Mozilla'dan Windows 7 ile ilgili uyarı geldi

CHIP Online
09-05-2009, 11:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Mozilla, Microsoft'un Windows 7'yi piyasaya sürüş tarzından hiç de mutlu değil. İşte nedeni...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Mozi ... ri-geldi_12642.html

Resimlerle: En iyi Firefox duvar kâğıtları

Microsoft'un canını sıkan [url=""]Internet Explorer davasına[/url] Windows 7 de karıştı. Mozilla yöneticisi Mitchell Baker, Windows 7 ile birlikte bu sorunun katlanarak artacağını düşündüğünü belirtti. Mozilla'nın Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7 ile ilgili yaptığı yorumlar ise akıllara daha önce de konuşulan [url=""]Firefox yüklü Windows[/url] tartışmalarını getirdi.

"Daha önce de Microsoft'un Windows tekeli ile ilgili ürünlerin rekabetine nasıl zarar verdiğini görmüştük" diye konuşan Mitchell Baker, yeni işletim sistemi ile birlikte yüklü olarak gelecek olan Internet Expolorer 8'in tarayıcı rekabetinde haksız bir avantaj sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Internet Explorer'ın geleceğine dair önemli kararlar çıkması beklenen mahkemenin ise önümüzdeki ay içerisinde konuyla ilgili resmi açıklamasını yapması bekleniyor.

Tüm konu: Mozilla'dan Windows 7 ile ilgili uyarı geldi

İzleyin: Windows 7 yine şaşırtıyor

Resimlerle: En iyi Firefox duvar kâğıtları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Windows 7 ile dağıtılacak olan IE8 tarayıcı rekabetinde haksız avantaj sağlar mı?

cbilgen13
09-05-2009, 11:47   |  #2  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,442 mesaj

bence haksız rekabet söz konusu değil...firefox'un yöneticilerinin bu konu hakkında endişe etmesine gerek yok bence çünkü firefox kullanıcıları programa oldukça sadıktırlar W7 yada başka bir işletim sisteminde entegre gelecek her hangi bir browser programı sadık firefox kullanıcıları yine tercih etmeyeceklerdir...

bence yöneticinin böyle bir açıklama yapması Microsoft ailesini daha fazla cesaretlendireceğini düşünüyorum..çünkü İE8'in çok iyi bir yazılım olduğunu Win7 ile entegre yayınlamaları durumunda firefox kullanıcılarının aklını çelebileceği fikrine kapılmasına sebep olacaktır...

aslında bu durum için belki linux yöneticileride çıkıp öyle şey olur mu...zaten benim harici olarak sunduğum işletim sistemime özel açık yazılımlarımı microsoft Win7 ile birlikte yayınlamış böyle bişe yapması yanlış ve haksız kazançtır demesi gerekirdi...tabii saçma bir açıklama olurdu...

bir birinin muadili farklı yazılımlar var...ve bunların çoğunu kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda kullanıyorlar... ben çıktığından firefox kullanıyorum...win7 ile IE8'in gelmesi benim için bir önem taşımıyor ben yine firefox kullanmaya devam edeceğim..

Mustafa@PC
09-05-2009, 12:01   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Haksız rekabet ile ilgisi yok sonuçta o işletim sistemi o programı koymuş,Firefoxun bir işletim sistemi yok diye microsoft kendi ürününü pazarlıyamıyacak mı ?...Asıl bu haksız rekabet olur bence...

hsngrms
09-05-2009, 12:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
401 mesaj

Tartışıyoruz: Sizce Windows 7 ile dağıtılacak olan IE8 tarayıcı rekabetinde haksız avantaj sağlar mı?

bence sağlar sonuçta windows7yi yükleyen herkes ie8 yüklemiş olacak ve ie8 haksız olarak öne geçecek eğer win7 ile beraber firefox yüklü gelseydi firefoxun pazar payı %80lerde %90larda olurdu
ama şöyle birşey var ki firefoxun bu haksız rekabete itiraz etmeye hakkı yok

Son Düzenleme: hsngrms ~ 09 Mayıs 2009 12:10
Tırtıl
09-05-2009, 13:28   |  #5  
Denetmen
1,579 mesaj
hsngrms
bence sağlar sonuçta windows7yi yükleyen herkes ie8 yüklemiş olacak ve ie8 haksız olarak öne geçecek
Şimdi Google işletim sistemi yapsa IE'yi mi koyacak içine veya Firefox'u?

