Neden NDIVIA oyunları daha iyi oynatıyor :) ?

ksk33
03-09-2011, 15:02   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
66 mesaj

Ya arkadaşlar Şimdi Ati hd 6950 ve Ndivia gtx 570'i karşılaştırdım.
Ndivia gtx 570 daha iyi çıktı
Neden ndivia kartlar fps olarak oyunlarda daha güzel iş çıkartıyor ? Halbuki bu sitede çoğu kişi Ati hd 6850 öneriyor,onun yerine ndivia gtx 470 daha iyi değil mi?
Bir de 3D olarak ndivia daha iyi diyorlar?
Sadece görüşlerinizi öğrenmek istiyorum , çok merak ettiğim bir konu da o yüzden.

Son Düzenleme: ksk33 ~ 03 Eylül 2011 15:05
sosyalik
03-09-2011, 15:48   |  #2  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,709 mesaj

6950 ile gtx570'i karşılaştırırsan tabii ki gtx 570 daha iyi çıkar. 6950'nin karşılığı gtx 560'tır. Gtx570'in karşılığı da 6970'tir.

Nvidia'nın Physx desteği var ama oyunların çoğu desteklemiyor yani çoğu oyunda çok da avantajı yok. Destekleyen oyunlarda da verim düşüyor deniliyor. Bence ekran kartı alınırken fiyatına karşılık sunduğu özellikler dikkate alınmalı. AMD (ATI)'ler Nvidia'lara göre genelde biraz daha iyi fiyat sunuyor.

ksk33
03-09-2011, 16:04   |  #3  
OP Üye
66 mesaj
Alıntı: sosyalik  
6950 ile gtx570'i karşılaştırırsan tabii ki gtx 570 daha iyi çıkar. 6950'nin karşılığı gtx 560'tır. Gtx570'in karşılığı da 6970'tir.

Nvidia'nın Physx desteği var ama oyunların çoğu desteklemiyor yani çoğu oyunda çok da avantajı yok. Destekleyen oyunlarda da verim düşüyor deniliyor. Bence ekran kartı alınırken fiyatına karşılık sunduğu özellikler dikkate alınmalı. AMD (ATI)'ler Nvidia'lara göre genelde biraz daha iyi fiyat sunuyor.

Yani ATI ekran kartları daha iyi demi?

bosluk
03-09-2011, 16:05   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Biri Physx motoru, diğeri sürücü handikapı. Nvidia kim ne derse desin sorunsuz ve ciddi anlamda hızlı sürücü ve sürücü paneli ile Ati'nin yıllardır önünde. Nvidia'da tek bir paket dosya çekiyorsunuz ve sisteminiz ne olursa olsun gerekli sürücüler şak diye kurulup doğru düzgün hata bile vermiyorlar. Ati ise zaten 5-6 paket sürücüyü labirent sitesinden (ki harici indirme de yapılamıyor kendi sitelerinden) bulmak, çekmek ve çoğu kart ve bilgisayarda da bolca hata vermek konusunda işin uzmanı olmuş durumda. Basit bir ekran parlaklığı ayarını bile ati sürücüleri ile iki saatte yapamayabiliyorsunuz. Bu iş nvidia'da eski sürümlerden beri yerli yerine tam olarak oturtulmuş durumda. Physx de zaten çoğu oyunda nvidia kartlarına avantaj sağlıyor, bu da bir gerçek. Özellikle dosya çevriminde Cuda da nvidia'nın sırtını dayadığı başka bir etkenken, ati istediği kadar kaliteli kart yapsın, alt yapılarını adam gibi hale getirmeden nvidiayı geçemez. Ha testlerde şöyle geçmiştir böyle ilerdedir ama baktığınızda çok daha hızlı olan ve çok daha ucuz olan bir marka dururken niye insanlar hala daha nvidia seçmeye devam ediyorlar? Bunun mantığı nerede? Bunun mantığı işte tam da burada malesef.

