Nasıl site yapılıyor?

HPQ-User
13-07-2007, 23:49   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

oooommmmeeeerrrr sormuş:
Arkadaşlar nasıl site yapılıp bu site yayınlanıyor.Türkçe program var mı?Yoksa ingilizce olsun.Ben bir kaç kere indirdim.Siteyi yaptım ama nasıl yayınlayacağımı bilmiyorum o yüzden sildim

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Süper

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; SIMBAR={E05E5C80-B473-4153-9BD8-3624139B6DA4})

djnakres
14-07-2007, 00:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
221 mesaj

nasıl programla ben uraşmıyom ama uraşmadan yapçan yerlerden biri

Koray Kocaman
14-07-2007, 01:18   |  #3  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Değerli Üyemiz

Öncelikle Online siteler üzerinden site yapmanız yeni başlıyanlar için çok iyi bir fikir değil.Web tasarım konusu bu şekılde bir soru ve cevapla yayınlanacak bir şey değil.Uzun anlatım ve ilgi isteyen bir iş.İmkanınız varsa kurs ilk planda olmasını tercih edin.Temeliniz kurs olursa gelişim için internet ortamını kullanmanız bana göre daha mantıklı.

blackhawkmilan31
14-07-2007, 01:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

beleşmi olacak paralımı

Caner Güral
14-07-2007, 01:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Merhaba Ömer,

"Site nasıl yayınlanıyor ?" soruna cevap vereyim istersen.

İlk önce Dreamweaver/Frontpage/Expression Web Designer/NVU/Edit Plus/Vim/Notepad gibi editörlerle siteler tasarlanıyor.

Ardından bu siteler, diğer kullanıcıların site adını yazarak girebilecekleri bir sunucuya atılıyor.Bu dosya atma işlemi FTP (Dosya Aktarım Protokolü) kullanılarak yapılıyor.

Mesela ben chip.com.tr de şu adreste* senin siteni yayımlamak istiyorum.

*- www.chip.com.tr/omer

-Bunun için FTP istemci programlarıyla (yani FTP arabirimini kullanabileceğimiz programlarla) chip.com.tr:21 adresine bağlanıyoruz (21 varsayılan FTP portudur. ftp://chip.com.tr diye de bağlanılabilir ya da direkt chip.com.tr yazınca o portu varsayılan olarak 21 diye kullanır)

-Ondan sonra karşımıza şöyle CHIP sitesinin kullandığı klasörler geliyor.Mesela neler var, forum var, admin var ~ vs.

-Sonra sen oraya omer adında bir klasör açıyorsun ve tasarladığın HTML/ASP/ASP.NET/PHP/JSP/CF ve bilimum ne tür dosyan varsa atıyorsun.

-Sonrasında chip.com.tr/omer adresine girince kendi dosyalarını görebiliyorsun.

-Direkt olarka bir anasayfa görmek için (sunucu tarafından ayarlanır ama varsayılan index) index.html dosyanı anasayfan yapıyorsun ve diğer dosyalara böyle link veriyorsun

Bu olayın mantığı bu.Yani alan adının altına ya da direkt oraya  belli başlı kendi yaptığın dosyaları atıyorsun ve sonra adres kısmına gelip bunların adını yazıp, istediğini görüyorsun.Yani önemli olan kısım ve senin asıl merak ettiğin kısım bu FTP protokolünün kullanımı.Kısacası dosyaları aktar sonra ön izle.

Birkaç FTP istemcisi programına örnek vermek gerekirse:

-FileZilla (Tavsiye ederim)
-Firefox ve FireFTP eklentisi
-Smart FTP
-Flash FXP

..

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Kendine iyi bak.
Hoşçakal, iyi günler, iyi çalışmalar...

----

EK: Pardon arkadaşlar, ben mesajımı yazana dek sizler mesajlarınızı yazmışsınız.Böyle sizlerin verdiği cevapları hiçe sayar gibi direkt muhattabıma cevap verdim gibi olduysa affola.

