msn casuslarından nasıl korunabilirim

HPQ-User
22-09-2008, 21:40   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

akkuş sormuş:
arkadaşlar, aynı ağdaki diğer bilgisayarların benim bilgisayarımı takip etmesini nasıl engellerim, özellikle msn sohbetlerimi, çünkü kendim yapıldığını bizzat gördüm

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
hp530

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/525.13 (KHTML, like Gecko) Chrome/0.2.149.30 Safari/525.13

YasarS
22-09-2008, 21:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Aslında en güvenli bilgisayar fişi çekilmiş bilgisayardır.Bu konuda verdiğim linkten biraz bilgi edinebilirsiniz

Banned
22-09-2008, 21:48   |  #3  
Banlandı
5,024 mesaj

bilgisayarın başına oturan herkesin okuması gereken bir yazı

dagyar
22-09-2008, 23:25   |  #4  
dagyar avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Merhabalar,
Anladığım kadarı ile arkadaşın sniffer yöntemi ile ağdan ne ya da internetten ne yaptığını görebilmekte.
bu yöntemin nasıl farkeidileceği hakkında yapılabilinecek yöntemlerden biri, sezgisel olarak çalışan bir firewall kullanmak. sezgisel çalışan firewall ağdaki herhangi bir paket trafiğinde değişiklik olur ise sizi uyarır. ama işin komik ironisi siz zaten takip edildiğinizi biliyorsunuz.

sadece msn için alabileceğiniz yöntem şifreleme yoluna gitmektir. açıkcası hiç böyle bir program kullanmadım. ama işin mantığı kullandığınız program sayesinde verileriniz şifrelenir ve karşı taraftaki sohbet arkadaşınız aynı program sayesinde şifrelenen mesajları çözüp okuyabilir. fakat iki taraflı kullanılması gereken bu program pek kullanışlı diil. hele ki msn listenizde en az 20 kullanıcı olduğu düşünülürse...

açıkcası sniffer için yapılabilecek bir engellenme bilemiyorum. ama duruma göre ve yapılabilecek müdahalelere göre bir engellenme yaratılabilinir diye düşünüyorum.

bu arada size sniffer ile yapılabilecekleri hatırladığım kadarı ile aktarıyım ki hazırlıklı olun,
- msn mesajları görünür
- ziyaret edilen siteler görünür
- yazıcı, paylaşım klasörleri gibi ağdaki paylaşım ortamları üzerinde yaptığınız işlemler görünür.
- hangi siteden veya ağdaki ortamdan ne kadar bilgi alışverişi yapıldığı görülür.
- SSL ile korunmayan sitelerde kullandığınız parolalar görünür.

Ustalardan ricam sniffer hakkındaki deneyimlerini buraya yazmalarıdır.

Teşekkürler.

turksoftware
23-09-2008, 03:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,015 mesaj
YasarS
Aslında en güvenli bilgisayar fişi çekilmiş bilgisayardır.Bu konuda verdiğim linkten biraz bilgi edinebilirsiniz

Bilgi için teşekkürler.

YasarS
23-09-2008, 03:52   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,238 mesaj
turksoftware
Bilgi için teşekkürler.
Ben teşekür ederim