NEDEN BİR TÜRK MARKASI YOK?

50c3nt
24-05-2009, 13:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
318 mesaj

arkadaşlar  foruma biraz göz attımda hep  yabancı arabalardan konuşuyoruz.keşke bizimde kendi markamız olsaydı.bir BMC var ancak oda sadece tticari araç üretiyor.tmm farkındayım uluslar arası antlaşmalardan dolayı türkiye kendi markasını  üretmiyor(Türkiye ye yapılan fabrikalardan dolayı) ancak neden bole  ben bole antlaşmanın taaa.... :D neyse sizinde düşüncelerinizi görmek isterim teşekkürler.

baris57
24-05-2009, 14:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

gönülden katılyorum amerikanın tekelindeyiz

Gürkan
24-05-2009, 18:12   |  #3  
Gürkan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
403 mesaj

Arkadaşım sorun keşke sadece kendi üretmediğimiz binek otomobil markası ile sınırlı kalsaydı ama biz otomobili bırak hiç bir şeyi kendimiz üretmiyoruz ki.. Şampuanımızdan diş macunumuza, kolumuza taktığımız saatten kullandığımız cep telefonuna kadar her şey yabancı üretim.. Ondan sonra niye kalkınamıyorunz diye sorup duruyoruz kendimize.. Kendi ürettiğimiz markalarda var ama yeterli değil.. Ne olursa olsun yerli malı kullanmaya dikkat etmeliyiz..

GazI_9o9
27-05-2009, 00:04   |  #4  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
1,126 mesaj

e anadoldan murat, kartaldan konuşmayın diyen mi var? (tofaşında tasarım italyandı ama ayrı mesele..))

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
03-06-2009, 14:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

yaptırmtmazlar beyler Türkiye'ye doğan,şahin ler vardı 2002 de kapattırdı adiler.

Dioxid
23-07-2009, 18:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
334 mesaj

Otomobil varmıki.....?

Craterus
23-07-2009, 18:49   |  #7  
Yıllanmış Üye
881 mesaj

zamanında devrim otomobilinin tamamen türk mühendisleri emeği ile 4 adet üretildiği ve daha sonra neden üretilmediği daha doğrusu kesildiği ve hangi baskılar altında kaldığımızı araştırp öğrenirsen sorunun cevabının fazlası ile alacaksınız

man on the moon
23-07-2009, 18:55   |  #8  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Etox'a bakın derim

onr357
12-11-2009, 23:29   |  #9  
Üye
62 mesaj
Alıntı: Craterus  
zamanında devrim otomobilinin tamamen türk mühendisleri emeği ile 4 adet üretildiği ve daha sonra neden üretilmediği daha doğrusu kesildiği ve hangi baskılar altında kaldığımızı araştırp öğrenirsen sorunun cevabının fazlası ile alacaksını
Devrim otomobili benzin ibresinin 1 mm yukarda yapılmasından ve deneme testinde benzin bitmesinden dolayı testi qeçememiş sonrada üretimi durdurulmuştuR! yani tamamen şansızlık arabanın benzini bitiyor herkez arıza yaptı diyerek arabanın üretimini durduruyoRlar !

rep__la
02-12-2009, 02:13   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar ben sırf bu konuda yorum yapmak için bu foruma kaydoldum istanbulun en üçra mahallerinde bile otomobillerden dolayı ınsanların rahat hareket edebilecekleri alan yok bu ne demek oluyo istanbul dahil türkiyede o kadar fazla taşıt varkı yanılmıyosam 3 milyona yakın taşıt var istanbulda ama üzülerek söylüyorum ki hepsi yabancı özelliklede alman markası hesaplıyorum da  endüşük araba fiyatı 15 milyar olsa ve bunu sadece istanbul için çarpın 15 miyarla 3 milyonu ve inanılmaz bi rakam çıkıcak ve malesef bu paranın coğu hatta tamamına yakını yurt dışına gidiyo diyebilirsınız sadece otomobilmı haklısınızda ama bu en fazla malıyetı olan  ve buna benzer daha neler neler...ülke olarak neden gelişmiyoruz neden ekonomımız o kadar gelısmemıs dıyoruz alın sıze en buyuk sebebı bu kadar para dışsarıya gıderse nasıl gelscez bız calısalım almanlar kazansın cok üzücu neden kendımız uretemıyoruz cunku dısardan ızın vermıyolar ozdemır sabancıyı neden oldurduler bılıyomusnuz sırf bu yuzden alman gızlı serfısı  :(yanılmıyosam BND)oldurdu cunku sabancı otomobıl uretıcektı buda almanların ısıne gelmıyodu ve bolece bunu hallettıler..kısacası bu ülkede birşeyşerın ekonomık anlamda degısmesı ıcın cının yaptıgı gıbı kendımız pısırıp kendımız yıycez doyduktan sonrada etrafımızdakılere vercez bunu yapamassak ole de gorunuyo ne kadar zengınde olsak kaynak acısından hep ezılen taraf bız olucaz..bu bole mı gıtcek dersenız bızler duyarlı oldugumuz zaman herseyı sorguladıgımız zaman vede bunu ıcım ızden deılde seslı dusunduyumuz zaman bıseyler olucak o yuzden ne kadar umutsuz da olsak bıyerlerden baslamamız lazım BU YUZDEN LUTFEN DUYARLI OLALIM LUTFENN

teknohat
02-12-2009, 12:12   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

Benim gördüğüm şey şu: Herkes yakınıyor ama kimse var olan durumu düzeltmek için hiçbirşey yapmıyor. Laf çok icraat yok!