Tabii ki hayır...

Neden Linux distrolarında hiç Opera gelmiyor mesela? Hadi IE desteği yok diyelim... Neden Opera yok? Çünkü kendi kafalarına göre değil. Bahaneleri hazır, çünkü OpenSource değil. Hadi canım...

Herkes kendi bacağından...

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 09 Mayıs 2009 13:29
H@ckerCesur
09-05-2009, 13:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

aynı durumlar wordped, paint, hesap makinesi içinde geçerli olması gerekir. Hatta disk birleştirici ve bilimum windows programları için haksız rekabet olması gerekir.

Zaten bilen kişiler ie kullanmıyor Göz kırpma

Selçuk İslamoğlu
09-05-2009, 13:30   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
H@ckerCesur
Ben kullanıyorum. Acaba bilmiyor muyum? Aslında hepsini kullanıyorum ama ilginçtir IE varsayılan tarayıcım. İlginç bir yorum tabi... Ama şaşırtıcı değil.

Zaten futbolu bilen Galatasarayı tutmaz demek gibi bir şey. Ülkemizden gayet beklenebilen bir yorum...

Turkish Developer
09-05-2009, 13:47   |  #8  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
671 mesaj
H@ckerCesur
aynı durumlar wordped, paint, hesap makinesi içinde geçerli olması gerekir. Hatta disk birleştirici ve bilimum windows programları için haksız rekabet olması gerekir.

Sn.@H@ckerCesur,
Yorumlarınızda çelişkileriniz görülüyor nedense.. :(

Saydıklarınız üzerinden değerlendirme yaparsak, Daha nasıl bir rekabet istiyorsunuz, Mantıklı olarak açıklayabilirmisiniz ?

Ayrıca bende bilinçsiz kullanıcılar grubundayım malesef. Çünkü 4 tarayıcı yüklüyken İE tercihim ve varsayılanım olduğu için.Gözünü devirmiş

Tırtıl
09-05-2009, 14:17   |  #9  
Denetmen
1,579 mesaj
TBCMagic
Her zaman ayni tartismalar ....

Microsoft, Windows'lari birer "isletim sistemi" (!) olarak satiyor. Burada önemli olan "isletim sistemi" terimi. Internet Explorer yüklü olmadigi zaman Windows calismiyor mu? Bilgisayar islemiyor mu?

Bir zamanlar Microsoft "IE, Windows'un bir parcasi. O olmadan calismaz" demisti. Calistirmayi basarmislardi. Microsoft kendisi bile bunu yapabilmisti. Sanirim bunu unutmadik.

Windows Media Player ne kadar gerekli? Bu konuda da tartismalar olmustu. Dogru hatirliyorsam, Media Player olmayan bir Windows sürümü hazirlanmisti .....

İşte sana bir örnek:

Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış

Bu resmi bir Apple reklamı:

Apple, gereken her program beraberinde geldiği için övünüyor, bunların içinde Medya oynatıcı, Web Tasarım aracı, Video hazırlama aracı vs.

PC ise bunları önce indirmem gerekiyor, deneme sürüm diğer programları kurmam gerek diyor (ACABA KİM ZORLUYOR BÖYLE OLMAYA? BİLDİNİZ, DİĞER EZİK YAZILIM FİRMALARININ AÇTIĞI DAVALAR)... Sizce Windows'tan önce Apple'a gözatılması gerekmiyor mu?

