MPAA bu kez de gözünü Usenet'e dikti

CHIP Online
29-05-2008, 15:44   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Dosya paylaşım servislerinin korkulu rüyası MPAA'nın hedefinde bu kez Usenet var.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/MPAA ... t-e-dikti_7119.html

Bittorrent siteleri ve dosya paylaşım ağlarını açtığı milyon dolarlık davalarla yıldıran MPAA (Motion Picture Association of America - Amerikan Film Yapımcıları Birliği), internet üzerinde yapılan korsanlığın son kalesi Usenet'i kuşatıyor.

Usenet servis sağlayıcılarından Newzbin tarafından yapılan açıklamada MPAA'dan gelen bir ihtardan bahsedilirken,  telif haklarıyla korunan eserlerinin paylaşımının durdurulacağı ve bu tür dosyaları yükleyen kullanıcıların hesaplarının kapatılacağı uyarısı yer aldı.

Bittorrent gibi ücretsiz ağların aksine Newzbin gibi paralı servisler şimdiye dek müzik ve film yapımcılarının telif hakları ihlalleri yüzünden açtığı davalardan etkilenmemişlerdi. Henüz Newsbin'e veya diğer Usenet servislerine açılmış bir dava olmasa da, MPAA'dan gelen ihtar uyarınca telif haklarıyla korunan eserlerin paylaşımını engelleyen önlemler alınmazsa durumun kısa süre içinde legal platforma taşınacağı açık.

Tüm konu: MPAA bu kez de gözünü Usenet'e dikti

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Dosya paylaşımının bir gün yok olacağına inanıyor musunuz?

Blackinred
29-05-2008, 20:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

Belki asla tamamen yokolmayacak ama bu şekilde devam ederse internette elimizi kolumuzu sallayarak bu telif hakkı olan müzik, film vs. gibi şeylere eskisi kadar kolay erişemeyeceğiz.

Linger
30-05-2008, 00:59   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
24 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

bence hiç bir zaman önüne geçemezler. Herkes istediği şeye istediği zaman erişebiliyor. Ha belki biraz yavaş biraz geç oluyor ama sonuçta paylaşımın önüne geçemezler. Bunu yasaklayacalkarına UCUZLATmayı düşünseler olay bu kadar zora binmezdi ama bunlar sadece herşeyi yasaklamaya çalışıyorlar. Ve hiç bir zaman da istediklerini yapamayacaklar :)