Nokia N900 mü? Yoksa İphone 3 GS mi?

omergktp03
10-02-2010, 02:15   |  #1  
omergktp03 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

İyi günler Chip forum takipcileri yeni telefon alıcam ama Nokia N900 le iphone 3GS arasında kaldım sitede daha önce N97 le iphone karşılaştırmasında iphone üstün gözüküyordu ama şimdi N900 cıktı kafam allak bullak oldu fikirlerinizi bekliyorum...ŞaşkınŞaşkınŞaşkın

alper35.5
10-02-2010, 05:31   |  #2  
alper35.5 avatarı
Yıllanmış Üye
390 mesaj

iphone a verilen paraya acıyorum şahsen..bu benim şahsi düşüncem tabiki.alternatif model düşünmez misin?

Göktürk
10-02-2010, 06:22   |  #3  
Yeni Üye
38 mesaj

bence nokia linux maemo açık mobil işletim sistemi ile geliyor debian tabanlı hızlı esnek kararlı sağlam değiştirilebilir özelleştirilebilir yepyeni bir sistem ve telefon tavsiye ederim iyi günler.

xxömür
10-02-2010, 10:07   |  #4  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

yepyeni bir sistemden önce hali hazırda bilinen ve naısl bir telefon oldugunu kanıtlamıs olan iphone u tercih etmeni öneririm özellikle müzik dinliyorsan baska telefon arama

omergktp03
10-02-2010, 13:44   |  #5  
omergktp03 avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj

Göktürk benimde kafama takılan o zaten Nokia N900 çok yeni bi telefon ama iphone kalıplaşmış bir telefon birde nokia N900 u kullanırken bana iphonedeki tadı vericekmi?

xxömür
11-02-2010, 11:44   |  #6  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

hiç bir telefonun ekranı iphone gibi değil hiçbir teefonun hareket sensörleri iphone un ki gibi calısmıyor.hiç bir telefonun uygulama yazılım desteği iphone unki kadar değil,hiçbir telefonun ses kalitesi(kulaklı) iphone un ki kadar değil,hiçbir telefonun aksesuar destegi ve çeşitliliği iphone unki kadar değil,hiç bir telefon iphone kadar kişişelleştirelemiyor.hiç bir telefon iphone kadar oyun keyfi vermiyor,hiç bir telefon iphone kadar kolayca ve zararsız satılamıyor,ve hiçbir telefonu tv ye baglayıp oyunları tv den oynayamıyorsunuz.

xxömür
13-02-2010, 13:37   |  #7  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj
Alıntı: ondorax  
[al?nt?="xx?m?r;Y828368"]
hi? bir telefonun ekran? iphone gibi de?il hi?bir teefonun hareket sens?rleri iphone un ki gibi cal?sm?yor.hi? bir telefonun uygulama yaz?l?m deste?i iphone unki kadar de?il,hi?bir telefonun ses kalitesi(kulakl?) iphone un ki kadar de?il,hi?bir telefonun aksesuar destegi ve ?e?itlili?i iphone unki kadar de?il,hi? bir telefon iphone kadar ki?i?elle?tirelemiyor.hi? bir telefon iphone kadar oyun keyfi vermiyor,hi? bir telefon iphone kadar kolayca ve zarars?z sat?lam?yor,ve hi?bir telefonu tv ye baglay?p oyunlar? tv den oynayam?yorsunuz.
[/al?nt?]

