Mühendisler Donatı Adetlerini Nasıl Hesaplar?

CB Yazılım
10-07-2017, 11:13   |  #1  
CB Yazılım avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2016

Metraj işinin tüm zorluğu ve sorumluluğu bu hesapları yapan teknik elemanların (tekniker, mühendis) üzerindedir. Kısıtlı sürede çok sayıda ihaleye hazırlanan firmalardaki mühendisler, ihale hazırlık süreçlerinde metraj oluşturma aşamasında birkaç kolon, kiriş, perde ve döşemedeki donatının metraj bilgisi üzerinden aldığı değerleri işin geneline tahvil ederek tahmini bir sonuç üzerinden metraj hesabını belirler. Veya, ne kadar yanlış bir sistem olduğu herkes tarafından ifade edilse de kısıtlı sürelerdeki ihaleye hazırlık süreçlerinde ilk başvurulan yöntem olan beton miktarı üzerinden pursantaj yoluyla donatı tonajı belirlemektedirler.

Kazanılan ihale sonrasında, “artık iş alındı ve gerçek metraj bilgilerine ihtiyacımız” denildiğinde yüzlerce hatta binlerce donatının adetlerinin tek tek elle hesaplanması ve metraj tablolarına aktarılması gerekir ve daha işe başlamadan sıkıntısı ve eziyeti başlamış olur. Donatı metrajı, zorunlu olunmadığı sürece hiç kimsenin yapmak istemediği bir iş olup, ayrıca; bu şekilde çıkarılan metraj sonuçları da her zaman tartışma konusu olmaktadır.

Ortalama olarak projedeki tek bir donatının adedinin elle hesap edilmesi, projeye işlenmesi ve excel ya da PDF ile metraj tablosuna aktarılma süresi 37 saniyedir. Paftalarda binlerce eksik adedin bulunduğu dikkate alındığında projenin büyüklüğüne göre günler, haftalar hatta aylarca sürecek bir iştir.

Herhangi bir atlama yapmadan tüm adetlerin doğru olarak belirlenmesi yalnızca metraj sonucu için değil, planlamanın yapılması, donatı sipariş ve kesim listelerinin de doğru olarak oluşturulması olmazsa olmazlar arasında en başta gelmektedir.

[B]PROJELERDEKI EKSIK DONATI ADETLERI EN KOLAY NASIL HESAPLANIR?[/B]

Gelişen teknolojiye ayak uyduran firmalar, donatı metrajları, adet hesapları, adet kontrolleri, yeşil defter ve keşif özetleri, hatta donatı sipariş ve kesim listeleri ile zaman kaybetmeyip tüm bu süreçleri profesyonel yazılımlar ile yürütmektedir. Çalışanlar üzerine yük olan tüm bu süreçler aslında tek tıklama ile rahatlıkla bitirilebilmektedir.

Com Platinum, donatı adetlerinden kaynaklı problemlerin önüne geçmekle birlikte metraj maliyet hesabını da anında noktalar. 2010 yılından günümüze metraj hesabının en önemli çözümü noktasında başarılı işler çıkarmaya devam eden Com Metraj Yazılımları, yüklenici firmalar üzerinde bulunan yükleri kendi üzerine alır ve maksimum karlılık ile işlerin yoluna girmesini sağlar.

Paftayı tarayan Com Platinum, donatı adetlerinin bulunmadığı paftalarda TS500 ve Deprem Yönetmeliği esaslarına göre dağıtma arlıklarını esas alarak eksik olan adet bilgilerini anında hesaplar ve DWG üzerine kaydeder.

Bununla birlikte, adet bilgisi olan donatıların adetlerinin (döşeme, temel, kirişlerdeki etriye donatıları için geçerli) doğruluk kontrolünü yapar. Kullanıcının talebi doğrultusunda yanlış ve eksik hesaplanmış adetleri doğru adet bilgileri ile düzeltir ve aradaki tonaj farkını kullanıcısına gösterir.

2010 yılından günümüze metraj hesabıyla ilgili çok sayıda yazılım çözümü geliştiren CB Yazılım, mühendisler üzerinde yük olan metraj hesabını tek tıklama ile bitirmekle birlikte projede oluşabilecek donatı adet ve uzunluk hatalarından kaynaklı sorunlarında anında önüne geçer. Türkiye’nin en önemli firmalarında metraj çözümünün tek adresi noktasına gelen Com Platinum, mühendis ve teknikerler üzerinden tüm metraj yükünü kendi üzerine alır ve tek tıklama ile donatı metrajlarını noktalar, raporlar.

Kaynak:  http://www.cbyazilim.com/blog/st ... eden-yazmazlar.html

Son Düzenleme: CB Yazılım ~ 10 Temmuz 2017 12:46 Neden: