Nedir bu NFC dedikleri; ne işe yarar?

CHIP Online
05-02-2013, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Artık telefon alırken NFC özelliğini de arıyoruz. Peki ama NFC'nin ne işe yaradığını biliyor muyuz?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ned ... se-yarar_38461.html

Resimlerle: Teknolojinin yolunu açan 10 muhteşem cihaz

NFC (Yakın Alan İletişimi) çipi, her geçen gün daha çok akıllı cepte kullanılıyor. NFC'nin Türkiye'deki kullanım alanı henüz çok kısıtlı, ancak NFC'nin tam anlamıyla hayatımıza girdiği gün çok da uzak olmayabilir. İşte NFC'nin bugün kullanıldığı 5 alan.


Ödemeler: NFC'nin en önemli uygulamalarından olan Google Wallet, çeşitli güvenlik endişelerine konu olsa da hala hizmet vermeye devam ediyor. Önde gelen birçok kredi kartını destekleyen NFC, ülkemizde henüz ödeme amaçlı kullanılmıyor. Ancak yine de NFC'yi destekleyen ortak sayısı her geçen gün artıyor.


Etiketler: NFC çiplerinin küçük boyutları, onların hemen hemen her yerde kullanılabilmesine izin veriyor. NFC etiketlerini bugün kendimiz satın alıp kullanmamız gerekse de, yakın gelecekte bu çiplerin birçok ürüne girmesini bekleyebiliriz.


Samsung'un TecTiles adındaki küçük plastik etiketleri, teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair iyi örnekler sunuyor. Örneğin telefonunuzu masanızın üzerine koyduğunuzda otomatik olarak müzik çalacak şekilde programlayabiliyorsunuz.


Tüm Konu: Nedir bu NFC dedikleri; ne işe yarar?

Resimlerle: Teknolojinin yolunu açan 10 muhteşem cihaz

Kaynak: www.chip.com.tr