Neden 3gb RAM?

Diablotical
25-06-2008, 16:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
593 mesaj

Arkadaşlar bildiğiniz gördüğünüz rastladığınız üzere bazı marka PC lerde gözüme 3GB RAM takılıyor.Merak ettim bilmediğim bi gelişmemi var triple-channel mı çıktı piyasaya ? Emin değil
Neden böyle bir tercih yapılıyor?
Bi mantığı varmıdır ?
açıklarsanız memnun olurum öğrenelim bizdeSoru
teşekürler...

Netwampiri
25-06-2008, 16:56   |  #2  
Netwampiri avatarı
Yıllanmış Üye
252 mesaj
Diablotical
Arkadaşlar bildiğiniz gördüğünüz rastladığınız üzere bazı marka PC lerde gözüme 3GB RAM takılıyor.Merak ettim bilmediğim bi gelişmemi var triple-channel mı çıktı piyasaya ? Emin değil
Neden böyle bir tercih yapılıyor?
Bi mantığı varmıdır ?
açıklarsanız memnun olurum öğrenelim bizdeSoru
teşekürler...
hayır sadece pazarlama stratejisi diyebiliriz..

Test ettim. 2 gb Ram Dual channel çalışırken 3. Rami ekledim PErformans kaybı yaşadım yüzde 2...

TEstlerime devam ettim 4 Gb Yaptım 2 Gb dan yüzde 3 performans artışı sağladı..

anlayacağn pazarlama stratejisinden başka birşey değil.

Banned
25-06-2008, 17:25   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Şuan vsta ultimate kullanıyorum tüm özellikler aktif ve çalışmakta olan birçok program ve servis var. Buna ragmen  2gb ramın % 40 ı yani 800 mb tı kullanılmakta. Yüksek istem gereksinimi isteyen oyun oynarken vs. bu miktar 1.8 gb lara kadar çıkmakta. 3 gb ram standart kullanı için gereksiz göükebilir fakat ileriye dönük sistem alacaklar için yarınlarda ihtiyaç olmayacağı  garanti edilemez. unun yannda söylendiği gibi firmaların eklemesinin en büyük sebebi pazarlama stratejisi çünkü sistemi yüksek donanıma sahip göstermenin en basit yollarından biri ucuz olan donanımları yüksek tutmaktır. Hani adam 64 bt  ekran kartı takıyor 1 gb lık ekran kartı diyor aynı mantık.

Diablotical
25-06-2008, 17:46   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj

aslında vistanın kullandığı 800mb RAM değil Microsoft Linux tabanlı işletim sistemlerinin yıllardır kullandığıı bir teknolojiyi yeni hayata geçirmiş durumda :)
RAM i hazırda bekletme,çok kullanılan sistem dll lerini hazırda bekleterek RAM de performans sağlıyor 800mb kullanmıyor aslında eğer sistem RAM i yetersiz görürse daha az saklıyor örnk vereyim 1 gb lik laptop ta vista nın hazırda tuttuğu ram 300 400 arası oluyor.senin 2 gb ramin olduğu için bunun %40 ını hazırda bekletmek için pek sorun görmüyor.  
ha dersen Linux bu teknolojiyle kaç RAM hazırda bekletiyor? :)
350 yi geçtiğini görmedim :)
READYBOOST kullan çok hızlanıyor XP de denedim 11 sn de açılacak bi programı 1.8 sn de açabilme kapasitesine ulaşıyor, XP sistem genel olarak ortalama 2 kat hızlanıyor, verim aldım Vista kullanmayı düşünmüyorum openSuse 11.0 varken :)
bunları neden yazdım bilmiyorum  :):):)
ancak 3GB RAM kadar saçma bir olay yok :)

Reborn91
26-06-2008, 01:28   |  #5  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

XP için ideal : 2gb dual channel
Vista için ideal : 4gb dual channel...

xp için minimum : 1gb
vista için min: 2gb diyebiliriz şuan için

minimum sistemlerde hiç kasmadan akıcı bir windowsunuz olur merak etmeyin.. benim minimumlarım her zmn orta seviyededir :)

ama dual channel kullanmayı unutmayın...
sisteme 1 adet 2 gb ram eklemek yerine 2x1gb ram eklemek daha mantıkldır ;)

kadirkacti
26-06-2008, 11:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
316 mesaj

arkadaşlar pazarlamacıların yaptığı sistem 3gb dır buda xp nin 4gb tı kaldırmadıgından kaynaklanıyor yanı 32bit lik sistemler 4gb ramı desteklemıyor
bu yüzden üreticiler 3gb lik sistemler üretiyorlar

Diablotical
26-06-2008, 11:45   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj
kadir_1367
arkadaşlar pazarlamacıların yaptığı sistem 3gb dır buda xp nin 4gb tı kaldırmadıgından kaynaklanıyor yanı 32bit lik sistemler 4gb ramı desteklemıyor
bu yüzden üreticiler 3gb lik sistemler ü
4gb kaldırmıyor diye bi olay yoktur.sadece tanımlayamıyor ancak ihtiyacı olduğunda 4gb de kullanabilir.
ancak şöyle bişey olabilr marka alan deneyimsiz kullanıcı 4 gb diye aldığı sistemin bilgisyarda 3.2gb olarak görünmesini sorun edecektir ve marka nın başını ağrıtacaktır bunu göze alamayan marka lar 3gb yi tercih ediyor olabilir.

orionn_41
26-06-2008, 12:51   |  #8  
Taze Üye
14 mesaj
Reborn91
XP için ideal : 2gb dual channel
Vista için ideal : 4gb dual channel...

xp için minimum : 1gb
vista için min: 2gb diyebiliriz şuan için

minimum sistemlerde hiç kasmadan akıcı bir windowsunuz olur merak etmeyin.. benim minimumlarım her zmn orta seviyededir :)

ama dual channel kullanmayı unutmayın...
sisteme 1 adet 2 gb ram eklemek yerine 2x1gb ram eklemek daha mantıkldır ;)

bu dual channel tam olarak ne işe yarıyor,daha detaylı açıklarmısın .bu fark nereden kaynklanıyor?

ghost_blogcu
26-06-2008, 14:05   |  #9  
Yıllanmış Üye
134 mesaj

arkadaşlar neb olsam xp,vista gibi windows sürümlerinde o kadar çok ram takmam parama yazık çünkü ramin yüzde 52 ini zor işliyor bu bi kaç programla en fazla tüzde 73 e çıkıyor en fazla 2 gb ram yeter

57mm
26-06-2008, 14:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
336 mesaj

%52 sini işliyosa oyun nasıl oynicaz? nasıl verim alacagız?

ANADOLU
26-06-2008, 16:09   |  #11  
Yıllanmış Üye
249 mesaj

vista sp1 le birlikte 4 gb rami görüyor ama hala sanırım 3,2 gb ram olarak çalıştırabiliyor en fazla

3 gb ramlar genelde ekran kartı ob olan sistemlerde var buda ekran kartı için kullanbilsin diye düşünmüşlerdir sanırım.