Malesef diyorum çünkü ati bu "kalite" ve esasen "kullanıcı dostluğu" işine tam olarak girebilmiş olsaydı bugün ne kafamız karışacaktı bu kadar modelle markayla, ne de fazla paralar vermek zorunda kalacaktık bu bağlamda. Olayı şuna çevirdiler tam tabiriyle, nvidia turkcell, ati avea gibi oldu. Biri sesi kalite kapsama alanı kalite ama alayına kazıkçı zihniyette, diğeri ucuz ama istanbul'un göbeğinden bile çekemeyip zırt pırt kesintilere ve kalitesiz görüşmelere mahkum ediyor insanı :) Kim ne yorum yaparsa, ne kadar firma yandaşlığına soyunursa soyunsun bir kullanıcı olarak deneyimlerim en azından benim bu yönde...

3d olarak da yine sürücülerde aslında olayın gizemi. Nvidia Stereoscopic 3D ve gözlük destekli sürücüsünü aylardır varsayılan pakete, hem de ati'den kat be kat daha başarılı biçimde entegre etmiş durumda. Sürücü sayfasına girdiğinizde, iq seviyeniz yerlerde sürünse bile 3d olayını aktifleştirip neymiş ne değilmiş görebiliyorsunuz canlı olarak. Zaten nvidia'nın kendine ait bir gözlük seti de yine aylardır yüksek fiyatlı olarak 3d sektöründe yer alıyor. Haliyle ati'nin mevcut sürücü geliştirme beceriksizliği ve planlayıp iş yapamama özrünü de hesaba kattığımızda, bu alanda da kullanıcı dostu bir tutum sergilemesi olanaksız gözüküyor...

ksk33
03-09-2011, 16:14   |  #5  
OP Üye
66 mesaj
Alıntı: bosluk  
Biri Physx motoru, diğeri sürücü handikapı. Nvidia kim ne derse desin sorunsuz ve ciddi anlamda hızlı sürücü ve sürücü paneli ile Ati'nin yıllardır önünde. Nvidia'da tek bir paket dosya çekiyorsunuz ve sisteminiz ne olursa olsun gerekli sürücüler şak diye kurulup doğru düzgün hata bile vermiyorlar. Ati ise zaten 5-6 paket sürücüyü labirent sitesinden (ki harici indirme de yapılamıyor kendi sitelerinden) bulmak, çekmek ve çoğu kart ve bilgisayarda da bolca hata vermek konusunda işin uzmanı olmuş durumda. Basit bir ekran parlaklığı ayarını bile ati sürücüleri ile iki saatte yapamayabiliyorsunuz. Bu iş nvidia'da eski sürümlerden beri yerli yerine tam olarak oturtulmuş durumda. Physx de zaten çoğu oyunda nvidia kartlarına avantaj sağlıyor, bu da bir gerçek. Özellikle dosya çevriminde Cuda da nvidia'nın sırtını dayadığı başka bir etkenken, ati istediği kadar kaliteli kart yapsın, alt yapılarını adam gibi hale getirmeden nvidiayı geçemez. Ha testlerde şöyle geçmiştir böyle ilerdedir ama baktığınızda çok daha hızlı olan ve çok daha ucuz olan bir marka dururken niye insanlar hala daha nvidia seçmeye devam ediyorlar? Bunun mantığı nerede? Bunun mantığı işte tam da burada malesef.

Malesef diyorum çünkü ati bu "kalite" ve esasen "kullanıcı dostluğu" işine tam olarak girebilmiş olsaydı bugün ne kafamız karışacaktı bu kadar modelle markayla, ne de fazla paralar vermek zorunda kalacaktık bu bağlamda. Olayı şuna çevirdiler tam tabiriyle, nvidia turkcell, ati avea gibi oldu. Biri sesi kalite kapsama alanı kalite ama alayına kazıkçı zihniyette, diğeri ucuz ama istanbul'un göbeğinden bile çekemeyip zırt pırt kesintilere ve kalitesiz görüşmelere mahkum ediyor insanı :) Kim ne yorum yaparsa, ne kadar firma yandaşlığına soyunursa soyunsun bir kullanıcı olarak deneyimlerim en azından benim bu yönde...

