ne olur yardım edin çok önemli

HPQ-User
15-12-2009, 21:28   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

CHİP sormuş:
Merhaba, biliyorum bu sorunun yeri burası değil, ancak burada sorduğum taracıyı tanıtan siz olduğunuzdan dolayı, sorunun muhatabı siz olduğunuz için sorumu buradan soruyorum, ve cevap vermenizi rica ediyorum. Sitenizde bir internet tarayıcısı tanıtılmıştı. Bu  internet tarayıcısı Google Chrome`un Kaynak kodunu kullanıyordu, ve Chrome`dan çok daha iyimiş, aynı Firefox Kaynak kodu kullanan Wyzo gibi bir internet tarayıcı. Acaba bu tarayıcının adı nedir? Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
intel işlemci

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.1; Trident/4.0; SLCC2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30729; Media Center PC 6.0; Tablet PC 2.0)

redwhite
15-12-2009, 21:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
249 mesaj

operadan mı? bahsediyoz

Nicoll
15-12-2009, 21:37   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

ChromePlus

Burada: https://www.chip.com.tr/konu/goog ... kullanin_16094.html

Diğer açtığın konuya da yazmıştım...

Şuradan indirebilirsin: http://www.chromeplus.org/download.html

Son Düzenleme: Nicoll ~ 15 Aralık 2009 21:40
mancukya
15-12-2009, 22:43   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Chromium adli acik kaynak kodlu yazilimdan yapilmadir google chrome plus ise sadece bazi özellikler ekler.
Ama kesinlikle sana tavsiyem chrome olucakdir neticede profesyonel programcilar ve google destegi var digeri ise acik kaynak kodlu bir kac kisinin cabalariyla olusan bir proje.

Nicoll
15-12-2009, 22:47   |  #5  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: mancukya  
Chromium adli acik kaynak kodlu yazilimdan yapilmadir google chrome plus ise sadece bazi özellikler ekler.
Ama kesinlikle sana tavsiyem chrome olucakdir neticede profesyonel programcilar ve google destegi var digeri ise acik kaynak kodlu bir kac kisinin cabalariyla olusan bir proje.
Ona bakarsanız Ubuntu da Debian üzerine kurulu. Ama çoğunluk Ubuntu tavsiye ediyor...

mancukya
15-12-2009, 22:57   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Debian gelistirma asamasinda takili kaldiginda Ubuntu ortaya cikti o sistemi baz olarak büyüdü.
Daha önceki senelerdede Fedaro, redhot, mandrake, suse vs vs populer oldugu dönemler oldu Linux paketi ile konunun alakasi nedir hem ?
Ben cözemedim sahsen Linux paketlerinde her dönemin yildizlari olmustur bir dahaki sene icin Ubuntu yeri asla garanti degildir o paketleri destek verip ilerletme yapildigi sürece gelisir.
Ama burada olay farkli birisi google lisansini almis digeri 3 5 gönüllü yazilimci adamlar tonla parayl profesyenel kisiler calistiriyorlar yazilim ne kadar süredir basaramadigi isi ise google v4 ile ne kadar cabuk yapmis demi arkadasim.

Nicoll
15-12-2009, 23:20   |  #7  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: mancukya  
Linux paketi ile konunun alakasi nedir hem ?
Ben cözemedim sahsen
Konunun yalnız Linux paketleriyle değil tüm açık kaynak yazılımlarla alakası var. Açık kaynakta işler böyle...

Bir örnek daha vereyim: Clam. Bu antivirüs açık kaynak bir antivirüs. Maalesef Windows üzerinde e posta dışında anlık koruması yok. Ancak Spyware Terminator ile entegre olduğu zaman anlık korumaya kavuşuyor. Bunun da Windows ve Linux platformlarında birçok türevleri var...

Kısaca anlatmak istediğim, açık kaynak felsefesi bu şekilde işliyor... Arkadaşımızın Chrome yerine ChromePlus kullanmasının zararı değil faydası olur.

rubens9999
15-12-2009, 23:25   |  #8  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj
Alıntı: Nicoll  
ChromePlus

Burada: https://www.chip.com.tr/konu/goog ... kullanin_16094.html

Diğer açtığın konuya da yazmıştım...

Şuradan indirebilirsin: http://www.chromeplus.org/download.html

sevgili Nicoll çok teşekkür ederim

Son Düzenleme: rubens9999 ~ 15 Aralık 2009 23:27
mancukya
16-12-2009, 01:31   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Konunun yalnız Linux paketleriyle değil tüm açık kaynak yazılımlarla alakası var. Açık kaynakta işler böyle...

Bir örnek daha vereyim: Clam. Bu antivirüs açık kaynak bir antivirüs. Maalesef Windows üzerinde e posta dışında anlık koruması yok. Ancak Spyware Terminator ile entegre olduğu zaman anlık korumaya kavuşuyor. Bunun da Windows ve Linux platformlarında birçok türevleri var...

Kısaca anlatmak istediğim, açık kaynak felsefesi bu şekilde işliyor... Arkadaşımızın Chrome yerine ChromePlus kullanmasının zararı değil faydası olur.

Felsefeyi zaten dogru buluyorum acik kaynak kodlu pek cok program yada bedava yararli cok programlar var mplayer, 7zip vs vs ama neticede demek istedigim chromium uzun zamandir yapamadigi olayi google elindeki parasal destekle oldukca kisa sürede basardi.
Mesala bana göre en büyük sorun driverslar ve Linux önemsenmemesi düsünelimki Ubuntu google eline gecse 2 sene icinde sistemin pazar payini ve gelismesini düsünemiyorum ok bazi seylerde kaybolur ama malesef aci gercek para varsa ilerleme dahakolay her alanda demek istedigim sadece buydu.

gokhan38
16-12-2009, 17:56   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,097 mesaj

bende bir chrome kullancısı olarak chrome un tam oturmuş bi tarayıcı oldugunu soyleyemeyecegim sık sık cöküyor zorlanmaya hic gelmıyor chromeplus ı hic denemedım bi yourm yapmayacagım  : )