MS, Vista'nın satış rakamlarından memnun

CHIP Online
12-05-2008, 21:47   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bill Gates, tüm Dünyada 140 milyondan fazla Windows Vista'nın satıldığını açıkladı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/MS-V ... an-memnun_6856.html

Hiç kuşkusuz bugüne kadar geliştirilen Windows işletim sistemleri arasında en çok tartışılan Vista olmuştur. Ancak şurası bir gerçek ki, tüm tartışmalara rağmen Vista da diğer Windows'lar gibi önemli satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Bunu biz değil, Bill Gates söylüyor. Gates, yaptığı açıklamada, Vista'nın piyasaya çıktığı 30 Ocak 2007'den beri 140 milyondan fazla kopya sattığını belirtti.

Gates'e göre Vista'nın yakaladığı satış hızı son derece tatmin edici. Ancak XP'den memnun olan ve Vista'ya geçmeyi pek düşünmeyen kullanıcı sayısı da hiç az değil. Vista'nın daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını isteyen Microsoft, belki de XP için yayınladığı SP3 ile kendi yoluna taş koyuyor olabilir. Zira ortada XP kullanmaya devam eden büyük bir kullanıcı grubu varken, XP'yi daha da geliştiren bir servis paketi yayınlamakla Vista'nın yaygınlaşmasını istemek pek örtüşmüyor.  

Tüm konu: MS, Vista'nın satış rakamlarından memnun

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Vista ve SP1 mi, XP ve SP3 mü?

ck1991
12-05-2008, 22:23   |  #2  
ck1991 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
533 mesaj

2side deil aslında avutuluyoruz biri bizi uyandırsın

MuSDi
12-05-2008, 22:31   |  #3  
Taze Üye
8 mesaj

Tartışıyoruz: Vista ve SP1 mi, XP ve SP3 mü?

Vista güvenilirlik bakımından tartışılır durumdadır.Daha vista cıkmadan cok güvenilir olarak lanse edildi.Ama hemen arkasından SP1 çıkarması kafaları karıştırdı.Vista daha fazla görselligi ön plana cıkaran bir sistem olmuştur.3 boyut temalar pencereler vb.Bunların hepsi güzel kullanıcıya cok hoşgeliyor.Ama ona göre bilgisayar sisteminizin orta seviyede olması şartını getiriyor.İşletim sistemin 1 gb ram harcayaması göze korktucu gelebiliyor.Vista büyük bi ihtimalle Windows 7 ara geçiş sistemi olarak hatırlayacagız gibi duruyor.

XP SP3 Windows 7 kadar kullanıcagım bir sistem olarak kalıcak.

macmxcad
12-05-2008, 22:43   |  #4  
Yeni Üye
27 mesaj

işletim sisteminin 1 gb belleği rahatlıkla harcıyor derken şu anki belleklerin fiyatlarının düştüğünü de hesaba katınız lütfen.

vistaya rami yetmeyen bu fiyata 2 GB ram sahibi olabilir. yani demek istediğim, 1-2 gb ram artık kimsenin gözünü korkutacak seviyede bir masraf değil...

MuSDi
12-05-2008, 22:51   |  #5  
Taze Üye
8 mesaj
macmxcad
işletim sisteminin 1 gb belleği rahatlıkla harcıyor derken şu anki belleklerin fiyatlarının düştüğünü de hesaba katınız lütfen.

vistaya rami yetmeyen bu fiyata 2 GB ram sahibi olabilir. yani demek istediğim, 1-2 gb ram artık kimsenin gözünü korkutacak seviyede bir masraf değil...

Söylemek istedigim o değildi.XP gibi bir işletim sistemi 100 mb bir Ram harcarken,Vistanın 1 gb Ram harcaması arasında daglar kadar fark var.Ramler ucuzda olabilir.Ama performası benim için önemlidir. BeğendimBeğendimBeğendim

macmxcad
13-05-2008, 00:24   |  #6  
Yeni Üye
27 mesaj

evet farklı açılardan bakmışız olaya.
ancak vistanında fazla ram kullanmasının da sebebi var.

Selçuk İslamoğlu'nun
şu https://www.chip.com.tr/blog/selc ... sini-yiyor_235.html makalesini okursanız vistanın rami keyfinden tüketmediğini görürsünüz.

makaledeki “Kullanılmayan zeka, ziyan edilmiş zekadır” , “Kullanılmayan RAM, ziyan edilmiş RAM’dir”

sözlerini çok sevdim :)
Selamlar...

