Niburu gezegeni geliyor mu?

CHIP Online
09-12-2012, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sonunda NASA bile, resmi bir açıklama yaptı: 21 Aralık'ta kıyamet kopacak mı; kopmayacak mı?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/nib ... liyor-mu_37427.html

Beş NASA bilim insanı, 21 Aralık hakkındaki sorulara cevap verdi.


21 Aralık'ta Maya'ların efsanelerinde geçen Niburu (Marduk) gezegeninin dünyaya çarpacağına inananların NASA ve ADB hükumetine gönderdiği mektupların sayısı artınca, NASA bir basın toplantısı düzenlemek zorunda kaldı. Beş bilim insanının düzenlediği toplantıda, tüm bu öykülerin insanlar tarafından uydurulmuş fantezi öyküler olduğu ve dünyaya yaklaşan hiçbir gezegenin olmadığı, Marduk efsanesinde, bu dev gezegenin 2008'ten itibaren dünyadan çıplak gözle görülebileceğinin söylendiği ama bunun da olmadığı hatırlatıldı.


Maya takviminin 21 Aralık 2012'de bitmesinin nedeninin, aynı bizim takvimlerimizin 31 Aralık gününde bitmesi gibi, Maya'ların inandığı periyodik astronomik döngünün sonu olduğunu da açıklayan bilim insanları, 21 Aralık'tan sonra, 22 Aralık günü Maya takvimine göre yeni bir astronomik dönemin başlayacağını vurguladılar. Ayrıca güneş ışınlarının 3 gün boyunca kesileceği söylentisine dair de hiçbir bilginin olmadığını, geçmişte de bunun yaşanmış olduğuna dair hiçbir bulgunun olmadığını anlatan bilim insanları, güneş ışınlarını durdurabilecek hiçbir fiziksel açıklamanın da yapılamadığını, tüm bunların, geçmişte masal anlatmayı seven o dönemlerin fantezi yazarlarının yarattığı masallar olduğunu ve kulaktak kulağa bugüne kadar ulaşan eski masallar olarak kalması gerekiğini de vurguladılar.


Nasa bilim insanları, özellikle küçük çocukların kendilerine korku dolu mektuplar yazdığını gördüklerini ve çocuklara bu korkuyu yaşatmanın büyük haksızlık olduğunun da altını çizerek, yetişkinlerden ve medyadan daha duyarlı ve dikkatli haberler yapmalarını talep ettiler.

Tüm Konu: Niburu gezegeni geliyor mu?

Kaynak: www.chip.com.tr