arkada??m dalga ge?iyor olmal?s?n. hareket sens?r? ve m?zik hakk?nda do?ru diyor olabilirsin ama iphone un ki?iselle?tirilmesi ve uygulama yaz?l?m deste?i! konusunda ?ok yan?l?yorsun.. chip online da apple ?n sa?ma sapan nedenlerle yaz?l?m ve uygulama engellemesi konusunda bir?ok yaz? ve haber bulunmaktad?r.apple ?n da microsoft gibi tekelci bir firma oldu?unu ve hi?bir zaman ?zg?rce yaz?l?m y?kleyemeyece?inizi unutmay?n?z. ayr?ca iphone un zarars?z sat?ld???n? d???n?yorsan?z yan?l?yorsunuz. zira iphone un kasas? sa?lam olmas?na ra?men arkas? telefonun ?an?na yak??mayacak derecede kolay ?izilmektedir. piyasada sat?lan herhangi bir telefon koruyucu film tabakas? almaz iseniz telefonunuz kullan?m titizli?ine g?re tahminimce 3 ila 12 ay aras?nda ?izilecektir ki kendi tecr?bemi aktar?rsam telefonu ald???m zaman maksimum 1 ay koruyabiliyorum. sonras?nda ise dikkatsizlik ve yeni? telefona azalan ilgi nedeni ile telefon ?izilmeye ba?l?yor...ayr?ca iphone un m?zik ve kulakl?k konusundaki ba?ar?s? hepimizin bildi?i gibi d?nyada ?ok tutulan ipod serisinden gelmektedir. ama sanm?yorum ki ipod kulakl??? ile yine ayn? giri?e sahip ba?ka bir kulakl?k aras?ndaki fark? anlayabilesiniz.. e?er bir g?n o telefona o paray? verebilecek d???nceye sahip olursam bilin ki i?inden ??kan kulakl??? kullanmam gider kendime g?zel bir sennheiser al?r?m.bence iphone un sim kart tak?labilen bir ipod touch tan fark? yoktur.

gelelim N900 e:
apple a tekelci deyipte nokia n?n s?tten ??km?? ak ka??k oldu?unu iddia etmek ve d???nmek elbette ki yanl?? olacakt?r. nokia da hepimizin bildi?i gibi eski tekelcilerdendir. zaten ?uan ki pazar pay? da bunu g?zler ?n?ne sermektedir. ama en son telefonu olan N900 de symbian i?in diretmek yerine linux maemo gibi ?zg?r tabanl? bir mobile i?letim sistemini kullanm?? olmas? beni ?ok sevindirdi. ??nk?? N900 gibi bir amiral gemisi ile birlikte a??k kaynak kodlu ve linux tabanl? maemo yu kullanacak olmam?z hem telefonun adeta kendi kendini geli?tirecek olmas? y?n?nden hemde telefona geli?tiriciler taraf?ndan yaz?lan ve be?endi?imiz her program? y?kleyebilecek olmam?z y?n?nden ?ok isabetli bir karard?r. b?ylece N900 ?ok daha h?zl? ve kararl? olacakt?r. en g?zeli de symbian kullan?rken ki gibi internette dola??rken chip online forum gibi g?venilir forumlarda buldu?umuz maemo i?in yaz?lm?? programlar? y?kleyerek tamamen kendi kullan?m?m?za g?re ?zelle?tirebilecek olmam?zd?r.

uzun laf? k?sas?, hava atmak i?in iphone, geri kalan her?ey i?in N900 :)

Yazdıklarını biraz zor okudum ama okudum biraz garip cıkmıs ama neyse iphone icin yazılım detsgi gercekten cok yazılım derken su sekilde iphone kadar uygulama ve oyunu olan kac tane telefon var en basiti app store daki uygulamaların sayısına bakabilirsin ve daha niceleri
kişişelleştirmeye gelince ben iphone un değiştirmedik hiçbir yerini bırakmadım yetenek ve ilgi meselesi
ve su ana kadar rahat en az 10-12 tane iphone değiştirmişimdir ve hiç birinde zarar etmedim ya aldıgıma yada genelde daha fazlasına sattım ve kullandıgımda yanıma kar kaldı buda maharet ve bilgi işi
ayrıca 6 aydır kullandıgım iphone umun ön camında kılcal dahi cizik yok bi tane iinvisileshield alıp kapladınızmı daha ne dert kalyor cizilicek diye nede tasa
ayrıca evet iphone un orjinal kulaklıgı vasat ama bende sony ve sennheiser kulaklık kullanıyorum ve en iyi ses aldıgım cihaz bu ve iphone un orjinal kulaklıgındaki tek tus ile sarkı durdurma değiştirme pause ve mikrofon özelligini o kadar kücük boyutta hangi telefonun kulaklıgı saglıyor

