılış hızı, site haritası kullanımı gibi birçok faktör kullanıcı deneyimini ilgilendiren hususlardır. Tüm bunların toplamı, kullanıcıların sitenizden memnun olarak ya da memnun olmadan ayrılmasını belirlemektedir.

Çok Yönlü Alışveriş Kanalları ile Kullanıcılara Özel Fırsatlar Sunun

Günümüzde insanlar farklı kanallar üzerinden alışveriş yapabilmektedir. Bilgisayardan, telefondan, tabletten ve benzeri cihazlardan size erişim sağlayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Bundan dolayı mobildeki stratejinizi belirlerken farklı kanallar arasındaki etkileşimi güçlendirmeye çalışacak hamleler yapın. Mesela ayrı bir veri tabanı yerine, responsive bir mobil siteye sahip olun. Böylelikle web sitenize gelen kullanıcının hangi kaynaktan geldiğini tespit edin ve sitenize geldiğinde kullanıcıya özel fırsatlar sunun. Kullanıcıları harekete geçirici etkiye sahip olan fırsatlar sayesinde satış dönüşüm oranlarında olacak artışın farkına varacaksınız.

Lokasyon Servislerinden Faydalanın

Mobil siteniz için ya da mobil uygulamanız için lokasyon servislerinden faydalanmanız size artı katacak bir durumdur. Örnek verecek olursak, mobil cihazdan sitenize giren bir kullanıcıyı kendisine en yakın olan mağazanıza yönlendirebilirsiniz. Hatta aramış olduğu bir ürünün yakın olduğu mağazada olup, olmadığını dahi kullanıcıya bildirebilirsiniz. Bu faktör kullanıcıların sitenizde başarılı bir mobil deneyim yaşamalarını sağlayacaktır. Ayrıca lokasyon servislerinden, pazarlama çalışmalarınızda da faydalanabilirsiniz. Kullanıcılara özel kampanyalar ve fırsatlar sunarak, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Kullanışlı Ödeme Sayfaları Oluşturun

Mobil sitelerin kullanışlı olmasının ve hızlı olmasının, kullanıcılar açısından ne kadar önemli olduğunu sürekli vurgulamaktayız. Hız kavramı sadece sitenin açılma hızı değil, kullanıcıların işlemlerini de hızlı gerçekleştirebilmeleri ile ilgilidir. Bu bakımdan en kritik safha ise ödeme işlemleridir. Kullanıcı son nokta olan ödeme adımına geldiğinde, bu işlemi de hızlı bir şekilde gerçekleştirmek ister. Bundan dolayı ödeme sayfalarınızda kullanıcılardan minimum düzeyde bilgiler isteyerek, alışveriş hızını maksimuma çıkarmanızda fayda var. Ödeme sayfasına gereksiz bilgilerin istendiği kutular koyarak, kullanıcıların ödeme yapma sırasında boşa zaman harcamasına sebebiyet vermemelisiniz.

Kullanıcılara Kişiselleştirilmiş İçerikler Sunun

Mobil dünyadaki müşteri davranışlarını inceleyerek, hedef kitlenizin ilgi alanlarını ve tüketim alışkanlıklarını belirleyebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında ise kullanıcılarınıza kişiselleştirilmiş içerikler sunarak, satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. Burada kastedilen her kullanıcı için ayrı ayrı içerik oluşturmak değil ama ortak ilgi alanlarına sahip olan kullanıcılar için işe yarar içerikler oluşturmaktır. Oluşturulacak içeriklerin satış odaklı değil, fayda sağlama odaklı olması bu konudaki ince ayırımdır. Sonuçta fayda sağlayıcı içerikler ile akılda kalıcılığı böylelikle satış oranlarını arttırabilirsiniz. Ama kullanıcılara sunacağınız her içerik reklam ve satış odaklı olursa belli bir zaman sonra kullanıcıyı sıkabilirsiniz ve kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Mobil SEO Çalışmalarına Önem Verin

Mobil cihaz kullanımının ve mobilden internet erişim oranlarının artması hatta ülkemizde masaüstünü geçmesi sonrası mobil SEO kavramı önem kazandı. İlk başlarda mobil için SEO çalışmaları çok önemli bir boyutta değilken artık hem web hem de mobil için ayrı ayrı SEO çalışması yapılması gerekmektedir. Mobilden yapılan aramalarda sitelerin listelenmesinde mobil SEO çalışmaları etkendir. Yani mobil için SEO çalışması yürütmeniz, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Nasıl ki web siteniz için SEO çalışması yürütmeniz gerekiyorsa, mobil siteniz içinde SEO çalışması yürütmelisiniz.

Kaynak: http://sanalyonetmen.com/mobil-z ... pilmasi-gerekenler/