Son Düzenleme: Caner Güral ~ 14 Temmuz 2007 01:25
omer_6134
14-07-2007, 01:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Beleş olsa iyi olur tabi. :)
azbuz.coma girdim fakat orada resim yazı gibi şeyler var ben chip gibi teklonoji biraz telefona dayalı istiyorum.Ama bu adresi nasıl dünyaya duyuracağım.Bazı sitelerde olan aktif ziyaretçi seçeneğini nasıl yapabilirim?

blackhawkmilan31
14-07-2007, 01:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Biz 2 kere beleş site açtık.Beleşle iş yürümez arkadaşlar.Çok sorun çıkarıyor.İt ürür kervan yürür ama beleş yürümez.En iyisi güzel bir domain al parası ile.Fazla pahalıya gelmez zaten.Forum kuracaksan ve çok üye gelceğine inanıyorsan 200mb'lik bir alan alırsın işine bakarsın.

blackhawkmilan31
14-07-2007, 01:56   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj
.Ama bu adresi nasıl dünyaya duyuracağım.[/alıntı
bunun için adresi google ya duyurman lazım.eğer ücretsiz alırsan google a senin adresini yazan biri senin adresini görmez.URL girmesi şart olur :(

GK4eveR
14-07-2007, 03:22   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

Arkadaşlar bence alt yapıyı bilen birisinin yanında 1  2 seans takıldıktan sonra yapsa daha iyi olur. çünki bir iş yaparken tam yapmak neyin ne olduğunu bilerek yapmak herzaman hem sonuç hemde emek olarak bişeyleri olumlu tutar.
İstersen karıştırarak, kurcalayarakta öğrenirsin fakat bilerek ve  anlayarak yapmak gibisi yoktur derim...

Şuan işine yarayabilecek en ii programlardan birinden sana tavsiyem NVU dur. kurcala bişeyler yapmaya çalış, baktın kapıyosun yawaş yawaş ondan sonra Dreamweaver yoladevam edersin.

kolay gelsin...

benersince
14-07-2007, 08:26   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj
Koray Kocaman
Değerli Üyemiz

Öncelikle Online siteler üzerinden site yapmanız yeni başlıyanlar için çok iyi bir fikir değil.Web tasarım konusu bu şekılde bir soru ve cevapla yayınlanacak bir şey değil.Uzun anlatım ve ilgi isteyen bir iş.İmkanınız varsa kurs ilk planda olmasını tercih edin.Temeliniz kurs olursa gelişim için internet ortamını kullanmanız bana göre daha mantıklı.

aynen katılıyorum
Frontpage ile başlıyarak bir site yapabilir html kodları ile profosnele yakın bir site yapabilirsin

Caner Güral
14-07-2007, 13:52   |  #11  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Ömer bak aslında arkadaşlar da çok sağlam önerilerde bulunuyorlar.Gördüğün gibi hiç biri fezaya çıkmamızı söylemiyorlar :) Yani o kadar da uçuk bir iş değil "web tasarımı öğrenmek".Evet, öğrenmek zor değil ancak onunla sanat yapmak sana kalmış bir durum.

eMule'de anonim olarak sunulan dersler var.Hele hele bir tane gördüm 1-1,5 GB civarında bir arşiv, ne kadar legaldir bilmiyorum ama bence bir bak, dosyayı sunanlara sor derim.

Olmadı, al bir kitap, oku oku dene, oku oku dene.En azından acemiliğini atlatırsın.

Hatta bunun üzerine kaynak eskisinden o kadar çok bol ki, öğrenmemek işten bile değil.Sitelerde video dersler var, makaleler var, yazılar var, forumlar var, hepsi senin yararına.

Bence azimle bu işi öğrenebilir, daha iyilerine adım atabilirsin.

Sana kolay gelsin demekten başka alternatif yok:
Kolay gelsin.İyi günler, hoşçakal...

efuli0424
30-03-2010, 16:48   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

iyi gunler ben web sitesi yaptım alan adımda(mgul23.tk) var www.netsof.net ten aldım alan adı simdi ben bu alan adıyla yaptığım web sayfamı nasıl yayımlarım yardımcı olun lütfen

Son Düzenleme: efuli0424 ~ 30 Mart 2010 16:51