MS gözünü iPhone'culara dikti

CHIP Online
09-08-2009, 20:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft, iPhone uygulama geliştiricilerini Windows Mobile tarafına çekmek için neye girişiyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ms-g ... ra-dikti_14412.html

Resimlerle: Windows Mobile 6.5

Microsoft ve Apple arasındaki rekabet bilgisayarlardan sonra cep telefonlarında da devam ediyor. iPhone'un sayısı 1 milyonu geçen uygulamaları en büyük avantajı. Microsoft, rakibinin bu avantajına karşı pazar gücünü kullanmayı düşünüyor. Piyasada bulunan 30 milyon Windows Mobile cep telefonunun en büyük eksiği olan özel uygulamaların sayısını arttırmak içinse bilişim devi bu konuda tecrübeli programcılardan yardım bekliyor.

Microsoft, daha önce iPhone için uygulama geliştirmiş olan programcıların aynı uygulamaları Windows Mobile'a da aktarabilmeleri için bazı önemli adımlar atıyor. Hatta bunun için MSDN'de özel bir bölüm hazırladı ve yazılımcılara var olan iPhone uygulamalarını Windows Mobile'a nasıl kolaylıkla aktarabilecekleri gösteriyor. Bakalım Microsoft'un sunduğu bu imkanlar kısa sürede Windows Mobile uygulama sayısını arttırabilecek mi?

Tüm konu: MS gözünü iPhone'culara dikti

Resimlerle: Windows Mobile 6.5

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu sayede Windows Mobile uygulamaları iPhone ile yarışabilir hale gelir mi?

Kapalı Hesap (53751)
09-08-2009, 20:50   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Sizce bu sayede Windows Mobile uygulamaları iPhone ile yarışabilir hale gelir mi?

Gelmez, Microsoft kendine özel uygulamalar geliştirilmesini sağlayacağına, aynı uygulamaları aktarabilmeye çalışıyor, kopyanın bu kadarı...

PcMaKeR
09-08-2009, 21:24   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Çoşkun Windows mobile kullandın mı?

Kapalı Hesap (53751)
09-08-2009, 21:36   |  #4  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Çoşkun Windows mobile kullandın mı?
Hayır. Windows Mobile da iPhone da kullanmadım.

Ciim
10-08-2009, 10:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

iphone kullanıcısı olarak windows bu adımıyla windows mobile işletimsistemli telefon kullanıcılara biraz yaranıcaktır ama bazıuygulamalarda işe yarar çünkü iphone a ve üzerindeki algılayıcılara v.sgöre yapılmış programlar var...

PcMaKeR
10-08-2009, 10:35   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: Coşkun OLCA  
Hayır. Windows Mobile da iPhone da kullanmadım.
Peki niye öyle kopya falan diyorsun. Windows mobile dan (ç)alıntı bir çok uygulama var mesela uzaktan bağlantı programları gördüm Apple Storeda.

Bu çalıntı yada kopya değil. Yahoo ile Google yada bing ile Google kıyaslaması gibi düşün her ikiside standart özellikler sunuyor. Birbirlerinden çalmak değil bu. ;)

Kapalı Hesap (53751)
10-08-2009, 11:07   |  #7  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Peki niye öyle kopya falan diyorsun. Windows mobile dan (ç)alıntı bir çok uygulama var mesela uzaktan bağlantı programları gördüm Apple Storeda.

Bu çalıntı yada kopya değil. Yahoo ile Google yada bing ile Google kıyaslaması gibi düşün her ikiside standart özellikler sunuyor. Birbirlerinden çalmak değil bu. ;)

Şimdi anlaşıldı neden kullanıp kullanmadığımı sorduğun, açıkçası yorumumda demek istediğim haberde geçen

"...daha önce iPhone için uygulama geliştirmiş olan programcıların aynı uygulamaları Windows Mobile'a da aktarabilmeleri için bazı önemli adımlar atıyor."

Kısmı idi, elbette uygulamalar arasında benzerlik olacaktır ama aynılarını aktarabilmek geçince öyle dedim. Bence başarılı olamayacak olmasının nedeni de diğer arkadaşın belirttiği gibi çoğu uygulamanın iPhone'un algılayıcıları olsun, ekranı olsun falan onlara göre yapılmış olmasıydı.