MS internet tarayıcıda devrim peşinde...

CHIP Online
08-07-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

MS'in bir süredir üzerinde çalıştığı Gazelle ortaya çıkıyor; internet tarayıcı kavramı değişiyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ms-i ... -pesinde_13820.html

Resimlerle: Microsoft Security Essentials

Microsoft, tarayıcı bazlı güvenlik açıklarının kökünü kazımak ve devrimsel performans artışı sağlamak için yeni bir proje olan Gazelle üzerinde çalıştığını daha önce burada duyurmuştuk. İlk başlarda bunun deneysel bir tarayıcı olduğu düşünülse de, işin aslının çok farklı olduğu ortaya çıktı. Ve o proje, henüz olgunluk çağına girmemiş olsa da gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor.

İnternet tarayıcı ile işletim sistemi etkileşimini baştan ele alan Gazelle projesini önümüzdeki ay Montreal'de düzenlenecek olan Usenix Güvenlik Sempozyumu'nda tanıtacak. Gazelle'nin mimarisi ve prensipleri hakkındaki detaylar burada tartışılacak.

Şimdiye kadar Internet Explorer'ın pek çok sürümünde karşılaşılan ölümcül güvenlik açıklarından sıkılan Microsoft işin temeline inmiş. İnternet sitelerinin yaygın olarak kullandığı AJAX sayesinde insanlar birden çok internet sitesine aynı anda bağlanabiliyorlar. Fakat AJAX'ın bir güvenlik açığı yüzünden kötü niyetli kişiler, kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirebiliyor.
İşin performans yanında ise kullanıcıların çok tab açarak sörf yapmasının sistemi yavaşlatması var. Gazelle bunun da önüne geçmeyi amaçlıyor.

Tüm konu: MS internet tarayıcıda devrim peşinde...

İzleyin: Microsoft'un yeni arama motoru

Resimlerle: Microsoft Security Essentials

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Gazelle yakın gelecekte IE'nin kaderini olumlu yönde değiştirebilir mi?

PrQmatHeuS
08-07-2009, 11:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
280 mesaj

Tartışıyoruz: Gazelle yakın gelecekte IE'nin kaderini olumlu yönde değiştirebilir mi?
Lafla peynir gemisi yürümez. Daha tarayıcının özellikleri hakkında en ufak bir şey yokken konuşmak çok mantıksız olur.:)

PcMaKeR
08-07-2009, 11:34   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Ben web teknolojilerine ağırlık veren bir Programcıyım açıkçası. Windows uygulamalarını yaygınlaştırmak web den daha zor.
Ben kendi adıma şunları istiyorum. W3 standartlarını düzgün olarak göstersin desteklesin.
Performans sıkıntısı yaşatmasın(burda siteyi tasarlayan ve programlayanda önemlidir!).
Güvenli olsun!
Herkez rahatlıkla kullansın!
Ücretsiz olsun!

Nedir çektiğimiz tarayıcılarda.
IE farklı gösterir, FF farklı gösterir, Opera farklı gösterir, Safari ve Chrome farklı gösterir.
Olan bize olur.
Bir karar aldım: firefox ve IE dışında giren bütün tarayıcılara engel koyuyorum artık projelerimde. zorla değilse bile kullanmasınlar opera yada safari bana ne. zorla müşteri çekecek değilim.

İşin ilginç yanı Visual Studio 2008 ile ASP.NET projeleri geliştiriyorum. VS 2008 CSS 2.1 in bütün özelliklerini veriyor tasarım aşamasında ama proejyi derlediğimde ve çalıştırdığımda IE dandik gösteriyor(IE 8 hariç) Firefox düzgün. Delirtiyor insanı cidden.

bizi bunlardan kurtarsınlar başka birşey istemiyorum. Gına geldi artık.

eolos
08-07-2009, 11:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

kesinlik değiştiir ama bunu konusmak için daha cok erken

Kapalı Hesap (53751)
08-07-2009, 13:07   |  #5  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Gazelle yakın gelecekte IE'nin kaderini olumlu yönde değiştirebilir mi?

Güvenlik ve performans bunlar her yazılımın kaderini olumlu değiştirebilecek şeyler, elbet bir gelişme olacaktır beklemek lazım, zaten olmazsa proje yalan olmuş olur:P

man on the moon
08-07-2009, 17:41   |  #6  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Gazelle yakın gelecekte IE'nin kaderini olumlu yönde değiştirebilir mi?
projeler yavaş yavaş ie'ye entegre edilir ve belki de ie'deki smart filter gazella projesinin ilk adımlarından biriydi