NEDEN YALNIZCA TEK DİL

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
susarac
18-07-2005, 17:17   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
150 mesaj

SELAM ARKADAŞLAR...BEN BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ OKUYORUM ... BİZE OKULDA C,C++ VE JAVA DİLLERİ ÖĞRETİLİYOR AMA BEN BUNLARIN YANINDA DELPHİYE MERAK SARDIM VE DELPHİYİ DE ÖĞRENMEK İSTİYORUM... BİR ÇOK ARKADAŞ PROGRAMCILIKTA TEK Bİ DİLE YÖNELMEK İSTERLER VE BUNUN HANGİ DİL OLMASI GEREKTĞİNE BİR TÜRLÜ KARAR VEREMEZLERSoru
BENİM DÜŞÜNCEM İYİ BİR PROGRAMCI BİR KAÇ DİLİ BİRLİKTE GÖTÜREBİLİR VE HEPSİNDE UZMANLAŞABİLİR SADECE BİRAZ CESARET GEREKİYOROnay
ZATEN BELLİ BİR SÜRE SONRA BU DİLLER İNSANA KONUŞMA DİLİ GİBİ GELMEYE BAŞLIYOR.....PROGRAMLAMA MANTIĞINI ÇÖZDÜN MÜ İŞ BİTMİŞ DEMEKTİR ARTIK GERİSİ SENİN YETENEĞİNE KALMIŞ..... BU HANGİ DİL OLURSA OLSUN.....
YANİ ÖZETLE BEN SADECE TEK DİL OLMAMALI DİYORUMUykulu
BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞALIM....
SELAMLAR....

kefukar
18-07-2005, 18:42   |  #2  
Yeni Üye
44 mesaj

Selam... Öncelikle küçük harflerle yazsaydınız daha hoş olurdu...
Benim kanaatim hiç bir zaman tek dil diye bir olgu olmaz.... Tabi küçük düşünmüyorsanız... Çünkü her dil her programa veya platdorm a uygun değil... Delphi mesela bu dil ile cep telefonuna uygulma yazamazsınız... Demek ki tek dil diye bir olgu yok... Cep telefonuna Java ile yazarsınız... Ama Masaüstü VT programını da Javayla yazmanız saçma olur... Delphi daha uygundur...
Gerçek bir programcı dil ayrımı yapmaz.. (Bence) Her dilin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır... Yapılacak projeye göre dil seçimi yapılır...

Sanırım anlaşıldı...
Kolay gelsin...

Son Düzenleme: kefukar ~ 18 Temmuz 2005 18:43
mrcplus
18-07-2005, 19:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
564 mesaj

bir çok programlama dili birbirine benzer genel bir örnek if then else:)..Bir dil bildikten sonra diğer dilleri kavramak daha kolaylaşıyor.Ama şuda varki daha sonra program geliştirmek için bir kaç dil arasından seçim yapmak gerekiyor.Ama bu kefukarında bahsettiği gibi platforma göre değişebiliyor.Birde tabi programın ne için yazıldığına göre.

mtilhan
20-07-2005, 16:14   |  #4  
Taze Üye
8 mesaj

bence tek bi dil tabiki kötü ama bu işi abartıp birçok dil öğrenmekte gereksiz bence.

bana göre programlama dili bilmek te normal dil bilmek gibi.
bir dil bile olsa o programlama dilini en iyi şekilde öğrenirsen onda da isterdiğin herşeyi yaparsın.

şöyle düşünün..
ben türkçe biliyorum ama fransızca bilmiyorum
fakat türkçe konuşarak kendimi çok iyi şekilde ifade edebiliyorum
ve söylemek istediğim herşeyi söylüyorum

bana göre böyle....

susarac
20-07-2005, 16:57   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
150 mesaj

evet ama fransız bir insana türkçe ile kendini ifade etmek imkansız.....
mesela cep telefonu pogramı yazmak için java kullanmak zorundasın... delphi yi istediğin kadar iyi bil bu bi işe yaramaz.... değil mi....

susarac
20-07-2005, 16:59   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
150 mesaj

benim demek istediğim çoğu dilin temelini öğrenip bir kaç dilde  uzmanlaşmak....zaten şu an yazılım endüstri de bunu istiyo....