Netbook'a Nasıl Format Atılır

MixSir
20-02-2011, 15:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Alcağım netbook Free Dos olarak gelecek bana ve benim de bu netbook'a işletim sistemi yüklemem gerekecek. Elimde mevcut bir win7 ultimate var. Bunu netbook'a nasıl yükleyebilirim ve driver yükleme işlemini nasıl yaparım bir anlatırsanız çok memnun olurum..

Crazykopat
20-02-2011, 15:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
142 mesaj

Windows 7 home basic veya windows 7 starter yüklemen daha makul.
Yüklemek içinse Harici DVD okuyucu kullanabilirsin veya işletim sistemini flash diske atıp netbook u flash diskle başlatmalısın.Tabi bu iş yazdığım kadar basit değil.Bununla ilgili bir çok yazı bulabilirsin Google'da.
Sürücü konusunda da sorun çıkacağını sanmıyorum.Windows 7 de sürücülerin çoğu mevcut.

Son Düzenleme: Crazykopat ~ 20 Şubat 2011 16:13
alisdt
20-02-2011, 16:13   |  #3  
alisdt avatarı
Yıllanmış Üye
134 mesaj

Her tür netbook'a usb ile format atabilirsin daha geçen ay attım
Sana en son ve en kolay ve en iyi yöntemi anlatacağım
Bunun için sana bir işletim sistemi (iso paketi) bir de windows 7 usb-dvd download tool programı gerekiyor
Nasıl yapacağını ise anlatayım
İlkin usb'yi biçimlendir
Programı aç iso'lu windows 7 yi göster sonra usbyi göster ve next next....usb'yi 5dk'ya format için hazır hale gelecek (windows 7 yi usb'ye boot halinde kopyalayacak)
Sonra usb ile boot et windows 7 kurarsın
Bilgi için ve program için
http://store.microsoft.com/help/iso-tool
http://download.chip.eu/tr/USB_D ... dows-7_6145173.html
________
Alisdt

Son Düzenleme: alisdt ~ 20 Şubat 2011 16:15
KENAN_35
21-02-2011, 05:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
990 mesaj

ne home basici ne starteri ya bebe windowsu onlar.. sen kur ultimateyi kardeş ha ben ultimateye ihtiyaç duymuyorum home prenium kullanıyorum obaşka.. ama format atmadan önce ultimate kullanıodum farketmez neyse.. tak dvd yi f2 le biosa gir pc yi dvd rom üzerinden başlat tmm dır at formatı geç

Crazykopat
21-02-2011, 08:58   |  #5  
Yıllanmış Üye
142 mesaj

Piyasadaki tüm netbook larda Windows 7 Starter var.Hatta Android yüklü Toshiba marka netbooklar da var.Netbooklara Windows Starter yüklemelerinin tek nedeni maliyeti düşürmek değil herhalde.Bebe bilgisayara bebe işletim sistemi gerek.Mantık bu.

KENAN_35
21-02-2011, 21:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
990 mesaj

haaa metbook diomuş notebook sandım ozaman sen ona win7starter bile kurma direk xp yada win98 kur anca kaldırır.. arkadaşlardan var kullanan netbook 1gb ramli olan win7 starteri bile kasıo ama 2gb ramli olandan almışsan kur.. 1gb ramlise kesinlikle xp yap

MixSir
25-02-2011, 17:21   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

Netbook'um bu:

RAM: 2GB DDR III 1333 MHZ 
İşlemci: INTEL ATOM N455 1,66GHZ 667MHZ

Sizce win7 kaldırmaz mı bana gayet iyi çalışır gibi geldi.. 

Alıntı: alisdt  
Bunun için sana bir işletim sistemi (iso paketi) bir de windows 7 usb-dvd download tool programı gerekiyor
İlkin usb'yi biçimlendir
Programı aç iso'lu windows 7 yi göster sonra usbyi göster ve next next....usb'yi 5dk'ya format için hazır hale gelecek (windows 7 yi usb'ye boot halinde kopyalayacak)
Ama netbook'um Free-DOS.. Böyle olması bu işlemi uygulamama engel olur mu?

Kapalı Hesap (154666)
25-02-2011, 19:25   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Free dos satılan bilgisayarların driverlerinin de verilmesi gerekir. İstediğin işletim sistemin kurabilmek için driver cd lerine ihtiyaç duyacaksın. (Linux hariç)

MixSir
25-02-2011, 20:19   |  #9  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: alisdt  
İlkin usb'yi biçimlendir
Win7 dvd'mi iso ya çevirdim ama şu program bu iso yu kabul etmiyor bende iso win7 indiriyorum şu an bakalım bir de onu deniyeceğim..

Alıntı: mr_yamyam  
Free dos satılan bilgisayarların driverlerinin de verilmesi gerekir. İstediğin işletim sistemin kurabilmek için driver cd lerine ihtiyaç duyacaksın. (Linux hariç)
Evet, driver cd si elimde. Ama driver kurmak için önce işletim sistemi lazım gerekmez mi Ağzı kulaklarına varıyor

doktormert
25-02-2011, 21:02   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
185 mesaj

arkadaşım yapacağın işlemleri söylüorum sana;
1)win7 dvd'ini bir arkadaşının bilgisayarında veya bir internet kafede nero, poweriso gibi programlar yardımıyla .iso formatına çevir.Formatın .iso olduğundan emin ol.
2)flash belleğini fat32 formatında biçimlendir.
3)windows 7 usb-dvd download tool aracını kullanarak .iso dosyanı flash belleğine entegre et.(microsoft'un sitesinde bulabilirsin)

4)netbook'unun bios ayarlarına girip boot menusunden usb'yi 1.sıraya koy.
5)hazırladığın flash disk'i netbook'a takıp bilgisayarını başlat.
Gerisini windowsla halledersiniz =))

ayrıca ufak bir not. netbook kullanacağın için işlemci hızı düşük olacak bu yüzden ultimate'e falan girme.netbook'larda win7 starter tercih ediliyor ama ondan da çoğu özellik yok mesela masaüstü arkaplanını değiştirmene windows izin vermiyor. Home Basic kullanabilirsin.

Kapalı Hesap (154666)
26-02-2011, 02:58   |  #11  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: MixSir  

Evet, driver cd si elimde. Ama driver kurmak için önce işletim sistemi lazım gerekmez mi Ağzı kulaklarına varıyor
O zaman hiç dert etme
Hem CD kalıbıyla (iso) hem de usb boot ile rahatlıkla sistemi hem de istediğin işletim sistemini kurabilirsin.
Öneri: Eğer usb den kurmak istersen alacağın usb bellekte U3 boot özelliğinin olmasına özen göster. Windows kurarken çok işine yarayacaktır.

KENAN_0
26-02-2011, 06:28   |  #12  
Yıllanmış Üye
140 mesaj

flashtan atıcan