MSI GE70 Laptop - Fan güç alamıyor. ACİL!

Berq
09-02-2016, 23:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2012

Arkadaşlar iyi akşamlar. Yaşadığım bu problemi detaylı bir biçimde anlatmaya çalışacağım. Atladığım bir nokta olursa yorumla sorun lütfen. Çaba gösteren arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Dün akşam altına bakmak için laptopu eğik bir şekilde havaya kaldırınca fan birden kafayı yedi ve inanılmaz bir gürültü yapmaya başladı, sanki bir şeye değiyormuş gibi. Hemen kapattım ve içini açtım ki bunu sık sık yaparım. Fanı tutan vidaları ve ardından bağlantı kablosunu çıkarttıktan sonra elime aldım fanı ve dönerken fanı çevreleyen demire değdiğini fark ettim. Tornavidayla demiri biraz genişlettim ve bu sorun çözüldü.

Ardından bilgsiayarı topladım ve sesin kesildiğini gördüm. Ama kısa süre sonra fark ettim ki fan tamamen durmuştu. Bağlantısını kontrol ettim kabloyla oynadım ana ne yaparsam yapayım fanı çalıştıramadım. Kendi kendineseyirir gibi hareketler yapıyor ama bir türlü tam güç alamıyor fan.

Bir bilgisayarcıya götürdüm fana 3.3v elektrik verdi ve fan sıkıntısız çalıştı. Ayrıca hiç açılmamış aynı marka, aynı model ve aynı seri no olan bir fanla da denedim o da aynı şekilde dönmedi. Fanın bağlandığı soketi kontrol etti %95 burada da problem yok dedi. Daha sonra tam anlayamadığım bir "entegre"den bahsetti. Entegre sıcaklığı ölçemediği için, bildiremediği için fan devreye girmesi gerektiğini anlayamıyormuş falan. Ama bu sadece onun tahmini. Benim bilgisayarımın fanı bilgisayarlar beraber devreye girer ve bilgisayar boştayken bile rölantide çalışır normalde. En ufak bir tavsiyenize bile ihtiyacım var. Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Fanın şu anki halini göstermek adına kısa bir video çektim bunu sizinle paylaşıyorum. Kolay gelsin.

Video için tıklayabilirsiniz.