Nokia & Skype: Cepte ucuz konuşma devri

CHIP Online
19-02-2009, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ucuz cep aramasının yolu açıldı: Bu işbirliği cep telefonu sahiplerini çok sevindirecek...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Noki ... ma-devri_11011.html

Nokia ve Skype firmaları bir iş ortaklığına gidiyor. Firmalar MWC etkinliğinde yaptıkları duyuruda ilerde tüm Nokia cep telefonlarına standart olarak Skype'ın entegre edileceğini belirttiler. Finlandiyalı cep telefonu devi internet-telefonunu cihazlarının adres defterine kadar bağlamak istiyor.

Böylece ek bir program başlatmadan ucuz internet aramaları ve anında mesaj gönderimi yapılabilecek. Aynı zamanda kişi o anki durumunu menüden ayarlayıp listesindeki diğer kişilerin görmesini sağlayabilecek (Presence hizmeti). Nokia ilk önce N-serisini Skype ile donatmak istiyor. Başlangıç olarak yaz aylarında piyasaya çıkacak olan N97 kullanılacak.

Fakat Nokia ve Skype'ın şebeke operatörlerinin koyduğu birçok VoIP yasağını nasıl savuşturacakları ise henüz belli değil. Şu anda birçok operatör cep telefonu sözleşmelerinde Voice over IP hizmetinin kullanılmasını yasaklıyor çünkü bu yüzden daha düşük gelir elde etmekten korkuyolar.

Tüm konu: Nokia & Skype: Cepte ucuz konuşma devri

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Skype yazılımını kullanıyor musunuz?

Banned
19-02-2009, 18:24   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
347 mesaj

beyler bilgisayarla çok uğraşan ama cep konusunda çok az şey bilen birisi olarak soruyorum cepler ve kablosuz modemler arasında bağlantı olabiliyor mu oluyorsa nasıl oluyor...yani evimde kablosuz modemim varsa sadece cep telefonumu kullanarak internete girebilir miyim...yukarıda ki haberde skype var demiş ama ne kadara gelir konuşmak hiçbir fikrim yok desem yeridir bildiğim kadarıyla cepten internete girmek türkiyede şu an çok da yapılası birşey değil...

Fattur
19-02-2009, 21:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

wakefield telefonun destekliyorsa girebilirsin.Ben WM 6 da girmeyi öğrendim gibi birşey Kahkaha

Banned
19-02-2009, 21:09   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
347 mesaj
Fattur
wakefield telefonun destekliyorsa girebilirsin.Ben WM 6 da girmeyi öğrendim gibi birşey Kahkaha
henüz wm6 destekleyen bir telefon almadım ama giriliyorsa yine de bu iyi bir başlangıç olabilir..

Fattur
20-02-2009, 22:12   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

bende almadım emulator ile kullandım.Bir tanıdıkta da denedim Kahkaha