NE YAPTIYSAM OLMADI!...yardım..yardım..yardım

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
OBER
03-04-2005, 18:12   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Selam Arkadaşlar...
PCCHIPS marka 350 K  pixel USB bir webcam aldım. Fakat bilgisayarımda bir türlü tam verimli kullanamıyorum. Kutusuyla  gelen driverlarını ve programını yüklediğim halde win 98 de ve win xp de sorunlu çalışıyor.PC camera AMCap diye bir yazılımı var. Kendi sitesinden yazılımı ve driverlarını güncelledim.Win 98 de bu programla kamerayı çalıştırdığımda görüntü hemen donuyor. Kamerayı kapatmak istediğimde  kapatamıyorum. Bilgisayar kilitleniyor ve mavi ekranda şöyle bir Windows uyarı yazısı çıkıyor: “ VXD ....içindeki 0028:C0031A54 noktasında bir istisna OE oluştu. Bu VXD..... içindeki 0028:C00301F9 noktasından çağrıldığından normal olarak devam etmek mümkün olabilir.  Devam etmek için bir tuşa basın veya Bilgisayarınızı yeniden başlatmak için ctrl+alt+del tuşuna basın.”

Bu nedenle bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Fakat görüntü özelliklerinden ayarlar-gelişmiş-başarımdaki Grafik Donanım Hızını yok'a getirdiğimde ve Pc yi yeniden başlattığımda webcamı çalıştırıyorum görüntü donmuyor. Fakat görüntü hızı düştüğünden, bir web veya word, excel sayfasına bakmak veya başka bir programı çalıştırmak istediğimde görüntü dalga dalga geliyor. Bu durum gözü bayağı rahatsız ediyor. Win XP Prof.'de de kamera 4,5 dakika çalışıyor fakat daha sonra  otomatikman bilgisayarı kapatıp yeniden başlatıyor.

Görüntüde donma olmamasına rağmen birden bilgisayarı resetliyor. Acaba bütün bunların nedeni ne olabilir? Bilgisayarımdaki donanımlar: Via 133 MHz Azza Marka PT-6VAX2 Ana Kart, P3 733 MHz işlemci, 256 mb 100 MHz  Sd Ram, Nvida TNT2 32mb 64 ekran kartı, 80 gb Harddisk, AverMedia TV9Phone98 with VCR Tv Kartı, Creative Sound Blaster value Ses kartı, 10/100 ethernet kartı. Hardisk 3'e bölünmüş durumda C: de Win 98, D: de Win Xp E: de yedekler var. Ayrıca burdaki arkadaşların önerilerini dikkate alarak, ekran kartının yeni driverlarını ve varolan DirectX9.C sürümünü kaldırıp DirectX8.1 sürümünü yüklediğim halde bütün uğraşmalarıma rağmen bir türlü sorunu çözemedim. Anlayan ve bilen arkadaşlardan acil yardım bekliyorum. Sevgi ve saygılarımla...

Cevaplar:Sisteminizde chipsetinizde USB 1.1 driver kurulu gibi... ( 12 mbit/ s) siz chipset driver'inizi üreticinin sitesinden ( intel-via-sis-ali vs. vs.) hangisi ise 40 kat daha hizli olan USB 2.0 driverini ( 480 mbit/ s) indirip sisteminize kurunuz.Bilgisayarinizi kapatip-açiniz sorununuz çözülecektir...
19 Subat 2005 Cumartesi: KESiN DESTEK-iSTANBUL

Cevaplar:Sisteminizde kaynak paylasiminda,donanim çakismasi var gibi görünmekte...Siz bilgisayarima sag tik yapiniz.aygit yöneticisinden Donanim özelliklerine bakarak sorunu yeni sürücülerle gidermeye çalismalisiniz.Chipset driver'lari,direktX 9.0c,tüm sürücülerin yeni versionlarini yükleyiniz.Sorun devam ederse anakart modeli,isletim sistemi gibi detaylari tekrar forma yaziniz .Size yardimci olmak isterim...
19 Subat 2005 Cumartesi: KESİN DESTEK-İSTANBUL

Cevaplar:
Sorununuz sürücü sorunu gibi görünmekte kontrol etmelisiniz.Yeni sürümünü yükleyiniz...
09 Mart 2005 Çarsamba: KESİN DESTEK- İSTANBUL

sorununuz RAM ile ilgili degildir. .vxd hatasi sürücü problemidir.Siz sürücüleri dogru yüklemelisiniz...
10 Mart 2005 Persembe: KESİN DESTEK-İSTANBUL

