Nokia'nın hedefinde o var!

CHIP Online
30-11-2012, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Nokia, son zamanlarda çok zor günler geçiren cep devine son darbeyi vurmak üzere...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/nokia-nin-hedefinde-o-var_37262.html

Resimlerle: Karşınızda Çin işi BlackBerry - Nokia kırması

2012 yılı, teknoloji dünyası açısından adeta "patent savaşları" yılı oldu. Apple'dan Samsung'a, Google'dan HTC'ye kadar birçok dev isim savaş meydanlarında -yani mahkeme salonlarında- hatırı sayılır günler hatta aylar geçirdi.


Taş ve sopalarla olmasa da belgelerle devam eden patent savaşlarına bir yenisi daha eklendi. RIM ve Nokia, kaderlerini mahkeme tokmağına bağlayan son iki isim oldu. Nokia, BlackBerry telefonların Amerika, İngiltere ve Kanada'da yasaklanması için mahkemeye başvurdu.


Finlandiyalı dev, halihazıra piyasada bulunan BlackBerry telefonların, kullandığı Wi-Fi teknolojisiyle patent ihlali yaptığını savunuyor. Daha önce de mahkemeye taşınan davada Nokia haklı bulunmuş ancak RIM, Nokia'ya herhangi bir patent bedeli ödemeyi reddetmişti.


RIM, bir önceki patent anlaşmasının Wi-Fi patentini de kapsaması gerektiğini, dolayısıyla ikinci kez ücret ödemek istemediğini belirtti. Ancak söz konusu davayla sorumlu Stockholm Ticaret Odası, RIM'in bu itirazını reddetti.


RIM'in mali açıdan zor bir yıl geçirdiği ortada. BlackBerry 10'la birlikte biraz olsun kıpırdama yaşasa da, şirket zarar üstüne zarar açıklıyor. Dolayısıyla Nokia'nın BB cihazları yasaklatma isteği gerçekleşirse, bu bir anlamda RIM'in sonu olabilir.

Tüm Konu: Nokia'nın hedefinde o var!

Resimlerle: Karşınızda Çin işi BlackBerry - Nokia kırması

Kaynak: www.chip.com.tr