Nokia mı ? Samsung mu ?

PCKoLiK BeRKaY
18-08-2010, 11:34   |  #1  
PCKoLiK BeRKaY avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
542 mesaj

Evet arkadaşlar . Tartışıyoruz . Nokia mı ? Samsung mu ?

Anket
-MHG-
18-08-2010, 12:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
641 mesaj

Nokia'nın modelleri daha sağlam

O_uzHaN
18-08-2010, 12:44   |  #3  
O_uzHaN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,061 mesaj

nokia çok fazla arıza çıkartır başına bela alırsın

NoteBook
21-08-2010, 16:44   |  #4  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Bu sorunun tam cevabını vermek oldukça güç.
Çünkü bu iki telefon fiziki ve programsal yönleri ile yapısal olarak birbirlerinden oldukça farklı telefonlar.

Fiziki Yön :
Samsung fiziki yönden Nokia'ya göre her zaman daha başarılıdır.Bu sadece dış görünüş olarak değil sağlamlık ve ergonomi olarak da geçerlidir.Nokia telefonlar özellikle XpressMusic telefonlar ile birlikte plastik yumağına dönmüş durumda.Nokia'nın en sağlam telefonlarını eski 60 serisi olarak tabir ettiğimiz 6110 vs.. gibi telefonlar olduğunu görüyoruz.Bundan sonraki yıllarda Nokia'nın telefonlarının fiziki olarak bu kadar kalite düşüklüğü göstermesinin nedenlerinin en başında maddi boyut geliyor.
Burayı biraz açalım.Nokia özellikle 1999 ve sonrası yıllarda satış patlamaları yaşamaya başladı.5110,6110,3210 vs.. gibi telefonlarla yakaladığı bu satış patlamasına Samsung ve Motorola yavaş yavaş engel olmaya başladı.Çünkü insanlar özellikle Samsung marka telefonların yazılımlarının daha sağlam olduğunu gördüler ve Samsung 'a yönelmeye başladılar.Bu durumda Nokia , Samsung ve Motorola telefonlarının bütün özelliklerine sahip ve hatta onlardan daha üstün özellikleri olan ama onlardan daha ucuz olan telefonlar üretimine gitmeye başladı.Burada programsal yazılıma vereceği paradan kısamazdı.Ve kalktı fiziki özelliklerden kısmaya başladı.Parça kalitesini düşürdü.Sonuçta Samsung ve Motorola telefonların bütün özelliklerine sahip ama onlardan daha ucuz telefonlar üretmeye başladı.Özellikle genç kesimi fiziki kapak değişimi ile mest etti.Sadece kapağı değişebiliyor diye 3210 alan kaç tane insan var kimbilir.
Sonuç olarak, Samsung marka telefonu elinize aldığınızda bir karizma ve şekil güzelliği ile kalite görüyorsunuz.Ve bu telefonu bir cafe ortamına gidip masaüstüne koyduğunuzda insanların dikkatini çekebiliyorsunuz.Ama Nokia biraz daha oyuncak görünümü veriyor.Mesela yeni çıkan Nokia N8 marka telefon programsal olarak müthiş ama bir cafeye gidip masaya koyduğunuzda oyun konsolunu ya da tetris gibi bir el atarisini andırıyor.

