Norebook için nasıl bir Tv Kartı tercihi

HPQ-User
04-06-2008, 13:03   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

server_bedi sormuş:
İyi günler...
Notebook için bir tv kartı almak istiyorum; fakat benim için çok yeni bir alan ve bazı konularda bilgi almam gerekiyor.
1. Notebook için PCI express (?) ve USB gibi 2 veya 3 girişten bahsediliyor. Birbilerinden farkı nedir? Notebooklarda genelde yan taraflarda olan ve yassı ince bir giriş var; acaba USB olmayanlar buraya mı takılıyor? Bu giriş kullanım klavuzlarında PC Card Slotu olarak adlandırılıyor. Kartı almak için önce uyumlu bir giriş seçmek gerekiyor.
2. Dijital, Analog ve Karasal terimlerinden bahssediliyor. Bunlar neyi niteliyor; mesela Dijital bir kart yerine Analog alsak ne kaybederiz?
3. Acaba kullanıp kalitesine güvendiğiniz, görüntü kalitesi iyi, otomatik video kayıt zamanlayıcısı ve Fm Radio'su bulunan tavsiye edebileceğiniz birkaç model var mı?

Görüntü kalitesi ve video kayıt kalitesinin iyi olması gerekiyor; geçiştirmek için bir model almıyorum, gerçekten iş görsün istiyorum.

Siparişi bugün veya en geç yarın vermem gerekiyor.

Ayrıntılı oldu ama uzman arkadaşların konuyu en iyi şekilde anlatacaklarını biliyorum.

Yardım edenlere şimdiden teşekkürler...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
...

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

Recep Baltaş
04-06-2008, 13:25   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

1- Dizsütü bilgisayarınıza uygun bir Card Slotuna sahip bir kart almanızı öneriyorum. Örneğin PCIe Cardbus gibi. USB pek tavsiye etmiyorum zira çok yer kaplıyor.

2-Dijital alırsanız uydu yayaınları için vihaza çanak anten kablonuzu bağlamanız gerkecek. Anten yayaınlarını alamazsınız. Karasal ise ülkemizde sözde bu sene gelcekti ma her zamanki gibi 20XX'lere kaldı...

Onun için en matıklısı şu an: hem dijital hem de analog detsekli bir kart.

3-AVermedia firmasının ürünleri güzel ama görüntü kalitesi analog yayının kötüdür. Kalite istiyorsanız dijital şart.

Borga-x
04-06-2008, 13:28   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

1. Express Cad girisi veya sizin dediginiz gibi PCI card girisi denilen yere tv kartı takabılırsın. USB ile olan farkı USB'nın daha ufak ve her turlu cıhazda kullanabılmen (msasustu gibi) ve cebınde rahatlıkla taşyabılmen
2.Karasal yayın 15CM'lık bır anten ıle digital yayınları ulkenın neresınde olursan ol aynı frekansta ve aynı netlıkte yayın yapan bır sıstem. Atıyorum Dağların arasından giderken bile arabanda karasal yayını ızleyebılırsın (Tabı karasal yayın yapan verıcılerın yeterli olması durumunda)
Digital yayın uydular uzerınden yapılan bır yayın olayıdır. (Digiturk, Turksat gibi uyduların dıgıtal yayınlarını ızleyebılmek ıcınTV kartında gereken bır doanımdır.
Analog ıse eskıden çatıların uzerınde durak balık kılçıgı gıbı olan antenlerın yakaladıgı yayın turudur. Artık eskimiştir ama olursa tabıkı bır artıdır. Gittiğiniz yerde veya yaşadaıgınız sehırde dıgıtal yayın yoksa analog olarak bır anten ıle yayınları alabılırsınız

Bence her ucude gereklıdır. Tabı bu gereklılık TV kartının fıyatına yansımaktadır.Hangı kartı alırsan al ılk başta monıtorde kotu bır goruntu gorebılırsın cunku yayınlar 768x576 çözünürlükte verılır. Senın monıtorun 1900x1080 ise tabıkı goruntu gözüne kotu gorunecektır. Sakın yanlış algılayıpta kötu kart aldım deme..
Sana onerecegım bır ıkı kart vardır tabı.
Pinnacle PCTV HD pro Stick HDTV

Bu urunlere bır bak

Son Düzenleme: Borga-x ~ 04 Haziran 2008 13:37
server_bedi
04-06-2008, 17:45   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

iyi günler...
peki bu ik model hem analog hem dijital yayınları destekliyor mu ve çekim kaliteleri nasıl acaba? Kayıt yapabiliyorlar mı?

Recep Baltaş
04-06-2008, 18:18   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Laptopunuz ile uymlu olduğundan bile bilgimiz yok bu kartların. Cardbus mu yoksa Express mi laptopunuz?

Borga-x
04-06-2008, 18:30   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Daha dogrusu laptop marka model soyleyın bız ona gore bilgi verelim

Recep Baltaş
04-06-2008, 18:50   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Biraz arşatırma yaptım ve zaten bu cihazlarda (AverMedia'nın ürettiği) DVB-S desteğinin olmadığını gördüm.

Yani çanak anteni unutun. Ama DVB-T desteği olanlar var. İleriye dönük bir kart yani. Ayrıca kartta Analog desteği de var.

Eğer laptopunuz PCMCIA (eski) ise bu ürün:

Yeni ExpressCard ise bu ürün:

USB var bir de:

server_bedi
04-06-2008, 19:21   |  #8  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Notbook'um HP 530 Core Duo T2400 ve bu da linki;

Acaba bu model ExpressCard mı yoksa PCMCIA? Çok olmasın ama ikisinin arasındaki fark nedir?

Recep Baltaş
04-06-2008, 20:24   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

PCMCIA destekliyor.

Aradaki fark performans vs..