Nasıl TV-Video Capture kartı almalıyım?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
drasil
20-02-2004, 11:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

1990 yılında aldığım Analog video kamera (SONY CCD-F380E- 8 mm) ile çektiğim görüntüleri şimdi CD'lere kaydetmek istiyorum. Alacağım TV Capture kartına karar vermeden  önce aşağıdaki sorularımı yanıtlayan arkadaşlara minnettar kalacağım. Sorularımın uzunluğu nedeni ile baştan özür dilerim.
Sahip olduğum PC konfigürasyonu şöyledir:
İşlemci: Pentium 4 2.0 GHz
Ram: 256 MB DDR-SDRAM
HD: Bölümlenmiş 32.3 GB + 24.8 GB  FAT 32 (Maxtor 4R060L0)
Anakart: P4 Titan 533 GA-8SR533P, SiS-645, Chipset SiS 64X/65X (Gigabyte)
Ses Kartı: Tümleşik Avance AC97 Audio
Ekran Kartı: Nvidia GeForce4 MX 440 AGP 64 MB
CD Writer: Toshiba DVD-ROM SD-R 1202 Combo
Öğrenmek istediklerim şunlar;
1. Video kameramı PC'ye (TV capture kartına) nasıl bağlayabilirim. Bildiğim kadarı ile kameramda Composit çıkış var. Nasıl bir kablo gerekir?
2. Hem analog hem digital görüntüyü PC' ye  aktarma, hem de PC de TV izleme olanağı veren, ayrıca CD ye kayıt edeceğim görüntülere ses kaydı da yapabileceğim ve çeşitli efektler ekleyebileceğim nasıl bir TV Capture kartı almalıyım? (Snazzi, Dazzle, Pinnacle vb. gibi marka tercihleriniz)
3. Anakartımdaki tümleşik ses sorun yaratır mı, ayrı bir ses kartı gerekir mi? Gerekirse özellikleri ne olmalıdır?
4. Nvidia sitesinden indirdiğim ekran kartına ait kitapçıkta, bu kartta 1024X768 çözünürlükte TV encoder ve ful hardware MPEG-2 decoder entegre olduğu yazıyor. Kartın bu özellikleri TV capture ile bir uyumsuzluğa yol açar mı?
5. Anakartımla TV Capture kartının uyumluluğu konusunda bir sorun olabilir mi?
6. Bu işlemler için hangi yazılımı önerirsiniz? Harddiske kayıt yapmadan direkt CD'ye kayıt yapan program var mıdır? Konuya ilişkin ulaşabileceğim kitap, belge ya da Web sitesi biliyor musunuz?
     Değerli zamanını ayırarak yanıt verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

sqrm
03-03-2004, 11:09   |  #2  
Üye
50 mesaj

1- kameranızdaki çıkışın ne olduğu o kadar onemli değil composite için de s-video içinde donuşturuculer mevcut bu sekilde alacağınız capture cardına uyum sağlarsınız.
2-hızlı bir sisteminiz var bu yuzden illaki bir capture card almanıza gerek yok. standart bi tv kartıda işinizi gorecektir (bende var bu yolla analog goruntuleri bilgisayara kolaylıkla atuyorum) bu snazzi dazzle gibi kartların sadece vcd yapanları bile çok pahalı ben size winfast tv 2000 xp oneririm bu bir tv kartı bilgisayarda tv izleyebilirsiniz. bunun yanısıra goruntuleri divx mpeg2 veya mpeg1 gibi formatlarda bilgisayar atabilirsiniz. goruntulere efect eklemek içinse program kullanmanız gerekir. bunun içinde ulead video studio yada pinaccle studio 8 i tavsiye ederim ikisini de kullandım ikisi de iyi çok basit şekilde efectler verebiliyorsunuz
3-anakartınızdaki ses kartı işinizi gorecektir
4-bu bir uyumsuzluk yapmaz bu yazdığınız tv kartının 1024*768 çözünürlükte kayıt yapmasını desteklediği anlamına gelir. hatta kesin emin değilim ama capture kartına bile ihtiyacınız olmayabilir. belki elinizdeki ekran kartı direkt goruntu yakalamanıza izin veriyodur tek ihtiyacınız program olabilir. kartınızın tam markasını yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim
5-sanmam
6-winfast tv kartının kendi yazılımı var çok da kullanışlı ve kolay. direkt cd ye kayıt yapan programlarda var ama ben tavsiye etmem dosyayı işlemek için  mutlaka harddiske atmak lazım

malesef bu konuyla ilgili site veya kaynak bilemiyorum ben herseyi kendim deneye deneye buldum bole daha zevkli oluyor :)))

