Notebook'uma SSD ve RAM takmak istiyorum

Ferhat Kömür
26-07-2021, 11:19   |  #1  
Ferhat Kömür avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba,

"Acer Aspire A515-51-539J Intel Core i5 7200U 4GB 500GB GT940MX Linux 15.6" Taşınabilir Bilgisayar NX.GP5EY.002" marka notebookum var...

İnceleyebilirsiniz

SSD ve 16+4 GB (4 GB içerisinde mevcut) RAM takarak hızlandırmak istiyorum...

1. Hepsiburada'dan SSD ve 16 GB RAM siparişi vereceğim ama nelere dikkat etmeliyim?
Özellikle RAM'de MHz değeri dediği nedir ve ne kadar olduğunu nereden anlayabilirim?

2. SSD'de bu tarz bir özellik mevcut mu?

3. SSD ve nootebookun içerisindeki HDD'yi birlikte kullanmak için dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Yaptığım araştırmalara göre; işletim sistemini SSD'ye, program vs benzer şeyleri de HDD'ye kurmak daha iyi sanırım...

SSD'ye sadece işletim sistemi kurmak gerekecekse, ne kadar kapasiteli sipariş vermem daha mantıklı olur?

Son Düzenleme: Ferhat Kömür ~ 26 Temmuz 2021 11:21 Neden: İmla
zombi
26-07-2021, 12:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

o laptopda 8 gb ram bile idare eder. gpu su ve işlemcisi dah yüksek rami gerektirecek işlere sahip değil. belki 16 gb da bi tık daha rahat çalışır. ama 24 32 gb a çıkmaına hiç gerek yok. bence öylece kullanabilirsiniz.

Ferhat Kömür
26-07-2021, 13:55   |  #3  
Ferhat Kömür avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

anlamadım, bu özellikler iyi mi, kötü mü?

solidworks programını kullanmak için almıştım ama biraz ağır kalıyor sanki.

zaten 4 gb ram var içerisinde, ben 16 daha takıp 20 gb yapmak istiyorum.

zombi
27-07-2021, 20:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

şimdi ben laptopnuzda ne var bilmiyordum. üşenip özelliklere de bakmadım-benim hatam :D- 16 gb var siz 4 daha takmayı düşündünüz sandım.-kafa bi milyon. su ile sarhoş olmuşum o anda kusura bakmayın :D -

4 gb ram yetersiz. ama 16 gb a çıkıp bşuna masraf etmeye de gerek yok. yani üzerindeki 4 lüğün yanına 16 değil de tek 8 gb takabilirsiniz. bu pc den tam verim almanızı sağlar. hem çok daha ucuza gelir. zaten 7. nesil olduğu için çok yüksek frekanslıo ram almaya da gerek yok. 

ssd uygun bi şey almanız iyi olabilir. m2 standardında. eski hdd nizi yuva yoksa dc-dvd yuvasından takıcaksınız. sadece o yuva için gereken aparatın 9 luk mu 12.7 lik mi olduğunu öğrenmeniz gerekli.

ssd ye os hdd ye programlar değil. ssd nin boyutuna bağlı olarak os, keş ve diğer geçici dosyaları hdd de, programların çok kullanılan ve yaz sil yapmadıklarınızı yine ssd ye yer yoksa hdd ye yüklemeniz iyi olur. en önemlisi büyük boyutlu dosyaları hdd de tutmanız gerekli.

Ferhat Kömür
28-07-2021, 11:40   |  #5  
Ferhat Kömür avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

başkan senin sarhoşluk bana da bulaştı sanırım :)
RAM konusunda sıkıntı yok "8 GB al, sana yeter" diyorsun...

SSD konusunda hiçbir şey anlamadım :D
içerisindeki hdd kalacak, ben daha hızlı olsun diye ekstradan ssd takmak istiyorum...

bu modelin youtube'da ssd takılış videosunu buldum, oradan kendim takabilirim...

izlemiyorsun ama olsun linki burada :)
https://www.youtube.com/watch?v=K4Q6UiAy2cU

"os" dediğin nedir acaba? :D

zombi
30-07-2021, 23:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

ya 8 neden yeter diyorum. elindeki makinenin gpu su beli işlemcisi belli. 8 den daha yukarı bi iş yapıcak kapasitesi pek yok sen de biliyorsun. gtx750 ya da üstü bi gpu belki 16 gb rami gerektirir. ki sen 24 e çıkmak istiyorsun. boşa masraf. bunun yerine daha iyi bir ssd alırsın. ya da hdd yi daha büyük tutarsın. bir de 4x2 yapacağın için dual kanal olacağından dolayı pc gerçekten rahatlar. 

dediğim şu. anakartında m2 standarrdı destekliyorsa m2 bir ssd takabilirsin. istediğin model problem çıkarmaz. videodan kendin de izleyebilirsin. bulmuşsun da. basit bi işlem zaten.

os dediğim şey işletim sistemi. 

işletim sistemi ve oynayacağın oyun ya da programları ssd ye kurarsın, internet tarayıcının da geçmiş dosyalarını çeşitli yöntemlerle hdd ye yönlendirirsin. ve indirdiğin dosyalarını da yine hdd ye yönlendirirsin.

bu sayede hem programların yavaş çalışmaz. hem de ssd nin ömründen yemezsin. ya da istersen dümdüz kullanırsın bilmiyorum sana kalmış. 

ama 16 gb falan rame çok para verme boşuna. 800 lira mı ne istiyorlar sanırım 16 gb a. 100 liraya 2. elden ddr4 4 gb çok rahat bulursun.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Ferhat Kömür
03-08-2021, 13:18   |  #7  
Ferhat Kömür avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

SSD'lerde dikkat etmek gereken bir özellik var mı peki?

Şu özellik uyumsuz olabilir diyeceğin?

https://www.hepsiburada.com/sand ... g25-p-HBV00000WEC2S

bu marka şu an indirimde, sipariş vermeyi düşünüyorum ama uyumsuz olma ihtimali vs olur mu acaba?

zombi
03-08-2021, 16:41   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

özellikle laptoplar zaten çok donanım seçen şeyler. yani problem de çıkarmıyabilir. sıkıntı da olabilir. al çalıştır zaten problem çıkarsa 14 gün içinde koşulsuz iade hakkınvar.

Serkan Karadaş
04-08-2021, 16:39   |  #9  
Serkan Karadaş avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 15
909 mesaj

anakartınızda M.2 yuvası yoksa bu SDD yi kullanamazsınız. Anakartınızın özelliklerini bulamadığım için M.2 yuvasının olup olmadığını tespit edemedim. Sata SDDleri daha hesaplı, benzer özellikte ve uyumsuzluk yaşamadan kullanabilirsiniz.

Serkan Karadaş bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
confickerbelasi
04-08-2021, 22:23   |  #10  
confickerbelasi avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 28
925 mesaj

8gb yetercilere bakma 16gb takıp kullanan varsa tak 20gb olsun.

confickerbelasi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Ferhat Kömür
12-08-2021, 08:18   |  #11  
Ferhat Kömür avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

M.2 yuvası sanırım bu videodaki yer oluyor (1.33'deki yuva)

youtube'da bendeki ile aynı marka ve model notebook'a, adamın birisi bu tarz ssd takıyor, öyle bir videoya denk geldim...

https://www.youtube.com/watch?v=K4Q6UiAy2cU

Serkan Karadaş
12-08-2021, 17:35   |  #12  
Serkan Karadaş avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 15
909 mesaj

Evet, yuvası varmış.o zaman o parçayı kullanabilirsiniz.