Mucizevi bir gelişme!

CHIP Online
02-01-2010, 21:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

İnsan organ naklinde olay yaratacak bir teknolojik gelişmeye imza atıldı! İşte detaylar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/mucizevi-bir-gelisme_17396.html

Resimlerle: Gelecek yıla damgasını vuracak teknolojiler!

Organavo  firmasının siparişiyle üretilen bio-yazıcı doku ve organ naklinde çığır açmaya hazırlanıyor.

Bilim adamları hücreleri istedikleri sırada yerleştirerek böbrek ve karaciğer naklinde yardımcı olacak dokular oluşturabiliyorlar.  Yazıcı önceden oluşturulmuş dokular üzerinde de işlem yapabiliyor.

Lazerli kartuşlar yardımıyla doku oluşturan bu 3D bio-yazıcı kullandığı yazılımla birlikte bilim adamlarına istedikleri dokuyu dizayn etme ve oluşturma imkanı sağlıyor.

Organovo'nun CEO'su Keith Murphy amaçlarının bu yazıcıyı dünya çapında yaygınlaştırmak olduğunu açıklarken, yazıcının bilim adamlarının elinde çok daha fazla kullanım amacı bulabileceğini düşünüyor.

Tüm konu: Mucizevi bir gelişme!

İzleyin: İyi ki yüz tanıma var!

Resimlerle: Gelecek yıla damgasını vuracak teknolojiler!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Gelecekte organ bağışına gerek kalmayacak mı?

Qromodynmc
02-01-2010, 21:33   |  #2  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 126
4,184 mesaj

filmde görmüştüm
:D

Basic21
02-01-2010, 23:08   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
98 mesaj

Bu alet günümüz için sağladığı fayda bakımından gerçekten mucizevi bir buluş.Çok kişinin hayatını bu makine sayesinde kurtaracağına eminim.Ama bana deseler tıbbi gelişmelerden yana en büyük hayalin nedir?Sıfırdan labarotuvar ortamında yaratılmış bir vücut yapsınlar boyu bosu kasları yeterli ölçüde gelişmiş şekilde, onun içine benim beynimi ve ruhumu soksunlar.Beyin belki sokulur sokulmasına ama ruhumu nasıl sokarlar orasını Allah bilir.Daha önceden dünya üzerindeki hastalık ve mikroplardan zarar görmemiş, ayrıyeten kas geliştirmeye gerek bırakmayacak sıfır kilometre bir beden.Fazladan bir evim olsa satar bu bedene yatırırdım.Ama dediğim gibi ruhumun sokulup sokulamayacağı durumu son derece muallakta kalmış bir durum.Bu konuyu din alimlerinin uzun uzadıya tartışıp görüşmeleri lazım.Eğer olabilirse benim için sorun yok.