Mucitleri yanlış biliyormuşuz

kays
16-04-2009, 10:59   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
348 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2006

Mucitleri yanlış biliyormuşuz!
Listverse.com adlı web sitesinin hazırladığı bir liste, mucitleri yanlış bilinen icatları listeledi... Listede modern hayata geçiş sürecini hızlandıran pek çok icat var...


Ses Kaydı:

1877’de Edison’un icat ettiği söylenen buluşun esas tarihi 1860 ve mucidi de Èdouard-Leon Scott de Martinville.

X Işınları ve Röntgen Filmi:
Çekilen ilk röntgen filmi Thomas Edison’a değil, Wilhelm Röntgen’e ait. Mucit, insan vücudunu X ışınlarıyla görüntüleyen ilk kişi.

Radyo:
1895’te halka sunulan ve Guglielmo Marconi’nin kendisine ait olduğunu söylediği radyo, aslında Nikola Tesla’nın icadı. Tesla 1983’te ilk denemesini yapmıştı.

Teleskop: İlk teleskop Hans Lippershey’e ait. Galileo ise bir sonraki yıl Lippershey’in mercek lens tasarımını kullandı.

Masaüstü ve Kullanıcı Arayüzleri:
Sanıldığı gibi ilk olarak Microsoft Windows tarafından sunulmuş değil. Bu icadın sahibi Xerox PARC.

İnternet:
Al Gore’un tasarlayıp geliştirildiği bilinen internet, aslında ARPANET’in yaratıcısı Vinton Cerf ve ekibine ait. İnternetin ilk versiyonu olan ARPANET, Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi için 60’lı yıllarda yapılmıştı.

Hareketli Resimler:
Thomas Edison’a atfedilen bu icadın temellerini atan kişi, saniyede 12 çerçeve çevirerek bir ilke imza atan Fransız mucit Louis Le Prince.

Buharlı Uçuş:
Wright Kardeşler ile özdeşleşen tek kanatlı ve buhar motorlu havadan ağır uçan ilk pervaneli uçak, 1903’te ünlü havalanışını yaptı. Ancak bu tarihten dokuz ay önce Yeni Zelandalı Richard Pearse, bu uçuşu çoktan gerçekleştirmişti.

Otomobil:
Henry Ford’un icadı olarak bilinen otomobil, aslında Karl Benz’e ait. Ford, sistemini Benz’den ancak on yıl sonra oturtabildi.

Ampul:
Sir Humphry Davy, 1802’de İngiliz Kraliyet Akademisi’ne ampulü tanıttı. Bu icat, 75 yıl sonra Thomas Edison tarafından pratik hayata uygun hale getirildi.


(alıntı::)

Semih Özyurt
16-04-2009, 11:30   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

X Işınları ve Röntgen Filmi:
Çekilen ilk röntgen filmi Thomas Edison’a değil, Wilhelm Röntgen’e ait. Mucit, insan vücudunu X ışınlarıyla görüntüleyen ilk kişi.

bunu biliyorum lise 2'nin tarih kitabında yazıyorAlkış

kays
16-04-2009, 11:45   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
348 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2006

evet biliyorum bende bunu lise giderken bilim sanatlar okulunda anlatırlardı bize belki bilyenler nlvardır bilgi olsun diye bu raya aktardım

mk1
16-04-2009, 12:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
481 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2009

sağolun...

_OnuR_
16-04-2009, 15:42   |  #5  
_OnuR_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
890 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

telefonuda Bell değil Antonio Meucci icat etti. bu konuyla ilgili hazırladığım ödev:


Telefonu Kim İcat Etti?
Antonio Meucci.
Sağı solu belli olmayan ama bazen de parlak başarılara imza atan Floransalı mucit Meucci  ABD’ye  1850’de gitti. 1860’ta, teletrofono adını verdiği bir elektrikli aygıtın çalışma modelini gözler önüne serdi. Meucci, Alexander Graham Bell’in telefon patentinden beş yıl önce, 1871’de bir tür geçici patent (caveat*) Başvurusunda bulundu.
Meucci aynı yıl, Staten Island feribotunun kazanının patlaması sonucu ciddi bir biçimde yanarak hastalandı. Çok iyi İngilizce bilmeyen ve işsiz olan Meucci 1874’te başvurusunu yenilemek için gerekli $10(10 dolar) gönderemedi.
Bell’in patenti 1876’da tescillendiğinde Meucci dava açtı. Meucci orijinal krokilerini ve çalışma modellerini Western Union’un laboratuarına yollamıştı. Olağanüstü bir tesadüf eseri Bell tam da bu laboratuarda çalıştı ve modeller esrarengiz bir biçimde kayboldu.
Meucci Bell’e açtığı dava devam ederken 1889’da öldü. Bunun sonunda icadın sahibi Meucci değil Bell oldu. 2002’de ABD Temsilciler Meclisi’nin aldığı “Antonio Meucci’nin hayatının ve başarılarının tanınması ve Meucci’nin telefonu icat ettiğinin kabul edilmesi”  kararıyla  denge kısmen sağlandı.


18 Haziran 2002

Telefonun mucidi Bell değil, İtalyan Meucci

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Temsilciler Meclisi'nden, telefonun mucidinin İskoç Graham Bell değil, İtalyan göçmeni Antonio Meucci olduğu kararı çıktı.

