mpeg ile mp4 arasındaki farklar neler?

azizsilinfb1907
19-03-2010, 14:59   |  #1  
azizsilinfb1907 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
214 mesaj

merhaba arkadaşlar. bende 480:800 piksel, 3 inç boyutunda bir cep telefonu var ve bu telefonda film izleyebilmek için videoları mp4 ya da mpeg e cevırıyorum. ama merak ettiğim şu: mpeg ile mp4 arasında ne fark var? filmi hangi formata cevırırsem daha güzel kaliteli renkli izlemiş olurum? mpeg ve mp4 için ayrı ayrı convert programları var. bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler şimdiden

şafak89
19-03-2010, 15:09   |  #2  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

bildiğim kadarıyla mp4 ün hd desteği var (h264) ama mpeg de sadece(h263) yani normal kalite desteği var bunlara göre mp4 ;)

Qromodynmc
19-03-2010, 15:52   |  #3  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

mpeg bir kodek türüdür yani kodlama yöntemi,mp4 ise paketleme,rar gibi,mp4ü oluşturan kodlarda mpeg gibi kodlardır yani farklı şeyler bunlar.

NoteBook
19-03-2010, 19:25   |  #4  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Mp4, ses ve görüntü karışımı bir programın sıkıştırılmış halidir.Mpeg ise bu programın görüntüsünün kodudur.

azizsilinfb1907
20-03-2010, 20:01   |  #5  
azizsilinfb1907 avatarı
OP Yıllanmış Üye
214 mesaj

ya tamamda kardeşim ben anlatamadım galiba. benım demek ıstedıgım şu: telefona film atmak istiyorum. mpeg formatındamı yoksa mp4 formatında atarsam filmi daha kaliteli renkli güzel vs. izlerim? mp4 ve mpeg için farklı convert programları var. demekki bunlar farklı? işte o fark ne? avi, dat, vs. formatındaki filmi hangi formata çevirirsem daha güzel izlemiş olurum ?

ahmetkürkçü
20-03-2010, 21:16   |  #6  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

mpeg değil o mpeg2dir ayrıca mpeg2 mp4ten daha kaliteli bir codectir.mpeg2yi tercih edersen daha iyi olur.

mancukya
23-03-2010, 18:37   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

mpeg sizin anliyacaginiz dille Vcd formatidir
Mpeg2 gene sizin anliyacaginiz dille Dvd flimlerdeki formattir
Mpeg4, mp4, Divx, xvid vs vs ise bildiginiz formatlardir sanirim zaten.
h263 ve h264 söylediklerinizin alakasi yok ayrica cözünürlük ve birtat orani daha yüksek olarak mpeg4 ve mpeg2 Hd olarakda kullanilir.
Hd olarak Mpeg2 yada 4 h264 bazli x264, mkv vs vs gibi degisik formatlarda vardir.

Bazen bilmedigin seylerde yorum yapmamak daha iyi sanirim bazi arkadaslar icin

Bir eklenti daha bilmiyenler icin Divx dogusu, Microsoft Wm codecslerin cokca kullandigi dönemlerde streaming, Webcam vs vs gibi konularda kaliteli ama bant genisligi az olan bir format ararken divx buluyor ismi o dönemde farkli elbette. Microsoftan kacak oluyor ve bu codecs üstünde yapilan calismalarla Divx 3  4 vs vs cikiyor. ilk defa Divx 5 ile Microsfton kalan son kod ile Divx labs bu konudan tamemen yirtiyor.
Bu kacak diger sirketler yada kisiler icinde Xvix, Mp4, Mpeg4 vs vs gibi formatlarin cikmasindaki temeldir Divx tarzi formatlari Microsoft yapmis icerden yapilan kacak ve kendilerinin kücü düsünmesi yüzüne baskalarina kaptirmistir.

Son Düzenleme: mancukya ~ 23 Mart 2010 18:42
azizsilinfb1907
23-03-2010, 22:01   |  #8  
azizsilinfb1907 avatarı
OP Yıllanmış Üye
214 mesaj
Alıntı: mancukya  
mpeg sizin anliyacaginiz dille Vcd formatidir
Mpeg2 gene sizin anliyacaginiz dille Dvd flimlerdeki formattir
Mpeg4, mp4, Divx, xvid vs vs ise bildiginiz formatlardir sanirim zaten.
h263 ve h264 söylediklerinizin alakasi yok ayrica cözünürlük ve birtat orani daha yüksek olarak mpeg4 ve mpeg2 Hd olarakda kullanilir.
Hd olarak Mpeg2 yada 4 h264 bazli x264, mkv vs vs gibi degisik formatlarda vardir.