KESİN DESTEK-İSTANBUL ARKADAŞIMIN DİKKATİNE!...
64166-64167-64507-64508-64509 Sorularının sahibi olarak
Aynı sorularıma verdiğiniz farklı cevaplarınıza rağmen sorunum maalesef çözülmüş değildir. Ayrıca aynı soruya verdiğiniz farklı cevapları da burada dikkatinize arz ediyorum.
Bu durumu yadırgadığımı da  bilmenizi rica eder, saygılar sunarım...
Cevaplar:
Sisteminizde chipsetinizde USB 1.1 driver kurulu gibi... ( 12 mbit/ s) siz chipset driver'ınızı üreticinin sitesinden ( intel-via-sis-ali vs. vs.) hangisi ise 40 kat daha hızlı olan USB 2.0 driverini ( 480 mbit/ s) indirip sisteminize kurunuz.Bilgisayarınızı kapatıp-açınız sorununuz çözülecektir...
19 Şubat 2005 Cumartesi: KESiN DESTEK-iSTANBUL
Sisteminizde kaynak paylaşımında,donanım çakışması var gibi görünmekte...Siz bilgisayarıma sağ tık yapınız.aygıt yöneticisinden Donanım özelliklerine bakarak sorunu yeni sürücülerle gidermeye çalışmalısınız.Chipset driver'ları,direktX 9.0c,tüm sürücülerin yeni versionlarını yükleyiniz.Sorun devam ederse anakart modeli,işletim sistemi gibi detayları tekrar forma yazınız .Size yardımcı olmak isterim...
19 Şubat 2005 Cumartesi: KESİN DESTEK-İSTANBUL
sorununuz RAM ile ilgili değildir. .vxd hatası sürücü problemidir.Siz sürücüleri doğru yüklemelisiniz...
10 Mart 2005 Perşembe: KESİN DESTEK-İSTANBUL

>Cevap: BİLGİSAYAR KÜLTÜRÜ  webmaster@bilgisayarkulturu.net

>ilginç bir sorun. web camin internetten özelliklerini inceledim. sizin sisteminiz donanım özellikleri olarak kameranın ihtiyaçlarını karşılıyor gibi gözüküyor. mantıken düşünüldüğünde 2 tane ihtimal geriye kalıyor. birincisi aldığınız web camde sorun var. bunu anlamak için web caminizi başka bir pcde deneyin. eğer sorun devam ederse demekki cam arızalıdır. eğer sorun çıkmaz ise ozaman sorun sizin bilgisayarınızdaki diğer donanım parçalarında demektir. buradai benim şahsi görüşüm sorun anakarttan kaynaklanmaktadır. çünkü bahsettiğiniz ana kartı bir dönemler bende kullandım. o dönemler via chipsetli azza anakartlarda multimedia uygulamalarında mavi ekran verme ve kitlenme gibi sorunalar oldukça sık yaşanıyordu. bu sorunu anakart ile gelen cd içinde bulunan via 4in1 diye geçen ve anakart üzerinde bulunan veriyolları ile ilgili driverı yükleyin. hatta bu driverın azzanın web sayfasından güncel sürümünü indirin. eğer bu sorununuzu çözmez ise biosunuzu update etmeniz gerekmektedir. biz zamanın bu 4in1 diye geçen sürücüleri yükleyince bir çok sorunumuz çözüme kavuşuyordu. ancak çözemediğimiz durumlarda bios updatei yapıyorduk. siiznde sorununuz büyük ihtimalle anakartınızın via chipinden kaynaklanmaktadır. zayıfta olsa diğer bir ihtimalde ramlerinizden kaynaklanabilir. ramleriniz 100 mhz olduğu için sorun çıkıyor olabilir. eğer bulabilirseniz 133 mhz ile deneyin. ve şuna dikkat edin: sisteminizde bulunan ramlerin aynı marka olmasına dikkat edin. çünkü farklı marka ramler farklı nono-saniye denen çalışma frekansına sahip olabilir. böyle bir durumda sık mavi ekran ve kitlenme sorunu yapar. hatta cd yazarken hata verir. bu olaylara dikkat ederseniz sanırım sorununuz çözülür.

Herşeyden önce ilginiz için sonsuz teşekkürler..Fakat maalesef sorunum hala bıktırıcı bir şekilde devam etmektedir.
Webcamde herhangi bir sorun yok çünkü 2 ayrı başka pc de denedim. Onlarda gayet iyi ve sorunsuz çalışıyor. Benim anakartın cd si olmadığından bahsettiğiniz 4in1 sürücülerini azzanın kendi sitesinden yenisini de-eskisini de indirip yüklediğim halde değişen bir şey olmadı. Bilgisayarımda yüklü olan Award Biosu yine öneriniz doğrultusunda güncellemek istedim. Fakat dolar üzerinden ücret taleb ediyor. Sorunumu çözeceğinden tamda emin olamadığımdan  ve Biosu güncellerken hata yapabileceğimden korktuğumdan buna da pek yaklaşamadım doğrusu. Bilgisayarımda 2 adet Kingston Marka 133 MHz KVR133x64C3/128 Ram bulunmaktadır. Acaba bu usandırıcı problemin daha kolay bir çözümü yok mu? Ayrıca çözüm için doğru yolda mıyız.? Lütfen tekrar yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla..

Scareble
04-04-2005, 14:51   |  #2  
Üye
95 mesaj

biraz daha özetlesen walla gözüm korktu okumadım :(

cico
04-04-2005, 16:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

okuyan varsa özetlesin baya tembellik yaptım.