Programsal Yön :
Samsung'un en büyük hatası fikir yönünden belirli kalıpların dışına çıkmıyor olması.Elinde bir programsal yazılımlar var ve bu yazılımları evirip çevirip yine aynı halinde telefonlara yüklüyor.Burada değişen sadece modeli üstün olan bir Samsung telefonun bir önceki modele göre 1-2 programcık fazlalığı olması.Ama Nokia burada müthiş bir atak içinde.Aynı anda Symbian 40 ve Symbian 60 işletim sistemlerine sahip olan telefonlar üretiyor ve her Nokia kullanıcısı kendisine uygun programlı telefonları alıyor.Burada Nokia'ya şapka çıkarmak gerekiyor.Çünkü, Nokia marka bir telefonu elinize aldığınızda, programsal olarak tatmin olabiliyorsunuz.Özellikle telefonu istediğiniz gibi kişisellleştirme ve programları ekleme - kaldırma gibi seçenekler ve de silinen programların çok basit bir şekilde yerine getirilmesi insana müthiş haz veriyor.
Ama Samsung için bu böyle değil.1 milyona yakın satış grafiği gösteren Samsung D880 Duos marka cift sim kartlı telefonun geri iade edilmesinin nedenlerinden birinin de ekrandaki saat bölümündeki bir türlü gitmeyen 1 CM büyüklüğündeki şerit olduğunu bilen var mıdır bilmem.Evet basit bir şey değil mi.Ama şikayetler şu : Telefonuma duvar kağıdı olarak bir resim yüklüyorum ve duvar kağıdı yapıyorum bu resmi ama resmin üst kısmında kocaman bir şerit var ve bu gitmiyor.
Evet çok basit şey gibi görünüyor.Ama Samsung'a büyük bir puan kaybettiriyor.Nokia ise böyle deği.Nokia marka telefona ister duvar kağıdı yükleyin ister başka bir şey isterseniz oturun kendiniz program yazın.İstediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz.