Bazen bilmedigin seylerde yorum yapmamak daha iyi sanirim bazi arkadaslar icin

Bir eklenti daha bilmiyenler icin Divx dogusu, Microsoft Wm codecslerin cokca kullandigi dönemlerde streaming, Webcam vs vs gibi konularda kaliteli ama bant genisligi az olan bir format ararken divx buluyor ismi o dönemde farkli elbette. Microsoftan kacak oluyor ve bu codecs üstünde yapilan calismalarla Divx 3  4 vs vs cikiyor. ilk defa Divx 5 ile Microsfton kalan son kod ile Divx labs bu konudan tamemen yirtiyor.
Bu kacak diger sirketler yada kisiler icinde Xvix, Mp4, Mpeg4 vs vs gibi formatlarin cikmasindaki temeldir Divx tarzi formatlari Microsoft yapmis icerden yapilan kacak ve kendilerinin kücü düsünmesi yüzüne baskalarina kaptirmistir.

merhaba. galiba bana bu konuda yardımcı olabilecek tek kişisiniz:) şimdi bende 480:800 piksel 3 inç bir telefon var va ben bu telefonla film izlemek istiyorum filmleri mp4 yada mpeg e cevirerek ama öncelikle bana bi convert program tavsiye edebilirmisiniz hızlı ceviren falan. mesela ben total i denedim ama cevırme yüzde 99 oldugu zaman donuyor ve mecbur kapatmak zorunda kalıyoruz artı bazen çok agır ama tek olumlu yonu filmlerin boyutunu küçültüyo. allok u denedim o da bazı filmlerin boyutunu düşürdüğü gibi bazı filmlerin 2 katına çıkartıyo bunu anlamış değilim. ama allok ta filmin kaç pıkselde ızlemek istiyosun vs. ayarlarını manuel yapabılıyoruz. ses ve görüntü kalitesini, 16:9, 4:3  falan ayarlayabiliyoruz ama o da bazen agır ceviriyo. totalde ise pıksel secenegı yok mesela 480:720 falan secemiyosun. bana bir filmi hangi formatta ve hangi convert programı ile çevirmemi tavsiye edersiniz?

mancukya
23-03-2010, 23:31   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Arkadasim cözünürlük ayarlanir o sorun degilde hangi marka cep tel kullaniyorsun.
Eger cep telin Nokia yada symbian bazli (o cözünürlükte pek sanmiyorum nokia oldugunu) ise flimleri cegirmene gerek bile yok hafif cok az takilma ile seyredersin telinin marka modelini yaz sana söyleyim gereken converter yada video okuma programini sana söyleyim

azizsilinfb1907
24-03-2010, 17:28   |  #10  
azizsilinfb1907 avatarı
OP Yıllanmış Üye
214 mesaj
Arkadasim cözünürlük ayarlanir o sorun degilde hangi marka cep tel kullaniyorsun.
Eger cep telin Nokia yada symbian bazli (o cözünürlükte pek sanmiyorum nokia oldugunu) ise flimleri cegirmene gerek bile yok hafif cok az takilma ile seyredersin telinin marka modelini yaz sana söyleyim gereken converter yada video okuma programini sana sö
cep telefonum LG GD900
yardımcı olursan sevinirim
teşekkürler

mancukya
25-03-2010, 14:13   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Formats supportés
MPEG4 / H263 / H264 / WMV / AVI / RV / DivX / Xvid
Bu formatlari tel kendisinden destekliyor bu makineye normal divx convert yapita atmana gerek yokki.
Ayrica bu telde tv cikisi oldugu icin divx player gibi dahi kullanabilirsin arkadasim.
illa cevirecem dersenki mantiksiz bana göre HandBrake, super, pocketdivx vs vs gibi bedava yazilimlari kullanabilirsin ama isin asli gerek yok

azizsilinfb1907
25-03-2010, 17:09   |  #12  
azizsilinfb1907 avatarı
OP Yıllanmış Üye
214 mesaj
Formats supportés
MPEG4 / H263 / H264 / WMV / AVI / RV / DivX / Xvid
Bu formatlari tel kendisinden destekliyor bu makineye normal divx convert yapita atmana gerek yokki.
Ayrica bu telde tv cikisi oldugu icin divx player gibi dahi kullanabilirsin arkadasim.
illa cevirecem dersenki mantiksiz bana göre HandBrake, super, pocketdivx vs vs gibi bedava yazilimlari kullanabilirsin ama isin asli gerek
belki telefon söylediğin formatları kendinden destekliyor olabilir ama convert yaparak en azından filmin hafızasını küçültmüş olurum ki diğer filmlere yer açayım :) şimdi önerdiğin convert programları bi deneyeceğim ama illa bedava convert ile yapmam şartmıydı? daha iyisi varsa paralısına deneyebilirim ve senden eger bu önerdiklerin bedava convert programları dışında daha iyi convert yapabilen  key isteyen paralı bildiğin önerdiğin convert programı varsa onuda denemek isterim açıkcası