MULTİBOOTveBOOT FLASH(USB) DİSK

nuktan
24-06-2009, 18:51   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Bu konuda hem Ülkemizdeki hem de yabancı forumlarda çok karmaşık metotlarla çözüme gidilmeye çalışılmaktadır. Özellikle Grup4DOS adlı aslında sistemlerin boot etmesi ile ilgilenen bir programın usb flash disklere uyarlanmasına çalışılmaktadır. Neden burada anlatacağım programın üstüne gidilmiyor anlamış değilim. Aslında bütün olayın bir imajın cd veya dvd ye değilde flasha açılmasından ibaret olması bu işi bitirecektir. (Aynı nerodaki image yazdır gb) Aşağıdaki program bu işi bir seviyeye kadar yapabilen bir programdır.
Eğer siz özel bir dizayn hazırlamak isterseniz netten MULTİBOOT DVD yapımını aratın. Onlarca yöntem var. Herhangi birisi ile dvd nizi oluşturdu iseniz flash bellek tarafı artık kolay. Easyboot programı tavsiyelerimden birisi olabilir. Bununla istediğiniz multiboot veya botlu cd veya dvd nzi oluşturabilirsiniz. Benim kullandığım dvd bu şekilde hazırlandı. Piyasada 100 lerce bu tip hazır multibootlu dvd bulabilirsiniz.
(Kullandığım Multiboot DVD için CROMORG’a teşekür ederim. Multiboot dvd hazırlamaya girişir iseniz nette adını oldukça çok göreceksiniz.)

Benim kullandığım Flash disk U3 Sandisk microcruizer 8gb modelidir. Bu anlattığım konu hakkında ben sadece U3 ler üstünde deneme yaptım. Ancak normal flash disklerlede yapılabileceğine inanıyorum. Piyasada bazı düz flashları U3 gibi çalışmasını sağlayan programcıklar var. Bazı sorunların çözüm yollarını ve çözemediğim taraflarını yazımın sonunda belirteceğim.
Öncelikle aşağıdaki herhangi bir linkten ilgili programcığı indirelim.

Sonra bize bir İSO gerekli. Bu İSO sizin amacınıza yönelik olarak değişecektir. Eğer XP kurmak istiyor iseniz XP cd nizin Ultraİso tarzı bir program ile İSO sunu çıkarınız. Hiren istiyorsanız hirenin İSO sunu alınız. Live cd lerden istediğiniz bir cd veya dvd den İSO alarak Flash belleğinizi aynı dvd veya cd niz gibi kullanabilirsiniz. Eğer cd veya dvd niz Bootlu veya Multibootlu ise flash belleğinizde bootlu veya multibootlu olacaktır.Almış olduğunuz bu isonun adını U3CUSTOM.ISO olarak değiştiriniz ve çekmiş olduğunuz programdaki bin klasörünün içine koyunuz. (Yerdeğiştiriniz.) (benimki yukarıdaki resim gibi olacak.)

Klasörü açtığınızda şu şekille karşılaşmalısınız..

U3 usb(Flash) diskimizi takıyoruz. U3Eraser.exe tıklıyoruz.
-Accept diyip Next tıklıyoruz.

-Çentiğimizi atıp next diyoruz.

-İşlem başlıyor. Şu anda flash diskinizin U3 özelliği gidiyor. (Korkmayın diskiniz ne marka ise sitesine girip ufak programını indirip tekrar eski haline getirebilirsiniz.)(Eğer işlemi yapmazsa en alttaki çözümleri okuyunuz.)

-Done tıklayın flash diskinizi usb yuvasından çıkarın ve 3-5 sn sonra tekrar takın.

İlk aşamayı bitirdiniz tebrikler.
Şimdi 2. Ve biraz zaman alıcı aşama:
- UpdaterCore.exe tıklayınız. (yazının başında belirtildiği gibi U3CUSTOM.ISO dosyasını bin dosyasına koymuş olmanız gerekliydi)Accept diyip Next tıklayınız.

-Next tıklayınız.

-Herhangi bir şifre veriniz. Ne olduğunun hiçbir önemi yok. Ben 1 verdim. Tekrar şifreyi yazıp next tıklayınız.

-İşleminiz başladı %45 den başlayıp hemen %50 ye geliverdi bile

-Ama işte bundan sonrası uzun. Benim bilgisayarımda bu işlem 3.666 mb lık bir iso için yaklaşık 3 saat sürüyor. Hatta bu esnada aşağıdaki resimde görüldüğü gibi % işaretinin olduğu yer falan gidiyor. Bitinceye kadar bekleyiniz. Flash diskinizi çıkarmayınız.

-Done tıklayın flash diskinizi usb yuvasından çıkarın. Güle güle kullanın..


Bilgisayarınıza bir virtual machine kurarak denemelerinizi yapabilirsiniz. İlk resimde vermiş olduğum tüm kurulum ve programları çalıştırabiliyorum. Artık dvd cd taşımıyorum.