Bir diğer resmi tanıtım:
Ubuntu: http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu/904features/

Kısaca herşeyi dahil geldiğini söylüyor. Ofis programında, medya iPod çeviricisine, Firefox'u da beraberinde verdiğini özellikle belirtmiş. Nedense beraberinde Opera gelmiyor, hatta program yükleme ekranında dahi sunulmuyor. NEDEN ACABA?

Internet Explorer olmadığı zaman Internet çalışmıyor ve insanlar bilgisayarlarını açtıklarında ayrıca bir yazılım yüklemek istemiyor. İsteyen de 2 dakika gibi kısa bir sürede default browserlarını istediği gibi değiştirebiliyor.

Özetle, sırf koltuk kavgası çıkarmaya meraklı ezik firmaların saçma kompleksleri ve bu komplekslerini açıkça ifade ederek daha komik duruma düşüyolar. Cem Yılmaz'ın taklidini yaptığı "Benene yeee!" çocuğu gibi...

Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 09 Mayıs 2009 16:42
Fattur
09-05-2009, 14:18   |  #10  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Microsoft, Windows'lari birer "isletim sistemi" (!) olarak satiyor. Burada önemli olan "isletim sistemi" terimi. Internet Explorer yüklü olmadigi zaman Windows calismiyor mu? Bilgisayar islemiyor mu?

Internex explorer windows işletim sistemlerinin internet temelinin bel kemiğidir.İE yüklü olarak gelmese bile bir takım parçaları elbetteki kalacaktır.Çünkü windowsun internetle ilgili işlerinden bazıları onun sırtında...

Saçmayalayın Lütfen.Adam istediğini koyar yaptığı şey.Karışamazsın.Linux'a neden hep ff veya Mac os lar safari?
Hadi bunlara da dava açın.Yemiyo değilmi?At gözlüklrini çıkartamıyorsunuz değilmi?

Son Düzenleme: Fattur ~ 09 Mayıs 2009 14:18
Banned
09-05-2009, 14:35   |  #11  
Banlandı
127 mesaj

şu türkler ne zaman alışacak demokrasiye...ayrıca biri demiş o zaman linuxtada ie kurulu gelsin google işletim sisteminde de...peki sorarım canın ie öyle her istediğin şeye kurulabiliyor mu hayır...adamlar istese bile koyamazlar...yani haksız rekabet var...

Turkish Developer
09-05-2009, 14:36   |  #12  
Yıllanmış Üye
671 mesaj
TBCMagic
Her zaman ayni tartismalar ....

Bir zamanlar Microsoft "IE, Windows'un bir parcasi. O olmadan calismaz" demisti. Calistirmayi basarmislardi. Microsoft kendisi bile bunu yapabilmisti. Sanirim bunu unutmadik.

Windows Media Player ne kadar gerekli? Bu konuda da tartismalar olmustu. Dogru hatirliyorsam, Media Player olmayan bir Windows sürümü hazirlanmisti .....

Çok güzel noktaya vurgu yapmışsınız '' her zaman aynı tartışmalar '' Teşekkürler... :)

Firefox-Mozilla  hiç emeği olmayan bir işletim sisteminin ortaya çıkmasından aslında rahatsız.Ya çıkacak, ya çıkacaksa;  windows 7 de yer alma çabasında kendini talan etmesi ve her 3 günde bir tuhaf açıklamaların taraflarca ortaya çıkmasından  hep aynı tartışmalar ile bu yüzden karşılaşıyoruz.. değilmi.? Geek

Windows 7 100'ü aşmış ülkede kullanıcısının yaklaşık %-80 Cetvelinde memnun kalmış olduğu gözlemlenirken,bu söylemlerin ortaya çıkması, ve çamur atılması, hiç'de fena fikir değil aslında. Mozilla bu kadar inat ve ısrarla ortada bir ateş topunun yanmasını istemesinin sebebi de açıkça ortada.

İşletim sistemi oluşturuluyorsa,ve eğer kendi geliştirmiş olduğu bir tarayıcısı varsa bunu her halükarda koyar. koymasıda en doğal hakkıdır. Bu yönde bir yasaklama yoktur.
''Haksız rekabet nasıl olur '' Eğer Windows bir tarayıcıya sahip olmasa, ve varsayalım Opera ile bir miktarda anlaşarak veya yüzde'de tarayıcısını sisteme katarsa o zaman rekabet bozulur.
Fakat işletim sistemi meydana getiren bir firmanın , heleki trayıcısı varsa ve birde üstüne üstlük Avrupa Mahkemelerinde davacı olan Tarayıcı için pek olağan yaklaşımlar gösterilmesi beklenemezdi.

Tilki kurnaz olduğu kadar, Bazı pişmanlıkların acısını 4 tepe aşarak telafi etmeye çalışır..Tıpkı söylemler de Tilkinin kürkçü dükkanına döndüğü gibi, Sahibine dönecektir.

Bu yüzden fazla bir beklenti duymaya gerek yok, Microsoft üst düzey yetkilileri bu konuda pek ciddi bir açıklaam yapma gereğide duyacaklarını sanmıyorum.

Kolay gelsin.

Tırtıl
09-05-2009, 14:38   |  #13  
Denetmen
1,579 mesaj
TBCMagic
Fakat Internet tarayicisi (Internet Explorer) gercekten bir isletim sistemine dahil olmalimi? Yoksa (bilincsiz) kullaniciya bir alternatif sunmali mi?
Ben bilinçli bir kullanıcı olarak neden parasını verdiğim işletim sistemiyle aynı işletim sistemi firmasının tarayıcısını indirmek zorunda kalayım? Niye içinde gelmesin? Zaten www.firefox.com sitesi banlı değil ki Windows'tan...

Neden Apple'la birlikte Firefox gelmiyorsa, neden Linux ile Opera gelmiyorsa, aynı nedenden dolayı, Windows'la diğerlerinin gelmesini anlamsız buluyorum.

Tırtıl
09-05-2009, 14:40   |  #14  
Denetmen
1,579 mesaj
cd-rww
şu türkler ne zaman alışacak demokrasiye...ayrıca biri demiş o zaman linuxtada ie kurulu gelsin google işletim sisteminde de...peki sorarım canın ie öyle her istediğin şeye kurulabiliyor mu hayır...adamlar istese bile koyamazlar...yani haksız rekabet var...
Opera kurulabiliyor Linux'a, ama Linux'la birlikte gelmiyor. Google işletim sistemi yapsa buna Opera kuracak mı? Hayır. Firefox Apple'a kurulabiliyor, Chrome da öyle, ama neden Mac OS'la birlikte gelmiyor veya kurulum opsiyonu sunmuyor?

Demokrasi demek, gel benim tüm kaynaklarımı sömür demek mi? O zaman Irak'ta da demokrasi var, bizde de.

İşletim sistemleri ülkeler gibidir. Öncelikle kendi öncelikleri önemlidir. Yabancılardan önce, kendi kaynaklarını kendi kullanmalıdır. Çünkü dışardan programlar hata verdiğinde ve o işletim sistemi güvenliğini etkilediğinde her zaman o işletim sisteminin ünü kötülenir ve ona zorluk çıkarır, o ülkede yaşayan (bu durumda o işletim sistemlerini kullananları) rahat ettirsin. Dileyen ondan sonra yabancı malı da kullanır.

Microsoft'un söyleyeceği şey açık: Çalış senin de olur... Daha iyisini yap, insanları daha memnun et, sen de koy istediğini istediğin yere...