3d olarak da yine sürücülerde aslında olayın gizemi. Nvidia Stereoscopic 3D ve gözlük destekli sürücüsünü aylardır varsayılan pakete, hem de ati'den kat be kat daha başarılı biçimde entegre etmiş durumda. Sürücü sayfasına girdiğinizde, iq seviyeniz yerlerde sürünse bile 3d olayını aktifleştirip neymiş ne değilmiş görebiliyorsunuz canlı olarak. Zaten nvidia'nın kendine ait bir gözlük seti de yine aylardır yüksek fiyatlı olarak 3d sektöründe yer alıyor. Haliyle ati'nin mevcut sürücü geliştirme beceriksizliği ve planlayıp iş yapamama özrünü de hesaba kattığımızda, bu alanda da kullanıcı dostu bir tutum sergilemesi olanaksız gözüküyor...

Teşekkür ederim yorumun için
İşte fiyat farkı keşke yakın olsa :)
Sen de ndivia daha iyi diyorsun :)

bosluk
03-09-2011, 16:17   |  #6  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Nvidia daha iyi değil :) Sadece aynı Turkcell'de olduğu gibi nvidia tartışmasız olarak bir "kalite" :) Ekran kartı seçimi ise ne kadar ekmek o kadar köfteyle alakalı bir durum. Bir de bazıları izmir köfte severken bazıları sulu köfte, hatta tekirdağ köfte sever. Bol miktarda fiyat/performans/zevkler/renkler olayı ;)

sosyalik
03-09-2011, 16:18   |  #7  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,709 mesaj
Alıntı: ksk33  
Yani ATI ekran kartları daha iyi demi?
Yanlış anladınız herhalde beni, ben AMD (ATI) daha iyi demedim, bir ekran kartını alırken fiyatına göre verdiği performansa bakılmalı ve genelde AMD'nin fiyatı daha uygun dedim.

sosyalik
03-09-2011, 16:25   |  #8  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,709 mesaj

Bu kadar abartmaya gerek yok, AMD'yi resmen yerden yere vurmuşsunuz. Sonuçta AMD alan pek çok insan ekran kartından memnun. Birkaç ay önce 6850 oyunlarda kasıyor diye bir konu açılmıştı o da karttan değil, farklı bir sebepten kaynaklanıyormuş :) Yani AMD alıp da sürücüsünden, ekran kartından bilmemneyinden memnun olmayan çok az kişi var.

Jubei76
03-09-2011, 16:48   |  #9  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

İlk önce aynı oyunu AMD Ati bir ekran kartı ile oyna sonra birde aynı oyunu Nvidia ekran kartı ile oyna,o zaman anlayacaksın aradaki farkı.
Nvidia ekran kartı ile oyun oynamadıkça aradaki farkı anlayamazsın.
Bütçen kısıtlı ise alacağın ekran kartı belli HD6950 ama eğer bütçen yüksek ise o zaman bu ekran kartını alacaksın.

N580GTX Lightning
http://tr.msi.com/product/vga/N580GTX-Lightning.html

Daha lüx olanıda var

Zotac GTX 580 AMP2! Edition
http://www.zotacusa.com/amp2-geforce-gtx-580-zt-50104-10p.html

Yani sözün özü,herşey senin bütçene bağlı.

Ahmet_79
03-09-2011, 17:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

İki firmanında performans olarak önde olduğu oyunlar var ve ikisininde kendine has teknolojileri var ki Nvidia'nın eli burada biraz daha güçlü son olarakda AMD F/P olarak güzel kartlar üretiyor ancak bir türlü Nvidia'nın yazılım takımını kalite olarak yakalayamadı.

faceman
03-09-2011, 17:36   |  #11  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,588 mesaj

F/P amd-ati ama paran varsa nvidia'da iyi tabii :)

Mr.ED
03-09-2011, 18:54   |  #12  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