Dediğim gibi bazı ufak pürüzlerimiz olabiliyor. Ben bu süreci yaklaşık 30 defa yapmışımdır herhalde.
Şöyleki:
1-        U3Eraser.exe tıklayıp işlemin yapılamadığını görüyor olabilirsiniz. Bu genellikle flashdisklerinin U3 tarafı ile uğraşanlarda görülüyor. Bunun için ben flash diskin sitesinden kendi U3Remove programını kullanın sonra bu programı çalıştırın. 10 denememden 9 tanesinde bundan sonra u3eraser çalıştı bende. Eğer olmazsa başka yerlerde bahsedilen HP_USB_Boot_Utility (HPUSBFormatter.exe) kullanıp sonra deneyin.
2-        En çok sabredemeyip flashı almaktan kaynaklanıyor yapamama işi. Gerçekten bilgisayarınızın durumuna göre iyi bekliyorsunuz arkadaşlar. Bir kere bekleyin olduğunu göreceksiniz.
3-        En son atabildiğim İSO büyüklüğü 3,666,370 kb. Yukarıdaki DVD ye 98 kurulumunuda atıp öle yapayım dedim. Büyüklük 3,782,884 kb oldu ve bunu hiç beceremedim. Program hataya veriyor. Maalesef bir teoride geliştiremedim. Belki bu yazıdan sonra bazı arkadaşlar başka metotlar bulabilir. Fat32 veya herhangi bir dosya siteminin limiti değil bu sayılar. Belki birileri programla uğraşıp bu sınırı da kaldırabilir.
4-        En kötü işlerden birside bu diyeceğim. Maalesef 8gb lık flash diskimin 3.5 gb bu iş için kullandığım zaman geri kalan 4.5 gb hiçbir şekilde aktif edip kullanamadım. Sanırım boot bölümünün adreslemesinin tamamını kullanıyor ve geri kalanına adreslemek için yer kalmıyor. Bilmiyorum.

İyi kullanımlar…

akhn
13-09-2009, 00:48   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2007

çok teşekkürler.. nasıl olurda bu konuya cevap yazmazlar..
emek budur emeğine sağlık

nuktan
13-09-2009, 14:09   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Diper forumlarda bu topiğim oldukça ilgi topladı ama malesef burada ilgi görmedi :)
Çip dergisinden bir editöre mail atmıştım. Dilerseniz kendi adınızla yayınlayabilirsiniz diye. Çünkü bir ara usb disklerle ilgili kapaktan konu yayınlamışlardı.
Zaten çözemediğim 1-2 konu vardı. (Kalan bölümün kullanılamaması gibi) Hem ele alırlarsa bunlarıda çözebilirler belki diye düşünmüştüm ama... Malesef...

başak_42
19-09-2009, 02:07   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2008

ben bu linkteki  gibi yaptım ve 8gb. flashbelleğe win 7 , vista veya xp fak etmez 15dk. da kuruyorum.
ayrıca flas belleğin içine klasör açıp programlarımı ve diğer lazım dosyalarıda kopyalıyorum. çok faydalı bence
deneyin
http://shiftdelete.net/usb-belle ... takin_10252-s2.html

nuktan
19-09-2009, 20:14   |  #5  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Sadece vista için teşekkürler...

Ama hepsinde ve özeliklede MULTİBOOT ta bu taktik malesef yemiyor...

Size tek bir iso için başka bir yöntem göstereyim...

 

 

1.Önce yukarıda verilen programla disk(8gb) flashın u3 özelliğini silin.
 
2. HP format programı ile flashı FAT32 olarak formatlayın.
 
3. Ultraiso programı ile iso dosyasını açın. MenüBootable>WriteDiskİmage kartını açın. İlk kutuda flash diskinizi bulun. 2. kutuda iso dosyası gorunuyor zaten. 3. kutuda USB-HDD nin secili oldugunu gördükten sonra Write deyin.
Sonucu denediğinizde boot eder ve kurulum başlar. (bankere eşekkürler)
 
Kalan disk bölümüne de kullanabilirsiniz. 
 
 
Ama şunu tekrar belirtmeliyim. Bu işlemlerin hiç birisinde MULTİBOOT çalışmaz...
 

moooby
08-02-2010, 15:53   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2007

Teşekkür ederim konu önemli ama ilgisiz kalınmış emeğine sağlık

Shell_92
23-07-2010, 15:06   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2010

Ben Önceden Flash Diske Windows 7 Kurulumu Hiçbi,r İşlem Yapmadan Kopyaladığımda Boot Ettiğimde Setup Çalısıyordu Şimdi Çalışmıyor Bu İşlem le Geri Düzelirmi Yoksa Flash ta Sorunmu var </

nuktan
23-07-2010, 20:06   |  #8  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Sadece kopy paste ile çalışmaması lazım :(
Ama daha önce illa çalışıyordu diyorsanız benim bilgim dışındadır.
Aklıma gelebilen tek şey de: Açılışta usb diskinizden boot ettiğinize emin misiniz?