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 09 Mayıs 2009 14:44
ilginch
09-05-2009, 14:42   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

tartışma garip...
işletim sistemi microsoftun,firefox veya opera koyması mantıklı mı? adam istediğini koyar..
ayrıca microsoft başka tarayıcı kullanamazsınız mı demiş ki :D

Banned
09-05-2009, 16:22   |  #16  
Banlandı
127 mesaj
Tırtıl
Opera kurulabiliyor Linux'a, ama Linux'la birlikte gelmiyor. Google işletim sistemi yapsa buna Opera kuracak mı? Hayır. Firefox Apple'a kurulabiliyor, Chrome da öyle, ama neden Mac OS'la birlikte gelmiyor veya kurulum opsiyonu sunmuyor?

Demokrasi demek, gel benim tüm kaynaklarımı sömür demek mi? O zaman Irak'ta da demokrasi var, bizde de.

İşletim sistemleri ülkeler gibidir. Öncelikle kendi öncelikleri önemlidir. Yabancılardan önce, kendi kaynaklarını kendi kullanmalıdır. Çünkü dışardan programlar hata verdiğinde ve o işletim sistemi güvenliğini etkilediğinde her zaman o işletim sisteminin ünü kötülenir ve ona zorluk çıkarır, o ülkede yaşayan (bu durumda o işletim sistemlerini kullananları) rahat ettirsin. Dileyen ondan sonra yabancı malı da kullanır.

Microsoft'un söyleyeceği şey açık: Çalış senin de olur... Daha iyisini yap, insanları daha memnun et, sen de koy istediğini istediğin yere...

işletim sistemi ve tarayıcının farkını öğrenin artık...

Tırtıl
09-05-2009, 16:27   |  #17  
Denetmen
1,579 mesaj
cd-rww
Anlat ve aydınlat bizi, hangi dediğim yanlış o alıntı yaptığın yazımda?

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 09 Mayıs 2009 16:27
Turkish Developer
09-05-2009, 16:48   |  #18  
Yıllanmış Üye
671 mesaj
cd-rww
İzninizle.. İsterseniz ortak konuşulan konuda şu şekilde bir cevaplandırma yapmak istiyorum.

İyi ya bakın işte, Bizde tam bunu bahsediyoruz.
Bir anne koyunun, küçük kuzusu varken, Tilkiyi emzirmesi normal değil zaten.

Bu yazıda olduğu gibi,mozilla Windows'un tarayıcısıdan (İE) öte, Yeni çıkan işletim sistemine (Win.7) gönderme yapıyor.

Tarayıcı ve işletim sisteminin farkını,Mozillanın bu yaklaşımlarıyla buradan mı alsak acaba..?

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 09 Mayıs 2009 16:49
net24
09-05-2009, 16:51   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj

ya sonuçta windows microsoftun değilmi istediğini koyar.chip tv bölümünde izlemiştim.(cebit 2008) pardus görevlisiyle chip görevlisinin konuşmasında şöyle bi şey geçiyordu.

mesela microsoft windows alındığında yanında ofiste alınması gerekiyor.ama pardusta ofis,photoshop,cd-dvd yazma aracı herşey içinde.

ya tamam firefox mükemmel bi arayıcı ama burda microsoft haklı.windows mozilla nın değil ya.microsoft kendi programlarını koyması normal.eğer çok istiyorsa mozilla microsofta bassın parayı windowsa firefox entegre ettirsin(tabi olanaksız gibi birşey).

Banned
09-05-2009, 17:49   |  #20  
Banlandı
127 mesaj
net24
ya sonuçta windows microsoftun değilmi istediğini koyar.chip tv bölümünde izlemiştim.(cebit 2008) pardus görevlisiyle chip görevlisinin konuşmasında şöyle bi şey geçiyordu.

mesela microsoft windows alındığında yanında ofiste alınması gerekiyor.ama pardusta ofis,photoshop,cd-dvd yazma aracı herşey içinde.

ya tamam firefox mükemmel bi arayıcı ama burda microsoft haklı.windows mozilla nın değil ya.microsoft kendi programlarını koyması normal.eğer çok istiyorsa mozilla microsofta bassın parayı windowsa firefox entegre ettirsin(tabi olanaksız gibi birşey).

ya öyle yada böyle microsoft piyasayı ele geçirmiş ve bu şekliyle sadece bir marka değil bir platform halini almış durumda...türkler bu konuları nedense bir türlü çözemiyor ama tekel dedi mi akan sular durur ülkeler tekeli engellemek için bir sürü şey yaparlar, tekel ile demokrasilere bile zarar gelir ama zaten demokrasinin ne olduğunu bilmeyenlere gel de açıkla bunu...

Selçuk İslamoğlu
09-05-2009, 18:22   |  #21  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Basitçe, Mozilla, ekmek piş ağzıma düş, şu paydan bize de haraç ver yoksa mahkemeye başvururuz diyor.

Mozilla tarihi boyunca hep "karşı tarafa" düşmanlık besleyerek büyümüş ve ün salmış bir şirket. Mosaic adlı ilk web tarayıcıyı yoketmek istemişti o yüzden ismi "Mo"saic god"Zilla"  (Yani Mosaic katili) şeklinde isimleri.

Daha önce Microsoft'un hiç internet tarayıcısı yokken, sırf Windows'a garip isimler takarak dalga geçerek Microsoft'u kızdırdılar ve IE böyle doğdu. Nitekim IE doğduktan sonra Mozilla Netscape böyle öldü.

Düşmanlıkla prim yapmaya çalışma politikasının sonuçlarından hala ders almamış görünüyorlar.

Selçuk İslamoğlu
09-05-2009, 18:52   |  #22  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
TBCMagic

)
Alıntı yaptığın yerde daha ilginç bir konu var aslında. 2004 yılı makalesi ve Bill Gates, 10 sene içinde DVD ölecek diyor ve bununla dalga geçen bir makale. Daha on sene olmadı ama şimdiden Blu-ray satışları DVD'leri geçmeye başladı. Bu sefer tutar mı acaba...

mustafaasil66
10-05-2009, 23:46   |  #23  
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Kendi ürününü bırakıp kendi yaptığı işletim sistemine ie değilde mozilla yüklemesi çok saçma olur. Neden kendi ürününü vermesin ki dimi ama. İnternet Explorer benim varsayılan tarayıcım diğer tarayıcılarıda kullanıyorum

Fattur
16-05-2009, 14:20   |  #24  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Basitçe, Mozilla, ekmek piş ağzıma düş, şu paydan bize de haraç ver yoksa mahkemeye başvururuz diyor.

Mozilla tarihi boyunca hep "karşı tarafa" düşmanlık besleyerek büyümüş ve ün salmış bir şirket. Mosaic adlı ilk web tarayıcıyı yoketmek istemişti o yüzden ismi "Mo"saic god"Zilla"  (Yani Mosaic katili) şeklinde isimleri.

Daha önce Microsoft'un hiç internet tarayıcısı yokken, sırf Windows'a garip isimler takarak dalga geçerek Microsoft'u kızdırdılar ve IE böyle doğdu. Nitekim IE doğduktan sonra Mozilla Netscape böyle öldü.

Düşmanlıkla prim yapmaya çalışma politikasının sonuçlarından hala ders almamış görünüyorlar.

Evet.Çok doğru yazmışsınız.

ya öyle yada böyle microsoft piyasayı ele geçirmiş ve bu şekliyle sadece bir marka değil bir platform halini almış durumda...türkler bu konuları nedense bir türlü çözemiyor ama tekel dedi mi akan sular durur ülkeler tekeli engellemek için bir sürü şey yaparlar, tekel ile demokrasilere bile zarar gelir ama zaten demokrasinin ne olduğunu bilmeyenlere gel de açıkla bunu...
Tek akıllı sensin zaten bu forumda...

Son Düzenleme: Fattur ~ 16 Mayıs 2009 14:20
Hiper£l£v£nKids
16-05-2009, 15:22   |  #25  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Peki Apple niye Safari'yi birlikte sunuyor ha?