Son Düzenleme: xxömür ~ 13 Şubat 2010 13:40
sagopakajmer485
28-02-2010, 23:51   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

usta daha video çekme özleliği yeni gelen bi telefon bu iphone,
iphonenun gelişmesi için en az 3 seri daha çıkmalı sen normal tellfonla yaptığın işllemi yapamassın şarkı yolluyamassın korsanı engellemek için bluetoothla müsic yolluyamıyosun ve pcden yüklerken binbir işlemi var nokia tek gözümde...

irfankodal
02-03-2010, 11:44   |  #9  
Taze Üye
11 mesaj

Merhaba,Uzun süredir N900 ü takip ediyorum,sanki özellikleri iphone 3gs den fazla gibi.TR de henüz satılmıyor galiba.Bence IPHONE 4GS ile kıyaslama yapmak lazım.Kullanan varsa kullanım bilgilerinide almakta fayda var.Gelir gelmez ikisinden birine karar vereceğim.

h.ozgur
19-03-2010, 11:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

bildiğim kadarıyla N900 Türkiye'de satışa sunulmayacak. bu durumda ya dışarıdan getireceksin yada İphone alacaksın. Ha bana sorarsan Htc Hd2 hepsini üfler de geçer.<

webhamsterrr
24-09-2010, 04:28   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: xxömür  
hiç bir telefonun ekranı iphone gibi değil hiçbir teefonun hareket sensörleri iphone un ki gibi calısmıyor.hiç bir telefonun uygulama yazılım desteği iphone unki kadar değil,hiçbir telefonun ses kalitesi(kulaklı) iphone un ki kadar değil,hiçbir telefonun aksesuar destegi ve çeşitliliği iphone unki kadar değil,hiç bir telefon iphone kadar kişişelleştirelemiyor.hiç bir telefon iphone kadar oyun keyfi vermiyor,hiç bir telefon iphone kadar kolayca ve zararsız satılamıyor,ve hiçbir telefonu tv ye baglayıp oyunları tv den oynayamıyorsunuz.
hıc bır telefon ıphone gıbı degıl haklısın tek ıphone ınsanı kazıklar hıc bır telefon sensoru demıssın htc veya elıne bır n900 aldın mı  uygulama demıısın ben forumlarda bınlerce adet ıphone programı gormedım ama bınlerce nokıa a-z uygulama gordum kı n900 ve ıphone 4 ve eskı htc hd2 kullanıcıyım ama nokıa kadar program bol olan bı marka gormedım ses kalıtesı demıssın nokıa nın bır cok musıc paketlı telefonu ıphone katlıyo bu bı gercek kısısellestırmeye gelırsek ıphone tam bı rezzıllıktı benım ıcın kı evımde kullandıgım pc mac bana kullanmasını bılmıyosundur gıbı bı sacmalık yapma oyun keyfı derken bana 5800 bıle ıphone dan daha cok zevk verdı acıkcası satılma konusuna gelırsek nokıa nın cıgır acmıs telefonları vardır kı ıphone bu pıyasaya nokıa ya kafa tutmak ıcın gırdı (pekte beceremedı bence yapmasında) tv baglanmaya gelınce ben ıphone da goremedım goren varsa soylesın hd vıdeo cekıpde tvde ızlesın oyun demıısın kı nokıa nında telefonları tv baglanıyo arastırsan bıraz n95 te bıle oldugunu gorursun :D n900 gerek yok aksesuar derken ıphone nun stereo bluethoot kullaklıgı varmı yoksa yok banamı boyle gelıyo sımdı gelelım ıphone evet guzel hos telefon ama o telefonu anncak dedem kullanır ve smdı o kullanıyo cunku yerıne n900 aldım gayet sacma bı telefon 2 tane ıphone da benım ıcın bır fıyasko oldu vıdeo yok olanlarda vıdeo cekıyo dıyebılıcek bı yanı yok muzık demıssın sen hayatında wıfı uzerınden medıa player yonnetıgın varmı he bıde su var ekran demıssken n900 ekran ıphone kadar basarılıdır htc den hıc bahsetmeme gerek yok cunku htc bır dunya devı ve tum telefonların ıslemcısını htc uretır buda bı gecek n900 alıcak ve almıs arkadaslarıma hayırlı olsun alıcak arkadasımada tavsıye ederım benı ıphone dan gercekten sohutan bı telefon oldu
saygılar .....

