Neyi Önerirsiniz?

hawk00rock
16-06-2011, 09:10   |  #1  
hawk00rock avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
87 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Sizce yeni bir masaüstü bilgisayarmı, yeni bir laptopmu alıyım yoksa sistem mi toplamalıyım? Alıcaksam ne kadarlık bir garanti süresi olmalı? Bütçesi uygun mu olmalı? Sizce yeni bir sistem toplamak mı daha pahalı, yeni bir bilgisayar mı?(özellikleri ve donanımı aynı olan)
Donanımlar aynı marka olmalımı? Bütçeyi arttırıp daha iyi bir şey mi almalıyım yoksa? Bu bütçeyi arttırma uzun sürebilir önemi yok. İstersen 2 yada 3 yıl. Sorulartım cevap verirseniz sevinirim arkadaşlar.

Minimum bütçe: 2000 TL Maximum: 2500 tl

firaristt
16-06-2011, 09:47   |  #2  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

Kısa kısa sorularını yanıtlayayım o zaman :) Öncelikle ne istediğini tam bilmiyorsun sanırım. Marka pc asla alma. Dün Forum İstanbul'da Saturn'de gözüme bi bilgisayar ilişti. Kasaya baktım Aerocool. Allah Allah Aerocool pc mi üretmeye başlamış diyecektim ki üstteki etikette Toplama pc yazdığını gördüm. i7 870, GTX 460 4GB ram vs. vardı. İyi güzel, dikkatimi psu çekti. o sisteme 550Watt dandik bir psu koyulmuş. 1900TL verip sistemi o psu ya emanet etmeye benim gönlüm el vermez.

Eğer bilgisayardan para kazanmayacaksanız veya hardcore oyuncu değilseniz çok para vermeniz uygun olmaz. Notebookların performansı özellikle oyun performansı aynı fiyattaki bir masaüstüne kıyasla bir hayli zayıf kalıyor. Türkiye'ye gelen bütün bilgisayarlar ve parçaları en 2yıl garantiye sahip olması gerekli. Ama 3yıl 5 yıl 7yıl olanlarda var tabii. Ama en az 2yıl garanti oluyor.

Toplama bilgisayar ile hazır bilgisayar arasında fark var elbette. Hazır bilgisayarlarda genelde özensiz veya orantısız bir sistem kuruluyor. Masaüstü sistemlerden örnek vererek açıklayacak olursak, 2000TL'lik bir masaüstü sistemde i7 işlemci, 8GB ram, giriş-orta seviye bir ekran kartı ve sisteme ucu ucuna yetecek güçte bir psu oluyor.Kasalar genelde daha küçük ve daha dar oluyor. Dolayısıyla büyük fan olmadığı için küçük fanlar hem çok ses yapıyor hemde sistemi yeterince soğutamıyor. Toplama sisteme gelicek olursak, yine 2000TL'lik bir toplama pc'de AMD x6 veya intel Sandy Bridge i5 2500K işlemci, 4-8GB ram, iyi bir ekran kartı, hızlı bir HDD (hatta biraz daha zorlarsak SSD bile olabilir) iyi bir anakart ve sisteme limitlerine kadar oc yapsanızda yetecek güçte bir psu oluyor. Büyük ve geniş bir kasa, iyi bir soğutmaya sahip olur. Hazır bilgisayarlar, bilgisayar konusunda pek bilgisi olmayan, oradaki satıcılara güvenilerek(satıcı da ellerini ovuşturarak) alınan ve 1-2 sene sonra yetersiz kalan veya sorunlar çıkarmaya başlayan sistemler oluyor. Kasa içi soğutma iyi olmadığı için parçaların aşırı ısınmasından dolayı garanti süresi bitene kadar idare edecek şekilde oluyorlar ve kasanın içerisinde zamanla biriken toz ısıyı daha da arttır ancak garanti olduğu sürece kasayı açamazsıız dolayısıyla en küçük bir şeyde servise yolunuz düşer.

Donanımların aynı marka olmasına gerek yoktur, ki zaten olamaz. İşlemci tarafında AMD ve intel, anakart tarafında Asus-MSI-Gigabyte, e.kartı tarafında AMD ve Nvidia tabanlı olmak üzere 2 grup oluşuyor. AMD tarafında MSI, Gigabyte,Asus, XFX,Sapphire, PowerColor, Nvidia tarafında ise Zotac, Gigabyte, MSI, Evga, Leadtek gibi firmalar mevcut.Diğer donanımları da sayacak olursak bayağı bir uzayacak. ama kısaca, Ram olarak Gskill,Corsair, HDD olarak WD ve Samsung tavsiyemdir :) SSD'lerde OCZ ilk tercih edilcek firmalardandır.

Şimdi size bir kaç sorum olacak. Ona göre ne alacağınızı ve nasıl alacağınıza karar verelim :) Notebook alıp taşıyabilmek mi istersiniz yoksa, sabit bir yerde, daha güçlü bir sistem mi? Bilgisayarı(Notebook veya masaüstü fark etmez) ne için kullanıcaksınız?

Son Düzenleme: firaristt ~ 16 Haziran 2011 09:50
hawk00rock
16-06-2011, 22:46   |  #3  
hawk00rock avatarı
OP Üye
87 mesaj

Bu kadar güzel bir açıklama için teşekkür ederim. Sabit bir yerde daha güçlü bir sistem, oyunlar için güçlü bir ekran kartı benim için çok iyi olur. Ben bunu kullanmayı planlıyorum. Bilgi verdiğin için yeniden teşekkür ederim. Gerçekten çok net bir açıklama yapmışsınız.

firaristt
17-06-2011, 19:52   |  #4  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

Monitör gerekli mi? Kasa ve içerisindeki parçalar haricinde gereken başka bir şey var mı? (Klavye, mouse, hoparlör vs.) Sistemi oyun için kullanacaksanız büyük monitör ve iyi bir klavye mouse seti güzel olur :) Tabii o zaman biraz daha tuzlu olur o ayrı.(Razer tavsiyemdir :D )

Monitör lazım mı bilmiyorum ama monitörde dahil şöyle bir sistem çıktı:

İntel Sandy Bridge i5 2500K 475TL
Asus P8P67 Pro 434TL
MSI Twin Frozr III HD6950 2GB 667TL
Gskill RipjawsX DDR3 4GB(2x2GB) 1333MHz CL7 Low Voltage 1.5V 111TL
Samsung 1TB 7200Rpm 32MB Cache Sata 2 (HD103SJ) 114TL
Asus 24x LightScribe DWD-RW 56TL
Cooler Master HAF 912 Plus + Cooler Master GX750Watt 80+ PSU 368TL
Acer 21.5" FULL HD LED 12.000.000:1 Analog(VGA) 292TL

Hepsi Toplam: 2517TL tutuyor.

Sistem rahatlıkla 3-4yıl sorunsuz kullanılabilir. Babalar Gününde(Bu pazar. Yani 19'unda)indirim olursa öyle veya daha sonra dolay kuru düştüğünde alınabilir :)

hawk00rock
17-06-2011, 22:42   |  #5  
hawk00rock avatarı
OP Üye
87 mesaj

Bilgi verdiğin için teşekkürler :) Saol kardeş çok yardımın dokundu

firaristt
18-06-2011, 09:42   |  #6  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

Bir şey değil :) Yardımım dokunduysa ne mutlu bana.