Profesyonel Bakış :
Bir telefona az ya da çok para verdiğinizde bu telefonu uzun bir zaman kullanmak istersiniz.İster dünyanın en çirkin telefonu olsun isterse elmas kaplama dünyanın en pahalı telefonu olsun.Çünkü maddi yönden kendinizi kısıtlamışsınızdır ve bir miktar para karşılığında bu telefonu almışsınızdır.Ve telefonu ilk elinize aldığınızda gerekirse yanınızdaki en sevdiğiniz insanı bile bir kaç saatliğine unutabiliyorsunuz.
Şimdi edebiyat kısmını geçelim işin.
Konumuza malzeme olan şey bir cep telefonu.Yani bir bakıma küçük bir bilgisayar.Eğer bir telefon hakkında yeterli bilgimiz yok ise o telefonu sırf görünüş için almak biraz boşa para harcamak gibi görünüyor.Samsung marka telefonların satışı da aynen bu şekilde.
Burayı açalım.Bugün Nokia marka cep telefonlarının işletim sisteminin nasıl bir yapıya sahip olduğu ve arıza durumunda ne yapılması gerektiğini bilmeyen insan sayısı gün geçtikçe azalıyor.Ve internette biraz derinlemesine araştırma yapıldığında Nokia marka cep telefonları için nasıl işletim sistemi yazıldığı bulunabiliyor.Bu Nokia için hem artı hem eksi bir puandır.Artı olması demek daha az servis işlemi demek.Eksi olması demek kullanıcıların Nokia'nın sırlarını daha çok öğreniyor olması demek.Ama ne olursa olsun eğer siz bir kişiye kendi ürettiğiniz telefonu satıyorsanız ve o kişi bundan memmun kalıyorsa bu sizin için keyif verici bir durumdur.Buradan gelelim Samsung'a.Samsung'un kendine has bir işletim sistemi var ve ben bugüne kadar Samsung marka telefonum için oturdum program yazmayı denedim diyen bir kişi duymadım.Sizin varsa ne mutludur size.Çünkü Samsung sanki devlet sırrıymış gibi kapalı bir kutu içerisinde bir program yazıp işletim sistemi haline getiriyor ve kullanıcılarına sunuyor.Bunun hem iyi hem kötü yönleri var.Eğer kullanıcı sizin ürettiğiniz işletim sisteminin nasıl bir şey olduğunu bilmezse telefonu fazla kurcalamaz ve çökme arıza gibi olumsuz durumlara yol açmaz.Ancak kullanıcı programlama hastası gibi bir şey ise bakar ki elindeki telefonun kodlarına işletim sistemi yapısına ulaşamıyor anında bir kenara bırakır ve ulaşabildiğine gider.
Burada bir de markalar yönünden bakalım.Bizim yani biz kullanıcıların sadece programsal yönden telefonları beğenip beğenmemiz markaların umrunda mı? Elbette umrunda.Symbian Os isimli Nokia'nın kullandığı işletim sistemi kullanıcılardan gelen istek üzerine geliştirilmiş ve uzun yıllar boyunca özellikleri ve versiyonları değiştirilerek kullanıcılara sunulmuştur.Ancak son zamanlarda özellikle HTC marka telefonların ortaya çıkardığı Android gibi kaynak kodları bilgisayar işletim sistemi kaynak kodlarına benzeyen ve bu sayede bilgisayarda yapabileceğiniz işlerin %90 telefonlarda da yapmayı sağlayan işletim sistemleri ortaya çıkınca Nokia da kendi çabaları ile Symbian Os yerine yeni işletim sistemleri aramaya çıkmıştır.Ama yine de Nokia Symbian Os ile elde ettiği başarı Samsung 'u solda sıfır bırakmıştır.
Bütün bunların yanında, özellikle Türkiye gibi,ulusal gayri safi milli hasılası kişi başına 3000 $ 'dan aşağıya olan kişilerin yaşadığı ülkelerde kişilerin almak istediği bir telefonda bütün özellikleri görmek istemesi telefon markalarının çok büyük sıkıntı çekmelerine yol açmıştır.Bu durumda birden fazla özelliği bir telefonda göstermek yoluna gitmişler ve sonuçta orta asıl işi iletişim olan ama aynı anda resim ve video çeken müzik çalan bir cihaz ortaya çıkmıştır.Smartphone.Ve bu özellikler bütün telefon markaları arasında sert rekabetlere yol açmıştır.Mesela diğer telefon markaları henüz VGA ile uğraşırken Nokia 2.0 Mp kamerayı ortaya atarak birden kameralı telefon satış grafiğini tavana çıkarmıştır.Ancak Samsung 3.0 çıkardığında bu kez Nokia marka telefonlar ikinci el rafları süslemeye başlamıştır.Bu savaşı Nokia 'nın 3.2 Carl Zeiss'ine Samsung 'un çift flaşlı led kamerası takip etmiş, Nokia 5.0 ' bulmuş , Samsung 8.0 'ı bulmuş ve en sonunda Nokia 12 mp 'e kadar çıkmıştır.Bakalım Samsung önümüzdeki günlerde ne yapacak.Ancak burada asıl söyemek istediğim şu.Elimizdeki telefon konuşmaya ve sms göndermeye göre yapılmış olan bir cihaz aslında.Yani temel işlevi bu.Yurt dışında özellikle iş adamlarının kullandığı telefonlarda artı özellik olarak sadece net özelliği olan telefonlar kullanıldığını görüyoruz.Bu adamlar tabi ki kameralı telefon da kullanıyorlar.Ama sadece hafta sonları ya da gezintiye çıktıklarında.Yani eğer bir kişinin maddi sınırı var ise elindeki para ile her şeye sahip tek bir cihaz almak ister.Samsung ve Nokia markaları bu durumu çok iyi kullandılar yıllarca ve kamera, video,net vs.. gibi bir çok özelliği barındıran telefonlar ürettiler ve sattılar kullanıcılara.
Ama kullanıcılar burada bir şeyi unuttular! Aldıkları telefonların özellikleri ne kadar artarsa dayanıklıkları o kadar azalıyordu!! Bunu kimse düşünmedi belki de.Düşünün bundan 10 yıl önce üretilmiş olan Nokia 3310 marka telefon hala kullanılabiliyor.Ama bundan 6 yıl önce üretilen Nokia 3230 artık yavaşlıyor ve kitleme yapıyor.Çünkü yeni programlara uygun değil.Kullanan kişi de yeni telefon almak yerine yeni programları eski telefona yüklemeyi düşününce ortalık karışıyor.
Burada kardeşim çok program olmasın mı diyebilirsiniz.Buna asla karşı değilim.Ama diyorum ki eğer alacağınız telefon eğer iş için kullanıcılacak bir telefon ise konuşma ve sms göndersin yeter.Yani 100 TL verseniz de olur.Ama eğlenmek için kullanıyorsanız o ayrıdır.Ama burada şu da var ki asıl önemli olan da budur bence , 1000 TL verdiğiniz telefonun eposta özelliğini kullanmıyorsanız o 1000 TL'yi boş yere vermişsiniz demektir.