webhamsterrr
24-09-2010, 04:33   |  #12  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: h.ozgur  
bildiğim kadarıyla N900 Türkiye'de satışa sunulmayacak. bu durumda ya dışarıdan getireceksin yada İphone alacaksın. Ha bana sorarsan Htc Hd2 hepsini üfler de geçer.<
durumu olan arkadaslar gercekten hd2 almasını tavsıye ederım h.ozgur un dedıgı gıbı ufler gecer ıphone ve nokıanın yaptıklarını htc yıllar once yapmısttı yurt dısına gıdıp geldıgım ıcın telefon cok degıstırıyorum ıphone 4 nokıa n900 (kullanmaktayım) htc hd2  kullandım ama htc hd2 mı satmak zorunda kaldım cunku garantı meselesı var dolması yuzunden ama alıpta satmak ıstemedıgım tek telefonum htc hd2 dı :S ımkanım olursa n900 satıp yenıden almayı dusunuyorum

Son Düzenleme: webhamsterrr ~ 24 Eylül 2010 04:36
Utkuu
12-10-2010, 18:09   |  #13  
Yeni Üye
33 mesaj

N900 güzel , ama ıphone hiç kullanmadım..

omergktp03
20-10-2010, 08:20   |  #14  
omergktp03 avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj

arkadaşlar uzun bir araştırma sonucu iphone 4 sahibi oldum gerçekten kullanışı güzel benim isteklerime cevap veren bir telefon tasarım acısındanda cok şık benim tavsiyem iphone 4 dür.. :)

bilgehankalkan
31-10-2010, 20:59   |  #15  
Yıllanmış Üye
197 mesaj
Alıntı: webhamsterrr  
hıc bır telefon ıphone gıbı degıl haklısın tek ıphone ınsanı kazıklar hıc bır telefon sensoru demıssın htc veya elıne bır n900 aldın mı  uygulama demıısın ben forumlarda bınlerce adet ıphone programı gormedım ama bınlerce nokıa a-z uygulama gordum kı n900 ve ıphone 4 ve eskı htc hd2 kullanıcıyım ama nokıa kadar program bol olan bı marka gormedım ses kalıtesı demıssın nokıa nın bır cok musıc paketlı telefonu ıphone katlıyo bu bı gercek kısısellestırmeye gelırsek ıphone tam bı rezzıllıktı benım ıcın kı evımde kullandıgım pc mac bana kullanmasını bılmıyosundur gıbı bı sacmalık yapma oyun keyfı derken bana 5800 bıle ıphone dan daha cok zevk verdı acıkcası satılma konusuna gelırsek nokıa nın cıgır acmıs telefonları vardır kı ıphone bu pıyasaya nokıa ya kafa tutmak ıcın gırdı (pekte beceremedı bence yapmasında) tv baglanmaya gelınce ben ıphone da goremedım goren varsa soylesın hd vıdeo cekıpde tvde ızlesın oyun demıısın kı nokıa nında telefonları tv baglanıyo arastırsan bıraz n95 te bıle oldugunu gorursun :D n900 gerek yok aksesuar derken ıphone nun stereo bluethoot kullaklıgı varmı yoksa yok banamı boyle gelıyo sımdı gelelım ıphone evet guzel hos telefon ama o telefonu anncak dedem kullanır ve smdı o kullanıyo cunku yerıne n900 aldım gayet sacma bı telefon 2 tane ıphone da benım ıcın bır fıyasko oldu vıdeo yok olanlarda vıdeo cekıyo dıyebılıcek bı yanı yok muzık demıssın sen hayatında wıfı uzerınden medıa player yonnetıgın varmı he bıde su var ekran demıssken n900 ekran ıphone kadar basarılıdır htc den hıc bahsetmeme gerek yok cunku htc bır dunya devı ve tum telefonların ıslemcısını htc uretır buda bı gecek n900 alıcak ve almıs arkadaslarıma hayırlı olsun alıcak arkadasımada tavsıye ederım benı ıphone dan gercekten sohutan bı telefon oldu
saygılar .....
Forumlardan önce iTunes'i indir bak bakalım A'dan Z'ye mi 0'dan Sonsuz'a mı uygulama var iPhone için.