neden flim indirme siteleri VİP ÜYELİĞE GEÇTİ

cesursavcı
18-02-2012, 09:01   |  #1  
cesursavcı avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,052 mesaj

BU KONU HAKKINDA BİLGİNİZ VARMI

bosluk
18-02-2012, 12:43   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Filesonic, fileserve gibi çoğu indirme sitesi kapandı biliyorsunuz. Yarın birgün facebook da kendi üzerinden film yayınına izin vermeyecek büyük ihtimalle (online film izleme siteleri genelde aka olarak ön takılı geçen facebook video servisini kullanıyorlar). Kalan paylaşım siteleri de paylaşılan dosyaları oldukça yakın takibe aldılar. Dolayısıyla MB'larca yüklenen bir film 2-3 gün içinde silinebiliyor paylaşım sitelerinden. Bu yüzden sanıyorum kendi sunucularından yayın yapmak adına özel üyelik sistemine geçiyor siteler. Sadece film izleme siteleri değil, scene ve warez sitelerinde de bu yönde bir oluşum gördüm gibi.

Aslında acınası bir durum. Bunun yerine dizi ve film şirketleri birleşip kendi sunucularını açsalar ve online film/diziyi uygun da fiyatlarla abonelik olarak izleyicilere sunsalar hem kendileri kazanacak parayı, hem filmlerde olmasa da dizilerde yazık oldu durumu yaşanmayacak (Sonuçta film neyse ama dizi zaten yayınlandığı kanaldan ücretsiz izlenen birşey. Her ülkede yayınlanmayan onlarca da dizi var. Korsanlık durumu özellikle diziler söz konusu olduğunda bana çok da yasadışı gelmiyor açıkcası). Tabi bu işin tartışma boyutu :) Genel olarak bu SOPA meselesi yüzünden yani özel üyeliğe geçme durumu; en azından bu kadar ani olmasının nedeni bu.