@Jubei76 katılıyorum. Farklı 1-2 oyunu hd 5770 ve gtx 460 (768mb ve 1 gb modeli) oynamıştım. Nvidia'da aldığım zevki AMD platformunda alamamıştım. Şunu da belirteyim Physx'te detayları oyun içinde bazen anlamıyorsun bile ama oyuna bir katkısı var. Cuda ise daha gelişmesi lazım cudaya da doğru düzgün destek yok. Eğer gelişme sağlanırsa çok iyi olur.

alperen12
03-09-2011, 20:04   |  #13  
Yıllanmış Üye
248 mesaj

nvidia pahalı olmasaydı sadece nvidiayı önerirdim

hp2010
03-09-2011, 21:47   |  #14  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

oyunlar nvidiadan para alıyor

tBox
03-09-2011, 22:00   |  #15  
Yıllanmış Üye
388 mesaj
Benim 3d im varda yaklaşık 1 ay harcadım internetten nasıl 3d video izlenebileceği hakkında ben salak mıyım ?

bosluk
03-09-2011, 22:28   |  #16  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Estağfurullah. 3d özelliğini açıp derinlik, vs.. ayarlarını yaptıktan sonra oyunlarda hemen oluyor 3d olayı. Filmler içinse uygun bir medya oynatıcısı lazım.

Üstelik her lafımızda birileri üstüne alınacak diye uğraşacaksak hiçbir konuya hiçbir yorum yapmayalım. Kastettiğim şey kimin salak olup olmadığı değil nvidia panelinin atiye göre derli toplu olması...

AndcrewTR
03-09-2011, 22:52   |  #17  
AndcrewTR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

Neredeyse Aynı Performans İçin NVidia'ya 2 Katı Para Vermek Bence İsraf.

tBox
03-09-2011, 22:58   |  #18  
Yıllanmış Üye
388 mesaj
Estağfurullah. 3d özelliğini açıp derinlik, vs.. ayarlarını yaptıktan sonra oyunlarda hemen oluyor 3d olayı. Filmler içinse uygun bir medya oynatıcısı lazım.

ah ah keşke öyle olsa (sende varsa bana da  anlat)  bir oyunun neden 3d olmadığını anlamak bir dert çözmek ayrı bir dert yani bende en azından (not: 96 doğumluyumdur)

hsnckmk
04-09-2011, 01:48   |  #19  
Yeni Üye
44 mesaj

Ya Şimdi Burada Nvidiamı, Amdmi İyi, Karar Verirsiniz Ama Bu Evrensel Değil Özneldir.. Ben AMD Kullanıyorum Gayette Memnunum.. Amdden Şaşmamda :)

50c3nt
04-09-2011, 11:54   |  #20  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

ben ati kullanıcısıyım bu gune kadar da hep ati aldım ve herzaman memnunkaldım  nvidia ya göre fiyatı daha uygun ve hemen hemn aynı performansı sunuyor.

Qromodynmc
04-09-2011, 12:28   |  #21  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 126
4,184 mesaj

Bende yıllardır nvidia kullanıcısıyım,Kalite sürücü olarak Nvidia gerçekten iyi,Performans aynı fiyat farklı diyosunuz ancak,Physx veya cuda kullanınca biraz pahalı olmasını mazur görmek lazım,Hiç cuda destekli Badaboom video converterini denedinizmi? İşlemcinin bi kaç dakikada yaptığı convert işlemini bir kaç saniyede yapıyor,Bence bu herşeye değer..

M.G.G
04-09-2011, 12:55   |  #22  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj
Alıntı: AndcrewTR  
Neredeyse Aynı Performans İçin NVidia'ya 2 Katı Para Vermek Bence İsraf.
vtx, powercolor, palit gibi markalardan almadığınız sürece nvidia ile atinin arasındaki fiyat farkı 30-40 tl oluyor.Inanmıyorsanız HD 4850 9800 gt, gtx460 hd6850, gtx560ti hd6950 arasındaki fiyat farklarına bakın ;)
nvidianın üstünlüğünün tek sebebi band genişliğini yüksek tutmasıdır (: