Motor sesi yerine bunu duyacaksınız...

CHIP Online
12-05-2010, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Şaka değil gerçek: Yollarda gezecek bu otomobiller motor sesi yerine çok farklı sesler çıkartacak...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/moto ... caksiniz_19908.html

Resimlerle: Otomobiliniz için 29 öneri...

Belki şehirde yaşayan çoğunluğumuz motor seslerinden çok şikayetçi ama hiç motor sesi olmaması da uzmanları endişelendiren bir detay. Yol güvenlik uzmanlarına göre sıfır-yayımlı ve "yeşil" referanslı arabalar, çok az ses çıkarttıkları için yükselen kaza ve ölüm rakamlarıyla gölgede kalabilirler.

California Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre elektrikli arabalar farkedilmeden önce yayalara, yakıtla çalışan araçlara göre yüzde 40 daha çok yaklaşıyorlar. Bunun önüne geçmek isteyen Warwick Üniversitesi'nden bilim adamları ise elektrik arabalara konabilecek sesler konusunda bir test çalışması başlattı. Bir test aracı her hafta farklı seslerle yollarda ilerleyecek ve yayaların tepkileri ölçülecek. Profesör Jennings'in söylediğine göre araba bir hafta müzik ile bir hafta doğal seslerle, başka bir hafta ise bilim-kurgu seslerle yolculuk edecek.

Motor endüstrisinin uzmanları ise bu seslerin yalnızca saatte 30 km ile ilerleyen bir elektrikli otomobil için gerekli olacağını, daha yüksek hızlarda tekerlek sesinin duyulabileceğini savunuyor.

Tüm konu: Motor sesi yerine bunu duyacaksınız...

İzleyin: Kendini park eden araba!

Resimlerle: Otomobiliniz için 29 öneri...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Yollarda motor sesi yerine nasıl sesler duymayı tercih edersiniz?