Nano teknoloji ile daha küçük cihazlar

CHIP Online
03-09-2009, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Geleceğin cihazları nano teknoloji ile şekilleniyor. Bakın sonunda kaç nanometre'ye ulaşıldı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/nano ... cihazlar_15000.html

Resimlerle: Intel işlemci tarihinin kilometre taşları

"İlk bilgisayar bu oda kadardı" lafında gerçeklik payı var. Fakat belki de bu şakanın baskısıyla bilim adamları her geçen gün cihazları küçültmek için çok büyük bir çaba harcıyorlar. Bu konudaki en büyük yardımcıları ise nano teknoloji. Uzmanlar nano teknoloji sayesinde cihazların giderek küçüldüklerini fakat eninde sonunda bu gelişmelerin bir noktaya gelip sona ereceğini iddia ediyorlar. Fakat görünüşe göre henüz o noktada değiliz.

Bildiğiniz gibi Intel, 32 nanometrelik işlemcisini üretti. Fakat bir adım daha ileri gitmek konusunda IBM daha kararlı görünüyor. Fakat 32 nanometre barajını aşmak silikonun kendi kısıtlamalarından dolayı hiç de kolay değil. İşte bu yüzden işlemcileri her gün daha da küçültmeye çalışan bilim adamları büyük sorunlar yaşıyor. İşlemcinin küçülmesine sevinemedikleri, eyvah dedikleri günler geldi. Çünkü artık daha küçüğünü yapmak çok ama çok zor!

32nm'deki bütün zorluklara karşın, insan sınırlara meydan okumayı sürdürüyor. IBM'den Dr. Ross 22 nanometre teknolojisi ile üretilecek olan iletkenlerin prototipi üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladı. Bir saç telinin yaklaşık 80 bin nanometre kalınlığında olduğunu da düşünecek olursak bu gelişmelerin aslında ne kadar büyük olduğunu anlıyoruz.

Tüm konu: Nano teknoloji ile daha küçük cihazlar

Resimlerle: Intel işlemci tarihinin kilometre taşları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce cihazları küçültme yarışında sona yaklaşıldı mı?

ReFeRaNSs
03-09-2009, 21:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj

Aynı teknolojiyi ısıtıp ısıtıp sunmalarından sa ilerlemeye devam etmeleri daha iyi

toddler
03-09-2009, 22:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

İlerlemiyorlarki. Sadece küçültüp işlemcinin içine daha fazla transistör koyuyorlar. Sonuç olarak daha fazla elektrik tüketimi, soğutma ihtiyacı ve carbon salınımı. Daha küçük, soğutma ihtiyacı olmayan, daha performanslı ve daha az enerji harcayan işlemci yapsınlar o zaman ilerleme derim ben ona.

Qromodynmc
03-09-2009, 22:56   |  #4  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

vay anasını diyorum başka bişi demiyorum

Thrystan
04-09-2009, 10:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
155 mesaj