Votec
07-03-2004, 00:51   |  #3  
Votec avatarı
Taze Üye
4 mesaj

selam
cok yakinda bende birtane almayi dusunuyordum ama kart olarak degil ve sansima
plextor 2 ay sonra boyle bisey cikartiyor http://www.plextor.be/english/products/PXM402U.html
fiyati 200€ filan olacakmis buralarda, turkiyeye nezaman gelir emin degilim ama.
acelen yoksa bunu kesinlikle oneririm.

2 . bi marka ise turkiyedede bulunabilen dazzle fimasina ait 70 € dan 200€ kadar degisik ve kaliteli urunleri var ve dazzle bu isin uzmani  http://www.pinnaclesys.com/Produ ... ID=1429&Langue_ID=4

bu arada turkceyi  cok duzgun yazamiyom kusura bakmayin.

Micy
07-03-2004, 11:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
171 mesaj
alıntı:
Gönderen : sqrm

...2-hızlı bir sisteminiz var...

sqrm drasilin sisteminin hızlı olduğunu mu düşünüyorsunuz?  O zaman size benim başımdan geçenleri anlatayım...
P4 2,66 Ghz800fsb
256 Mb DDR ram
Ge-Force 5200 128Mb
ile DİGİTAL yani Bir Dv kamera ile digital olarak aktardığım görüntüleri montajlarken ne zorluklar çektim onun için ramimi 512 ye yükseltmek zorunda kaldım. Ha eğer arkadaşımız sadece olduğu gibi Pc ye ordan Cd ye aktaracaksa ne ala amaa üstünde kurgu yani Editting yani Oynamalar eklemeler yapacak ise Özellikle bu ram yetmeyecektir.

Drasil size tavsiyem en yakın sürede para biriktirmeye başlamanız bu zamanda 1990 yılında kalma analog kamera ile yaşanırmı. Tabi benim önerim benim gibi başta okulun olmak üzere bir sürü kurgu yaptığım için Dv kullanıyorum.
Saygılarımla

sqrm
31-03-2004, 00:23   |  #5  
Üye
50 mesaj

dostum bende de athlon 1100 mhz
256ram
asus a7v133c board
64winfast ekran kartı var ve çatır çatırda video editing yapıyorum kastetiğim sadece convert işlmei değil geçişler efect uygulamaalrı vs senin makine çok kasıyosa ki kasmaması lazım sanal belleğini epeyce bi arttır (ben kafadan 2gb yapıyorum rahat oluyor) bide kullandığın programlar ve program ayarları onemli istersen daha ayrıntılı yardımcı olurum

Micy
01-04-2004, 18:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Sqrm sanal belleği nasıl arttırıyoruz biraz açıklarmısın IT bilgim iğidir ama şimdi kaldım birden.

sqrm
11-04-2004, 10:59   |  #7  
Üye
50 mesaj

walla 98 de nasil oluyodu hatirlamiyorum ama bende xp var sanal belleği arttirmak için bilgisayarima sağ tikla özellikler de oradan gelişmiş sekmesine tikla performan başlığı altında ayarlara tikla çıkacak pencerede en altta sanal bellek yazar orada değiştire tıkla karşina bi pencere daha cikacak orada ozel boyutu seç başlangici da son boyutu da 2gb seç ama unutma bunu yapinca harddiskinde 2gblik bi alan bloke olacak. ama çok kullanişli oluyo. bu sanal belleğin standart ayari 300 küsur mb dir bunu gerektiği zaman windows attirir ama bu arttirma islemi sirasinda sorunlkar cikiyo genelde bilhassa video rendering yaparken neyse hade kolay gelsin

Micy
11-04-2004, 15:54   |  #8  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Teşekkürler yakında uygulayacağım...