Tarihçiler ve İtalyan asıllı Amerikalıların yaptıkları çalışmalar sonucu, telefonun icadının üzerindeki esrar perdesi, 113 yıl aradan sonra kaldırıldı. Telefonun icadı, 1808 Floransa doğumlu İtalyan mucid Antonio Meucci'nin zorluklarla dolu, trajik ve ilginç yaşam öyküsünün bir eseri. Floransa'da güzel sanatlar akademisinde mekanik mühendislik eğitimi alan Antonio Meucci, sahne teknisyeni olarak çalıştığı kent tiyatrosunda meslektaşlarının iletişim kurması için ilkel bir sistem geliştirdi. 1830 yılında Küba'ya giden Meucci, burada bazı hastalıkların elektrik şokuyla tedavisi tekniği üzerinde çalışırken sesin, bakır telle ve elektrik yardımıyla iletilebildiğini keşfetti. Buluşunun önemini kavrayan Floransalı mucit, 1850 yılında New York yakınlarındaki Staten Adası'na göç etti.


TELETROFONO

ABD'deki çalışmaları sırasında, eşi Ester felç oldu. Meucci, eşiyle konuşabilmek için, yattığı odasından çalıştığı yakındaki atölyesine bir hat çekti. 1860 yılında, ‘‘teletrofono'' adını verdiği ve ilk telefon hattı denilebilecek bu sistemi tanıtmak amacıyla, halkı toplayıp gösteri yaptı. Bu gösteri, New York'ta İtalyanca yayınlanan gazetelerde haber oldu.

Buluşuna maddi destek bulmak için uğraşırken, seyehat ettiği buharlı gemide geçirdiği bir kaza sonucu, kötü biçimde yandı. İcadına yeni bir prototip yapmak için para bulamayınca eşi, odasıyla atölye arasında kurulan eski sistemi 6 dolara satmak zorunda kaldı.

Meucci'nin yeni yaptığı model, eskisinden çok daha sofistike oldu. Bulup geliştirdiği silindir şeklindeki metal parça, uzun mesafeli konuşmalar için sonradan yıllarca kullanıldı. Ancak Meucci, icat ettiği ‘‘konuşan telgraf''a patent almak için gerekli olan 250 doları bir türlü denkleştiriyordu. 1871 yılında, cihazını yenilemek için, patent bürosuna dilekçe yazdı. Ancak aradan 3 yıl geçmesine karşın, cihazını yenileyebilmek için 10 dolar bulamadı. Parasal destek bulmak için, cihazını, teknik ayrıntılarını içeren bir yazıyla birlikte Western Union Telgraf şirketine gönderdi, ancak şirket yetkilileriyle bir türlü görüşemedi. Umudu kırılan Meucci, 1874 yılında cihazını geri istedi. Kendisine verilen yanıtta, cihazının kaybolduğu bildirildi.


HİLEBAZ İSKOÇYALI

İki yıl sonra, bir zamanlar sürekli Meucci ile aynı laboratuvarı kullanan Graham Bell, telefon adını verdiği icadıyla ortaya çıktı ve buna hemen patent aldı. Bell, kısa bir süre sonra da Western Union Telgraf Şirketi ile bol paralı bir anlaşma yaptı. Meucci, Bell'in icadını çaldığını belirterek dava açtı. Yüksek Mahkeme, Bell'e dolandırıcılık ve sahtecilik suçlamasının yöneltildiği davayı ele almayı kabul etti. Meucci, tam davayı kazanmak üzereyken 1889 yılında öldü. Böylece dava düştü ve Bell, telefonun mucidi olarak anıldı.

Temsilciler Meclisi'nin Meucci ile ilgili kararını mutlu bir ifadeyle yayınlayan İtalyan La Repubblica gazetesi, Bell'den, ‘‘hilebaz İskoç'' ve ‘‘hırsız'' diye söz etti.


Kaynak:Hürriyet Gazetesi
orijinali:http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=139928

Son Düzenleme: _OnuR_ ~ 22 Eylül 2009 15:35
kays
16-04-2009, 19:55   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
348 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2006

maşallah iyi bir ödev çıkarmışsın yaw senin söylediğini doğru sayarsak benim dediğimde yanlış olma olasılığı biraz düşük sayarsak o zaman bunları araştıranlar lanlış araştırıp bize yanlış bilgi vermişler...

suburban
16-04-2009, 23:51   |  #7  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
45 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Edison kolpa mı yani simdi :D yazıya göre milletin icatlarını "copy+paste" :D

kays
17-04-2009, 09:55   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
348 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2006
suburban
Edison kolpa mı yani simdi :D yazıya göre milletin icatlarını "copy+paste" :
  aynen öyle arkdaşım Ağzı kulaklarına varıyor

_OnuR_
17-04-2009, 19:50   |  #9  
_OnuR_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
890 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

@kays teşekkürler benimkinin doğru olma olsasılığı yüksek çünkü hem cahillikler kitabı hemde hürriyet'in 18 haziran 2002 tarihli gazetsinde de bu habere yer veriliyor
kim bilir kaç mucit böyle olaylar yüzünden adını duyuramadı:S