Ne yapacağından emin olmayan laptop fanı

Adem Kürşat Özaba
17-05-2020, 14:31   |  #1  
Adem Kürşat Özaba avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Herkese selamlar öncelikle forumda yeniyim. Bir hatam olursa mazur görmenizi rica ediyorum.Sorunumu anlatmadan önce biraz detay vermek istiyorum. Yaklaşık olarak 5 senelik bir toshiba laptobum var, bu lanet firmanın yeryüzünde üretilebilecek en verimsiz en kalitesiz en kronik hastalıklı(klavye,usb socket,menteşe) laptobuna sahibim. Bunları anlatıyorum çünkü termal macununu değiştir düzelir dememeniz gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Sorunum şu ki: Birçoğunuzun bildiği üzere laptopda performans modu; Verimi oldukça arttıran bir özellik, bir sene önce chroma'da gezerken işlemci sıcaklığımın %95 e ulaştığını gördükten sonra makineyi yakmadan önce termal macununu değiştirdim. Herşey yoluna girmişti 1 hafta sonra format attım, işte olayların patladığı an; bilgisayara start verdiğim 1 dakika içerisinde geri kapanıyordu hemen güç seçeneklerine girip işlemci tavan gücünü %100'den %60 a düşürdüm sonrasında deneyerek %88'in maximum ve hasarsız bir etki yarattığını gördüm. birkaç ay böyle devam ettim. Sürekli bilgisayar kullanan birisi olduğum için 3. ayda tekrar macun değişineme gitti. Henüz macunumu değiştireli 15 gün oldu ve oyuna ya da kodlama programlarına girdiğimde fanlarım etkin oluyor 5 saniye sonra edilgen oluyor bu döngüyü 3 sefer yaptıktan sonra gücü kesiyor işlemci sıcaklığım %90 a ulaştığında kapanıyor. Çok bilmişlik yapmak istemem ama macunun doğru sürüldüğünden ve fanın doğru takıldığından eminim.Kayıt olduğum ilk hafta link gönderemediğim için özelliklerini ve kasasını resimle gösteremiyorum.

İyi forumlar.

White-Fox
17-05-2020, 15:14   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Bayağı bir talihsizlik yaşamışsınız, 5 yıl da çok uzun bir süre, yeni bir bilgisayar almayı düşünün derim.

Siz böyle sorunca tonla ihtimal geliyor akla  ; Temazsızlık, fanların düzgün dönememesi (onlarında içinde yağ oluyor ve bitince dönmezler).

Yazılım tarafından bakınca uyumsuz bir driver ile yolunuza devam ediyor olabilirsiniz format sonrası doğru şeyleri mi kurdunuz? Bir insan neden format atar hiç anlamam ben hangi sorun işletim sistemini komple baştan kurmayı gerektirir ki ? Hdd ömrüne verdiği zararda cabası :)

White-Fox bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Adem Kürşat Özaba
17-05-2020, 15:40   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Cevabınız için teşekkür ederim. Fanlar tarayıcıda gezerken ya da düşük işlem gücü gerektiren durumlarda stabil çalışıyor ama eğer ki bahsettiğiniz fan yağı hayati önem taşıyorsa ilk dışarıya çıkma fırsatımda bilgisayarcıma gidip gerekli işlemi yaptıracağım, sanırım vadesi dolmuş birisine sunni tenefüs yapmaya çalışıyorum :) .Format konusuna gelirsek i5 2.nesil çift çekirdek bilgisayarıma gta 5 kurdum 40 fps ile oynarken 7 saatlik oyun süresi sonunda mavi ekran aldım verilerimin birçoğunu kaybettim,takdir edersiniz ki format atmaktan başka çarem yoktu. ve driverlara gelirsek driver booster programıyla kurulumumu sağlıyorum, ne kadar güvenilir olduğu tartışılır ama lisanslı ve güncel olduğuna inanıyorum.

excel_mustafa
17-05-2020, 18:18   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,446 mesaj

işlemci kullanımı anlık %90-100 olabilir ancak uzun süre %90-100 de takılı kalıyorsa sorun vardır. ayrıca işlemci kullanımından dolayı kapanma olmaz, ısınmadan dolayı olur. hwmonitor programıyla yük altında sıcaklıkları kontrol et. fan yetersiz kalıyor ve düzgün çalışmıyorsa yağ falan pek fayda etmiyor yeni fan almak lazım.

Adem Kürşat Özaba
17-05-2020, 19:36   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

anlıyorum ama işlemcinin yoğun güç kullanması ısı açığa çıkarmaz mı? Sölyediğiniz programı kullanıp gözlemleyeceğim. Son sorum: Cihazın altına konulan fanlar var genelde usb ile çalışan aygıtları tercih eder misiniz? ya da sorunuma faydası olur mu? Doğrudan laptop fanının bana pahalıya patlayacağını tahmin ediyorum.

Son Düzenleme: Adem Kürşat Özaba ~ 17 Mayıs 2020 19:37
excel_mustafa
18-05-2020, 02:25   |  #6  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,446 mesaj

laptop fanları pahalı değil 80-100 tl civarıdır. laptop soğutucular alt kapak açık olmadığı sürece pek işe yaramaz.

Adem Kürşat Özaba
18-05-2020, 16:30   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

İlginize ve tavsiyelerinize teşekkür ederim.