Mozilla'dan, Chrome ve IE'ye sert yumruk!

CHIP Online
15-01-2014, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Eski günlerini mumla arayan Firefox cephesinden, rakipleri Chrome ve IE hakkında yumruk gibi sözler!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/moz ... t-yumruk_44837.html

Resimlerle: 10 alternatif tarayıcı!

Açık kaynak kodlu yazılım üreticisi Mozilla, ABD'deki "casus yazılım" skandalının ardından manidar açıklamalar yaptı.


Gittikçe büyüyen NSA dinleme skandalından sonra hükumetin istediği her programa izleme yazılımı gömmeye izin veren bir yasanın üzerinde çalışması ABD'de büyük yankı uyandırmıştı. Mozilla'nın teknik başkanı Brendan Eich, açık kaynak kodlu olmayan her yazılımın içinde kötü amaçlı yazılım barındırabileceğini ve bunu bilmenin imkanı olmadığını açıkladı.


Kodlarını gizleyen yazılımlardan her zaman şüphe duyulması gerektiğini hatırlatan Brendan Eich'ın, bu imasıyla rakipleri Chrome ve IE tarayıcılarını kast ettiği çok açık. Brendan Eich, yazılım üreticilerin yasa gereği kodlarının içinde casus yazılım yerleştirmek zorunda kalabileceği ve üstelik bunu itiraf etmelerinin de yine yasak olduğunu vurgularken, açık kaynak kodlu yazılımların kodlarının kolayca incelenebilmesi nedeniyle güvenilir şekilde kullanılabileceğini hatırlattı.


Güvenlik yazılımlarının da açık kaynak kodlu yazılımların kaynak kodları ile kullanıcıların çalıştırdığı kodları karşılaştırarak zararlı yazılımları tespit etmesinin çok daha kolay olduğunu anlatan Brendan Eich, yazılım dünyasının geleceğinin açık kaynak kodunda yattığının altını çizdi.


Tüm Konu: Mozilla'dan, Chrome ve IE'ye sert yumruk!

Resimlerle: 10 alternatif tarayıcı!

Kaynak: www.chip.com.tr