HolyMan
13-05-2008, 09:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

Vista SP1 tercihim olacaktır  
xp ile ilişiğimi kestim artık
windows 7 ye kadar varsa yoksa Vista BeğendimBeğendim

yalcingunduz
13-05-2008, 11:43   |  #8  
yalcingunduz avatarı
Yıllanmış Üye
151 mesaj

arkadaşlar bence vista süpere yaklaşmış çağa uygun pc lerin hızlarına göre tasarlanmış ama güvenlik duvarını aşırı şaçma yapmış dört gözle xp 7 yi bekliyoruz bill gates amca:D:D:D

selimhun
13-05-2008, 13:06   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj

Yeni bilgisyarla birlikte Vista geldi....O nedenle Vista kullanıyorum...Yoksa favorim xp...

-Görsellik deniyor....daha önce de yazdım...3-4 mb lık  görsellik yamaları  xp yi Vista nın üzerinde görselliğe taşıyor...
-Güvenlik ....güvenlik...?????Nasıl olsa  ''sağlam'' bir güvenlik paketi kullanmıyormusunuz???Eeeee. Vista nın daha güvenli olmasını sağlayan ne ???Windows Defender mı ???

Vista satın alan 140 milyon kişi olduğuna hiç inanmıyorum..Bunun % 90 ı  PC üreticilerine verilen lisanslardan kaynaklanıyordur.!!!!! xp den para verip Vista ya geçen ????Hiçççç sanmıyorum...Ama Vista  yı  ..çöpe atıp ..xp ye dönen ...çoook  kullanıcı var...

stern
13-05-2008, 14:04   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

Windows Vista'nın Windows milenium gibi bir geçiş işletim sistemi olduğunu düşünüyorum. Windows 7 ile birlikte ne mac nede linux kalacak :) ama Windows Vistanın başarısız olarak görmek çok normal yaklaşık 6 senedir windows XP kullanılıyor ve inanılmaz derecede herkes alıştı Xp'ye. artık her bir ayarını insanlar kendileri yapar duruma geldi. neredeyse açık kaynak kod gibi oldu xp. Gerçi ben çok memnunum Vistadan 1 seneden fazla oldu ve hiç bir yanlışını görmedim hatta yeniden kurmamı bile gerektirecek tek bir sebep bile olmadı diyebilirim.

hiko91
13-05-2008, 14:17   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

kısacası vista yı aldıgım gune lanet olsun.....

leading_innovation
13-05-2008, 15:12   |  #12  
Taze Üye
6 mesaj

program hatasini vermekten baska bir seye yaramiyor kendim suan vista kulaniyorum pek begenmedim acikcasi

LeyLa081
13-05-2008, 16:07   |  #13  
Yıllanmış Üye
132 mesaj

vista iyi de donanım gerektirio işte en iyi donanıma sahip olmamız lazım kısaca inş o da olur en az 1 gb ram 512 lik ekran kartı en az çift cekırdekli işlemci home basic kullanıyorum apple yada linuxa geciş yapabilirim arkadaslar

LeyLa081
13-05-2008, 16:11   |  #14  
Yıllanmış Üye
132 mesaj

ama sp1 ii yani şu anda

msaatci
14-05-2008, 14:16   |  #15  
msaatci avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj

arkadaşlar vistanın satışları tabi iyi olur.
unutmayın ki yeni satılan tüm dizüstü ve masaüstü pc lerde zorunlu olarak lisanslı vista satılıyor.
e sonuç doğal olarak vistanın çok iyi satılmış gibi gösterilmesini sağlıyor.
peki satın alanlara 2 seçenek konsa neyi tercih ederlerid sizce? vista mı xp mi? bence xp tüm ürünlerde tercih edilirdi.

macmxcad
16-05-2008, 21:06   |  #16  
Yeni Üye
27 mesaj
msaatci
arkadaşlar vistanın satışları tabi iyi olur.
unutmayın ki yeni satılan tüm dizüstü ve masaüstü pc lerde zorunlu olarak lisanslı vista satılıyor.
e sonuç doğal olarak vistanın çok iyi satılmış gibi gösterilmesini sağlıyor.
peki satın alanlara 2 seçenek konsa neyi tercih ederlerid sizce? vista mı xp mi? bence xp tüm ürünlerde tercih edilirdi.
1.5 yıldır türkiyenin en büyük bilgisayar firmalarından birinin satış sorumlusuyum. son 5 aydır çoğunlukla vistalı bilgisayarlar satıyoruz. 8 configürasyondan 1 inde xp var. şu güne kadar vista olmasın xp isterim diyen bir müşteriye rastlamadım...

07BENER07
17-05-2008, 19:30   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj
MuSDi
Vista büyük bi ihtimalle Windows 7 ara geçiş sistemi olarak hatırlayacagız gibi duruyor.
bencede vista bir geçiş ürünü  bekliyoruz windows 7Onay