Netbook'lar: XP yerine 7 mi kullanılacak?

CHIP Online
31-10-2008, 11:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Steven Sinofsky, PDC 2008'de Windows Vista ve Windows 7 hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Netb ... lanilacak_9362.html

Resimlerle: Windows 7 Milestone 3 Pre-Beta ekran görüntüleri

PDC 2008 etkinliği sırasında Microsoft'un kıdemli başkan yardımcısı Steven Sinofsky'nin Windows 7'yi bir netbook üzerinde tanıttğından daha önce bahsetmiştik. Böylece firmanın Mini-PC piyasa segmentini Vista-halefi ile yeniden ele geçirmek istediği ortaya çıkmış oldu. Şimdiye kadar mini-laptoplar'da Linux veya eski Windows XP kullanılıyordu.

Eleştirmenler Vista'nın netbook sektöründeki başarısızlığını işletim sisteminin performans açlığına ve bellek kullanımıma bağlıyor. Sinofsky bir röportajda eleştirmenlere cevap verdi. Ona göre Vista'nın netbook'larda tercih edilmemesinin sebebi performans ve bellek kullanımı değil, zira bu cihazlar ilk olarak 8 GB SSD'ler ile yapılandırıldı. Bu disk boyutunda Vista'nın sürücü veri tabanı gibi hizmet öğeleri yeterince yer bulamıyordu.

Sinofsky'ye göre bugünkü alt seviye cihazların performansı ve sabit disk kapasitesi ise Vista için tamamen yeterli olurdu. Hatta DirectX 9 desteği sayesinde güncel netbook'larda Aero arayüzü bile problemsizce çalışabilirdi.

Microsoft temsilcisi Windows 7'de kullanıcıların depolama alanı tasarrufu yapmak için daha sonradan bileşen kaldırmaya gidebileceğini ekledi. Sinofsky: "Eğer daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız artık bunu daha kolay gerçekleştirebileceksiniz. Fakat kurulum sırasında değil, bilakis kurulumdan sonra."


Tüm konu: Netbook'lar: XP yerine 7 mi kullanılacak?

İzleyin: Windows 7 Pre-Beta - 1

Resimlerle: Windows 7 Milestone 3 Pre-Beta ekran görüntüleri

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Steve Sinofsky'nin açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?