Tekrar Nokia - Samsung 'a dönelim.Ve sözleri sonlandıralım.

Sonuç :
Eğer almak istediğiniz telefonda sizin için asıl önemli olan şekil ve fiziki dayanıklılık ise Samsung.
Eğer almak istediğiniz telefonda sizin için asıl önemli olan programsal özellikler ise Nokia.

Atilla Sarıtaş
21-08-2010, 19:00   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj
Alıntı: O_uzHaN  
nokia çok fazla arıza çıkartır başına bela alırsı
Tam tersi. Bende Nokia 6600 var mesela 7 senedir kullanırım bi kere bile telefoncuya gitmedi o telefon. Defalarca format attım, hafıza kartı biçimlendirdim, codec attım, program attım, oyun attım, tema attım en ufak bi sorun olmadı. 1-2 telefonda sorun çıktı diye koca firmaya mal etmeyin. Kasa ve yazılımsal destekde Nokia'dan üstün yok. F/P olarak Samsung daha ağır basıyor o ayrı.

Phoenix_
23-08-2010, 11:03   |  #6  
Yıllanmış Üye
895 mesaj

sony ericson akar beyler.ccc sony ericson ccc :D :D :D

gerçekten de sony ericson un hem özellik hem de ergonomi olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum.

sağlamlığı biraz hafif gibi ama olsun.üstünde tepinmessen sorun yok.

onurrT
23-08-2010, 12:27   |  #7  
Yıllanmış Üye
288 mesaj

ccc nokia reyiz ccc

Flame Drago
27-08-2010, 17:07   |  #8  
Yeni Üye
36 mesaj

nokia dan yanayım ama samsungun oyunları da bi başka oluyo :D

Kapalı Hesap (113439)
29-08-2010, 23:12   |  #9  
Kapalı Hesap
464 mesaj

nokia...

çetinşahin
05-09-2010, 16:44   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

Nokıa 6630 kullandım yıllarca sorun çıkmadı.sıkıldım sattım.satalı 8 ay oldu.samsung L700 kullandım oda gayet sağlam ve de sorunsuz.ama son zamanlarda kullanan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla nokıa servise çok gidiyor vede servis hizmetleri bizim buralarda (Mersin-Adana) iyi değil galiba arkadaşlarım memnun değiller.sonuç olarak,Samsung sağlam telefon.bende katılyorum samsung diyorum.yeni telefon alırsam yine samsung alırım.iyi günler herkese.

CarlJohnson
05-09-2010, 19:24   |  #11  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

şu anki karsılastırmalara vs bakarsak bence samsung biraz daha onde gibi..nokia nedense ilginc sekilde düşüşe gecti ve cıkardıkları modellere hep birseyler eksik kalıyor.samsung daha hitap eden bir tel gibi duruyor su an..ama genel olarak nokia derim..son zamanlarda samsungun ustunlugu var gibi..ozellikle N8 amoled ekran vs diye gelirken cozunurlugunun dusuk olması goruntu olarak cok hos durmaması vs ozellikleriyle biraz puan kaybetti gibi..diger yandan samsung galaxy s ve sony ericsson xperia x10 var..benim su anki favorilerim bunlar ve 1 2 hafta içinde tel degistirebilirsem ikisinden birini alıcam..xperia x10 kullandım bugun kurcalama fırsatım oldu kesinlikle cok güzel bir telefon..ama galaxy i bekliyorum :) turkcell e gelsinde bir kurcalayalım